RTX 2060 Super vs RX 5700 XT Gaming X

Ukranyada yaşıyorsunuz fakat TL olarak fiyatlandırmışsınız anlamadım doğrusu.
Kurdan çevirip söyledim fiyatı.
Yayın açıcaksanız tavsiyem RTX 2060 Super alın.
Nvidia Nvenc yayın konusunda gayet başarılı. Ekran kartından çok rahat yayın yaparsınız.
Bende bu yorumu arıyordum peki rx5700 xt alırsam yayın açtığımda zorluk çekermiyim.

Hayır çekmezsin.

Merhaba arkadaşlar kafamda bir sistem belirledim ben Ukrayna'da yaşıyorum ve sistemim şöyle.
MSI RX 5700 XT Gaming X 4400TL.
MSI B550M GAMING PRO Carbon 1250 TL.
Ryzen 5 3600X 1800 TL.
G.Skill Ripjaws V 32 GB 3200 MHz 900 TL.
Bu sistemi alınır mı, yanlış olduğum bir yer var mı veya uyumsuz parça var mı? Sistem yaklaşık 6 yıl kullanacağım parçaları ileride değiştirebilirim şimdiden teşekkürler.
Fiyatlar Türkiye'den pahalı ya da ucuz olabilir.
SSD 970 Evo 500 GB.
HDD Seagate Barracuda 1TB.
Corsair Spec Omega.
Sence bu sistem uyumlu olurmu?

Son düzenleme:
Kurdan çevirip söyledim fiyatı.

Bende bu yorumu arıyordum peki rx5700 xt alırsam yayın açtığımda zorluk çekermiyim.
Nvidia Nvenc daha başarılı tabi ama 5700XT üzerinden de yayın açabilirsiniz.
Benim tercihim 2060S olurdu şahsen o kadar para verip yazılım sorunu yaşamak istemem.

AMD kartlardaki şans herhalde! Sorun çıkaran tüm kartlar neredeyse Sapphire recep abi yanlış hatirlamiyorsam Sapphire ile Zotac kalitesiz bileşen kullandigini ve bu yüzden önermedigi soylemisti ve AMD kartlarda sorunlar hem driver hem de bilesenden dolayi oluyor genelde forumda siyah ekran diye birisi baslik aciyorsa bilin ya Pulseya da Nitro+ kullaniyor oluyor. Zaten Sapphire en stabil kart olsaydi bu sitede Full Sapphire kartli sistem gorurduk hiç gorebiliyor musunuz? Bir şey arsivi ve bir şey hocasi gibi ucuz ve fazla satilsin diye toplayan kanallarda Sapphire bol bol övüyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu 10.40tan izle neden Sapphire ve Zotac tavsiye edilmiyor anlarsiniz.
Sorun çıkaran tüm kartlar neredeyse Sapphire mi ? :D Dostum o gördüğün sorunların çoğu driver kaynaklı. Driver sorunları ise marka modele bakmıyor, hangi sürümü kullandığından tut DDU ile temiz kurulum yapıp yapmadığınla bile alakalı. Sorun yaşayanlar genelde Sapphire kullanıyor demişsin, buna dair elinde bir veri varsa buyur paylaş biz de görelim. Bu senin gördüklerin genel olarak Sapphire önerildiği için ve insanlar Sapphire kullandığı için olabilir mi acaba? Ne de olsa Sapphire, MSI, Asus farketmez sürücüleri aynı sürücü. Sapphire en stabil kart olsaydı sitedeki herkes onu kullanırdı demişsin, hayatımda