RTX 2060 Super sistem yayın esnasında FPS düşüşü

kasilva

Hectopat
Herkese selamlar. Bir yandan OBS üzerinden yayın yaparken bir yandan oyun oynayınca oynadığım oyunda çok ciddi FPS düşüşleri yaşıyorum. Normal olması gerekenden daha çok sorun yaratıyor. Normalde Valorant oyununda 200 FPS alırken yayın yaparken bu 80'lere kadar düşebiliyor. Başka Valorant yayını yapan insanları kontrol ediyorum. 1660 ekran kartıyla cam gibi yayın yapıp 200 FPS alan gördüm. Bende 2060 Super var. İşin özü böyle bir sorun var fakat kaynağını bilemiyorum. Donanımdan çok anlayan biriside değilim. Eskiden sağlıklı yapabiliyordum yayınını sonradan bir haller oldu. Film veya basit bir YouTube videosu izlerken bile arada garip bir takılma oluyor. Nasıl tarif ederim bilemiyorum. Çok anlık ekran donuyor ve bilgisayardan bir ses çıkıyor sonra devam ediyor. Bir parçanın ciddi bir sorunu var gibi ama nasıl anlarım bilmiyorum. Sizin yardımlarınızı bekliyorum.

PC:
RTX 2060 Super.
AMD Ryzen 5 3600.
MSI b-450'a Pro.
2X Kingston 8 GB 3000 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Furmark 1080p preset benchmark yapıp sonuçlarınızı paylaşır mısınız?
1624057287254.png

Beklediğimden daha düşük değerleriniz var. Kullandığınız 2060 Super'in tam modeli nedir?
Genelde 2060 Super'ler 9000 frame çevresinde dolanırken, 8000 frame almış olmanız gibi bir durum var.
1624063681913.png

Siteden başka bir skor:
1624063719220.png

75 derecede throttle yapmaz, fakat throttle yaptığını var sayarak bir öneride bulunacağım.
Afterburner üzerinden şu ayarları yaptıktan sonra fanınızı %65 speed'e sabitleyip, bir daha furmark yapar mısınız?
1624063879364.png

Son düzenleme:
Beklediğimden daha düşük değerleriniz var. Kullandığınız 2060 Super'in tam modeli nedir?
Genelde 2060 Super'ler 9000 frame çevresinde dolanırken, 8000 frame almış olmanız gibi bir durum var.
Eki Görüntüle 1074331
Siteden başka bir skor:
Eki Görüntüle 1074332
75 derecede throttle yapmaz, fakat throttle yaptığını var sayarak bir öneride bulunacağım.
Afterburner üzerinden şu ayarları yaptıktan sonra fanınızı %65 speed'e sabitleyip, bir daha furmark yapar mısınız?
Eki Görüntüle 1074334
Ekran kartımın tam adını nerden öğreneceğimi bilemedim. Ne kutusunda nede dxdiag ta 2060 Super yazısından fazlası yazmıyor. Satın aldığım ürün adı tam olarak şu şekilde "MSI GeForce RTX 2060 Super GAMING X 8GB 256 Bit Ekran Kartı" Afterburner ayarlarını ve sonuçları şu şekilde.

Dosya Ekleri

• afterburner.PNG
    afterburner.PNG
    232,3 KB · Görüntüleme: 22
  • 123.PNG
    123.PNG
    25,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Evet yanlışlıkla aynı fotoğrafı atmışım. Yenisi şu şekilde. Ki sıcaklık konusunda pek fark var gibi durmuyor.
Puan biraz daha yükselmiş. Tahminim az biraz doğru çıktı. Throttle yiyorsunuz. Kasanızın iç sıcaklığı çok yüksek olabilir. Normal şartlar altında verdiğim ayarları yapmanız durumunda puanın düşmesi gerekiyor, artması değil. Sıcaklıktaki az değişimin sebebi verdiğim ayarlarda ufak bir oc olmasından kaynaklı. Fakat dediğim gibi, normalde bu ayarlarda ben test yaptığımda puanım 9300'den 9000'e düşüyor.

Puan biraz daha yükselmiş. Tahminim az biraz doğru çıktı. Throttle yiyorsunuz. Kasanızın iç sıcaklığı çok yüksek olabilir. Normal şartlar altında verdiğim ayarları yapmanız durumunda puanın düşmesi gerekiyor, artması değil. Sıcaklıktaki az değişimin sebebi verdiğim ayarlarda ufak bir oc olmasından kaynaklı. Fakat dediğim gibi, normalde bu ayarlarda ben test yaptığımda puanım 9300'den 9000'e düşüyor.
Peki sorunu çözmem için bana neler yapmamı önerirsiniz?

Peki sorunu çözmem için bana neler yapmamı önerirsiniz?
Kasanızın linkini atar mısınız? Eğer kasa havalandırması kötüyse bu durum yaşanabilir. Ben maksimum 68 derece alıyorum ekran kartımla. Bende de MSI 2060 Super Ventus modeli var. (Normal şartlar altında benim kartımın soğutması sizinkinden daha kötü)

Yeni konular

Geri
Yukarı