bundan saçma bir cümle duymadım. E iyi o zaman Bütün ekran kartı serilerinde insanlar sadece bir marka modeli kullansın, neden birden fazla marka model var piyasada? Ayrıca "hiç görebiliyor musunuz?" demişsin. Bir kaç önceki cümlende de sorun yaşayanlar genelde Sapphire kullanıyor demişsin. Kendinle çelişiyorsun dostum bilmiyorum farkında mısın? :) Donanım arşivi veya PC Hocası ile hiç bir alakam yok. Ben onların videosunu izlemem. Ben Türkiye'deki nerdeyse hiç bir kanalı izlemem çünkü hepsi sponsorlu içerik üretiyor. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsam senin gibi bir kanalın bir videosunu açıp oradaki bir kişinin lafını kendime fikir olarak almam. Sen Recep Baltaş'ın bir sözüyle gelip bana 5700XT Nitro+ kötü diyorsan gülerim ben sana sadece. Çünkü kendi 5700XT Nitro+ kartımı almadan önce 3 hafta boyunca sabah akşam araştırmalar yaptım. Yerli, yabancı forumlarda kullanıcı yorumlarını okudum en doğru bilgiye ulaşabilmek için. Yabancı kanalların bir sürü videolarını izledim (çünkü onlar Türkiye'deki gibi sponsorlu içerik adı altında kart tanıtımı yapmıyor, eksisini artısını inceliyorlar). Bir marka geçmişinde kötü ürünler çıkarmış olabilir, buna ön yargı olabilir. Ama ben markaya bakmam. Çıkardığı modele, ürüne bakarım. Senin mantığınla Asus tamamen rezalet bir marka. Çünkü 5700XT'ler arasında en pahalı model olan Rog Strix 85 derecede 3000RPM fan hızıyla çalışıyor, çünkü kronik sorunu var. Buyur izle;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu kartın fixlenmiş hali bile en pahalı olmasına rağmen 72 derecede 1800 RPM fan hızıyla çalışıyor;
Nitro+ hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak istiyorsan da aşağıdaki videoları izleyebilirsin. Belki bu sefer genelleme yapıp hiç bir bilgi sahibi olmadığın bir model hakkında boş laflar atmazsın;
Al sana gerçek inceleme videoları. Bir yerlerimden "Sapphire 5700XT modelleri en stabillerden biri" demediğimi anlarsın belki. Zira MSI, Asus gibi markalar ilk 5700XT modellerinde fiziksel olarak termal sorunlar barındırırken Sapphire Pulse ve Nitro+ modellerinde çıktığından beri herhangi bir fiziksel sorun yok şimdiye kadar farkedilmiş olan. Ben burada Sapphire fanboyluğu yapmıyorum. Fixlenmiş MSI Gaming X modelini de öneriyorum bu forumda ve çoğu yerde. Zaten Gaming X ve Sapphire Nitro+ high end modeller arasında yabancı forum ve kanallarda en çok önerilen kartlar. Biraz araştırma yaparsan bu bilgiye ulaşman zor değil. Ayrıca lütfen kendi fikirlerinle gel bana, bir kişinin ağzıyla savunma yapmamanı öneririm.

Sorun çıkaran tüm kartlar neredeyse Sapphire mi? :D dostum o gördüğün sorunların çoğu driver kaynaklı. Driver sorunları ise marka modele bakmıyor, hangi sürümü kullandığından tut DDU ile temiz kurulum yapıp yapmadığınla bile alakalı. Sorun yaşayanlar genelde Sapphire kullanıyor demişsin, buna dair elinde bir veri varsa buyur paylaş biz de görelim. Bu senin gördüklerin genel olarak Sapphire önerildiği için ve insanlar Sapphire kullandığı için olabilir mi acaba? Ne de olsa Sapphire, MSI, ASUS fark etmez sürücüleri aynı sürücü. Sapphire en stabil kart olsaydı sitedeki herkes onu kullanırdı demişsin, hayatımda bundan saçma bir cümle duymadım. E iyi o zaman bütün ekran kartı serilerinde insanlar sadece bir marka modeli kullansın, neden birden fazla marka model var piyasada? Ayrıca "hiç görebiliyor musunuz?" Demişsin. Birkaç önceki cümlende de sorun yaşayanlar genelde Sapphire kullanıyor demişsin. Kendinle çelişiyorsun dostum bilmiyorum farkında mısın? :) donanım arşivi veya PC hocası ile hiçbir alakam yok. Ben onların videosunu izlemem. Ben Türkiye'deki neredeyse hiçbir kanalı izlemem çünkü hepsi sponsorlu içerik üretiyor. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsam senin gibi bir kanalın bir videosunu açıp oradaki bir kişinin lafını kendime fikir olarak almam. Sen Recep Baltaş'ın bir sözüyle gelip bana 5700XT Nitro+ kötü diyorsan gülerim ben sana sadece. Çünkü kendi 5700XT Nitro+ kartımı almadan önce 3 hafta boyunca sabah akşam araştırmalar yaptım. Yerli, yabancı forumlarda kullanıcı yorumlarını okudum en doğru bilgiye ulaşabilmek için. Yabancı kanalların bir sürü videolarını izledim (çünkü onlar Türkiye'deki gibi sponsorlu içerik adı altında kart tanıtımı yapmıyor, eksisini artısını inceliyorlar). Bir marka geçmişinde kötü ürünler çıkarmış olabilir, buna ön yargı olabilir. Ama ben markaya bakmam. Çıkardığı modele, ürüne bakarım? Senin mantığınla ASUS tamamen rezalet bir marka. Çünkü 5700XT'ler arasında en pahalı model olan ROG STRIX 85 derecede 3000RPM fan hızıyla çalışıyor, çünkü kronik sorunu var. Buyur izle;
Bu kartın fixlenmiş hali bile en pahalı olmasına rağmen 72 derecede 1800 RPM fan hızıyla çalışıyor;
Nitro+ hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak istiyorsan da aşağıdaki videoları izleyebilirsin. Belki bu sefer genelleme yapıp hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir model hakkında boş laflar atmazsın;
Al sana gerçek inceleme videoları. Bir yerlerimden "Sapphire 5700XT modelleri en stabillerden biri" demediğimi anlarsın belki. Zira MSI, ASUS gibi markalar ilk 5700XT modellerinde fiziksel olarak termal sorunlar barındırırken Sapphire Pulse ve Nitro+ modellerinde çıktığından beri herhangi bir fiziksel sorun yok şimdiye kadar farkedilmiş olan. Ben burada Sapphire fanboyluğu yapmıyorum. Fixlenmiş MSI Gaming X modelini de öneriyorum bu forumda ve çoğu yerde. Zaten Gaming X ve Sapphire Nitro+ High end modeller arasında yabancı forum ve kanallarda en çok önerilen kartlar. Biraz araştırma yaparsan bu bilgiye ulaşman zor değil. Ayrıca lütfen kendi fikirlerinle gel bana, bir kişinin ağzıyla savunma yapmamanı öneririm.

Başkalarının ağızıyla savunma yapma demişsin durmadan video atıp onların içerikleri üstünden savunmuşsun. Hala şu kafadayız kart ısınmıyorsa iyidir ROG STRIX'lerde üretim hatasında soğutma oturmuyordu düzeltildi. İstersen driver sorunu çıkaran RX 5700 XTLERe bak forumda kaçı Sapphire kaçı değil. WattMan hatalarınada bak hepsinin nedeni voltaj sorunu şahsen RX 5700 XT Nitro+ kullanan arkadaşımda anlık 300Watt'ı gördü. Ayrıca ben de 2 tane Sapphire kart kullanıyorum. Stabil kart olsa Ali abi ya da recep abi bu fiyat performans kartı sürekli över ve sistem toplarlardı ama forumda 200-300 TL fazla vermemek için Sapphire alıyorlar sonra forumda sürekli siyah ekran sorunu ya da WattMan arızası diye konu açılıyor ben çelişimiyorum sen yazdığımı anlamamışsın AMD Sapphire ile devam ederse bu yola ismindeki lekesi devam edecek AMD gibi bir firmaya üzülüyorum. Umarım elinde kartta sorun çıkmaz iyi günlerde kullanın. Unutmayın ne kadar ekmek o kadar köfte.

Başkalarının ağızıyla savunma yapma demişsin durmadan video atıp onların içerikleri üstünden savunmuşsun. Hala şu kafadayız kart ısınmıyorsa iyidir ROG STRIX'lerde üretim hatasında soğutma oturmuyordu düzeltildi. İstersen driver sorunu çıkaran RX 5700 XTLERe bak forumda kaçı Sapphire kaçı değil. WattMan hatalarınada bak hepsinin nedeni voltaj sorunu şahsen RX 5700 XT Nitro+ kullanan arkadaşımda anlık 300Watt'ı gördü. Ayrıca ben de 2 tane Sapphire kart kullanıyorum. Stabil kart olsa Ali abi ya da recep abi bu fiyat performans kartı sürekli över ve sistem toplarlardı ama forumda 200-300 TL fazla vermemek için Sapphire alıyorlar sonra forumda sürekli siyah ekran sorunu ya da WattMan arızası diye konu açılıyor ben çelişimiyorum sen yazdığımı anlamamışsın AMD Sapphire ile devam ederse bu yola ismindeki lekesi devam edecek AMD gibi bir firmaya üzülüyorum. Umarım elinde kartta sorun çıkmaz iyi günlerde kullanın. Unutmayın ne kadar ekmek o kadar köfte.
Senin attığın video bir kişinin bir marka hakkında kendi fikirleri, yorumundan ibaret. Benim sana attığım videolarda ise 5700XT Nitro+'ın incelemesini içeriyor. Türkiye'deki videolardaki gibi değil yani, tanıtım yapılmıyor. İçini açıyorlar ne varsa, nasıl performans veriyorsa gösteriyorlar. Kart ısınmıyorsa iyidir kafasında değilim asla, ama 85 derece 3000 RPM fan hızıyla çalışan bir Rog Strix karta da gidip o parayı vermezdim. Şuan düzeltilmiş haline de diğer high end modellerden daha pahalı olursa vermem, çünkü bir ekstrası yok. Gaming X, Nitro +, Rog Strix'ten hangisi ucuz olsa onu alırdım. Çünkü bu modellerin hepsi high end modeller zaten. Markaların en performanslı model olarak piyasaya sunduğu modeller, kendilerini kanıtlamış kartlar. Türkiye'de PowerColor Red Devil olsa onu da bu listeye eklerdim. Sen hala bana forumda açılmış konulara bak vs diyorsun. Ben sana veri atıyorum, inceleme yolluyorum. Sen de elinde bu kartın bilinen, kronik bir sorunu varsa at, inceleyelim. Öyle bir sorunu olsa çoktan viral olmuştu zaten emin ol, tıpki Asus kartlardaki gibi. Ayrıca hala bana Sapphire markasını genelleme yapıyorsun. İki tane Sapphire kart kullanıyormuşsun bilmem ne. Bizim konumuz diğer modeller değil, Sapphire Nitro+. Hala daha Ali abi ve Recep abi diyorsun :) İnsanların bir markaya karşı öznel düşünceleri olabilir. Onlar övmedi, video yapmadılar diye kötü mü oldu şimdi bu kart? :D 200-300 TL vermemek için derken Nitro+ sanki ucuz bir kart da 200-300 liradan kaçınıyorlar? Kaldı ki o farkı ödeyip hangi kartı alacaklar Rog Strix mi? Bunun ne gibi bir artısı olacak? Ben şubat ayından aldım kendi kartımı. O zamanlar Nitro+ ve Gaming X aynı fiyattaydı. Bunlardan pahalı olan Rog Strix vardı o da 85 derecede uçak motoru gibi çalışıyordu, paramla rezil olmak istemedim :) Tercihimi Nitro+'tan yana yaptım. Dostum o gördüğün siyah ekran ve Wattman hatalarının 5700XT Nitro+ olması ile alakası yok, sürücüden kaynaklı olan sorunlar. Ben sistemi Sinerji'den topladığımda onların kurdukları driver sürümünde benzeri sorunları ben de yaşıyordum. Ondan sonra araştırıp stabil sürücüyü temiz bir şekilde kurduğumda düzelmişti. Son olarak da AMD Sapphire ile çalışmaya devam ederse demişsin. Bu lafları önceden bu forumda Recep Baltaş'ın yazılarında okumuştum zaten, sağol bu da 2. oluyor :) Tekrar söylüyorum bizim konumuz bu değil, sen öznel düşüncelerini paylaşıyorsun hala. Bizim konumuz Nitro+'ın senin deyiminle "sorunlu" olması, sen gelmiş burada Sapphire ile AMD'nin ortaklığından bahsediyorsun. Marka ile model arasındaki farkı öğrenirsin umarım bir gün. Belki o zaman dediklerimi anlarsın.

MSI PCI-ex RX 5700 XT Gaming X 8 GB DDR6(256 Bit)
MSI B550M PRO-VDH Wi-Fi socket AM4.
Ryzen 5 3600X (3.8GHz 32MB 95W AM4) box.
G.Skill Ripjaws V 1x16 GB 3200 MHz.
SSD samsun 970 Evo series 500GB M.2 pcle 3.0 X4 V-NAND TLC.
HDD Seagate Barracuda HDD 2TB 7200 RPM 256MB.
Kasa ve PSU'ya ihtiyacım var sizce ne alayım.

Son düzenleme:
Senin attığın video bir kişinin bir marka hakkında kendi fikirleri, yorumundan ibaret. Benim sana attığım videolarda ise 5700XT Nitro+'ın incelemesini içeriyor. Türkiye'deki videolardaki gibi değil yani, tanıtım yapılmıyor. İçini açıyorlar ne varsa, nasıl performans veriyorsa gösteriyorlar. Kart ısınmıyorsa iyidir kafasında değilim asla, ama 85 derece 3000 RPM fan hızıyla çalışan bir ROG STRIX karta da gidip o parayı vermezdim. Şu an düzeltilmiş haline de diğer High end modellerden daha pahalı olursa vermem, çünkü bir ekstrası yok. Gaming X, Nitro +, ROG STRIX'ten hangisi ucuz olsa onu alırdım. Çünkü bu modellerin hepsi High end modeller zaten. Markaların en performanslı model olarak piyasaya sunduğu modeller, kendilerini kanıtlamış kartlar. Türkiye'de PowerColor Red Devil olsa onu da bu listeye eklerdim. Sen hala bana forumda açılmış konulara bak vs diyorsun. Ben sana veri atıyorum, inceleme yolluyorum. Sen de elinde bu kartın bilinen, kronik bir sorunu varsa at, inceleyelim. Öyle bir sorunu olsa çoktan viral olmuştu zaten emin ol, tıpki ASUS kartlardaki gibi. Ayrıca hala bana Sapphire markasını genelleme yapıyorsun. İki tane Sapphire kart kullanıyormuşsun bilmem ne. Bizim konumuz diğer modeller değil, Sapphire Nitro+. Hala daha Ali abi ve recep abi diyorsun :) insanların bir markaya karşı öznel düşünceleri olabilir. Onlar övmedi, video yapmadılar diye kötü mü oldu şimdi bu kart? :D 200-300 TL vermemek için derken Nitro+ sanki ucuz bir kart da 200-300 liradan kaçınıyorlar? Kaldı ki o farkı ödeyip hangi kartı alacaklar ROG STRIX mi? Bunun ne gibi bir artısı olacak? Ben şubat ayından aldım kendi kartımı. O zamanlar Nitro+ ve Gaming X aynı fiyattaydı. Bunlardan pahalı olan ROG STRIX vardı o da 85 derecede uçak motoru gibi çalışıyordu, paramla rezil olmak istemedim :) tercihimi Nitro+'tan yana yaptım. Dostum o gördüğün siyah ekran ve WattMan hatalarının 5700XT Nitro+ olması ile alakası yok, sürücüden kaynaklı olan sorunlar. Ben sistemi Sinerji'den topladığımda onların kurdukları driver sürümünde benzeri sorunları ben de yaşıyordum. Ondan sonra araştırıp stabil sürücüyü temiz bir şekilde kurduğumda düzelmişti. Son olarak da AMD Sapphire ile çalışmaya devam ederse demişsin. Bu lafları önceden bu forumda Recep Baltaş'ın yazılarında okumuştum zaten, sağ ol bu da 2. oluyor :) tekrar söylüyorum bizim konumuz bu değil, sen öznel düşüncelerini paylaşıyorsun hala. Bizim konumuz Nitro+'ın senin deyiminle "sorunlu" olması, sen gelmiş burada Sapphire ile AMD'nin ortaklığından bahsediyorsun. Marka ile model arasındaki farkı öğrenirsin umarım bir gün. Belki o zaman dediklerimi anlarsın.

Evet marka model farkını bilmiyorum en iyi sistemi toplamışsın iyi forumlar.

Bu videoyu 10.40'tan sonra izle neden Sapphire ve Zotac tavsiye edilmiyor anlarsınız.
Sapphire PC Partner'ın bir markası değil. Sadece zamanında ortağıydı. İlk kurulduğunda kendi fabrikaları olmadığı için PC Partner'ın fabrikalarında üretim yapıyordu. Ayrıca 2016'dan sonra Sapphire ortaklıktan ayrıldı. Daha öncesinde PC Partner'ın markalarımız kısmında yer alıyordu ama artık yer almıyor.

Şu anda ise PC Partner'ın ana markaları ZOTAC, Manli ve Inno3D'dir. Buradaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Bu Sapphire meselelerine pek fazla girmeyeyim diyorum ama sizler araştırmadan sadece bir kaynağa bakarak yorum yapınca kendimi tutamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı