RTX 2080 Sistem Anlık Takılma Problemi

Martinner

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır bir problem yaşıyorum, forumda da sıkça karşılaştığım bir problem. Yeni sistem topladım ilk aldığımda herhangi bir problem yoktu. Birkaç ay sonra güncellemeden mi kaynaklı hard diskten mi kaynaklı bilemediğim takılma anlık donma sorunları yaşıyorum. BF5'te harddisk olmadan sadece SSD vardı sistemde herhangi bir donma yoktu sonra hard disk ekledim. BIOS güncel yazılımlar güncel herhangi bir ısı problemi de yok. Özellikle dying light oynarken PC kapanmaya başladı. Monitörüm 1080P ama hiç takılmıyordu. 2K ya da 4K ekran alsaydım iyi olacaktı ama param buna yetti o dönem. Sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum yardımlarınızı bekliyorum.

MSI Gaming X Trio GeForce RTX 2080 8 GB 256Bit GDDR6 PCI-e 3.0 Ekran Kartı
AMD Ryzen 5 2600X 4,25GHz 19MB Cache Soket AM4 İşlemci
MSI X470 GAMING PRO CARBON AM4 DDR4 HDMI DP SATA 6GB/S M.2 USB3.1 RGB ATX Anakart
Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro LED Dual Kit RAM
MSI Optix MAG27C 27" 1ms (Display+HDMI+DVI) Full HD FreeSync Curved Oyuncu Monitör
Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB Okuma / 3200 MB Yazma)
Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008
Aerocool P7 850W 80+ Platinum RGB Ledli Modüler Güç Kaynağı
MSI MAG Pylon 3X Temperli Cam 3X RGB Fan ATX Oyuncu Bilgisayar Kasası
Windows 10 Pro orijinal

Son düzenleyen: Moderatör:
@Martinner

Harddiskin bağlantısını keserek oynamayı denedin mi? O HDD bende de vardı, iade ettim. Bu arada hangi güncellemeyi yaptıktan sonra takılmalar başladı? Ryzen 5 2600X, RTX 2080'i 1080p'de başarıyla besleyecek bir işlemci değil, RTX 2080 de 1080p kartı değil.

@Alone_Man

Her Ryzen 5 2600X'i olan bu sorunu yaşamıyorsa, bu AMD'nin problemi olamaz. Şu an burada R5 2600X'i olup da sorun yaşamayan tonla adam çıkar. Zaten konuyu açan arkadaş da ilk başta böyle bir sorun yoktu demiş.

Adım adım kontrol etmek gerekiyor. Belki de işlemci gerçekten kusurlu gelmiş. Olamaz mı? Senin gibi fanboyluk yapıp da bir kusuru da savunacak duruma düşmem. Kaldı ki her ürünün, her üretim bandından sorunlu çıkabilme ihtimali var.

@Martinner

Ek olarak Ryzen 5 2600X, RTX 2080'i 1080p'de besleyebilecek bir işlemci değil ve RTX 2080 de 1080p kartı değil. Bir süre sonra takılmaların başlaması ya da anlık takılmalar normal.

Son düzenleme:
@Alone_Man

Her Ryzen 5 2600X'i olan bu sorunu yaşamıyorsa, bu AMD'nin problemi olamaz. Şu an burada R5 2600X'i olup da sorun yaşamayan tonla adam çıkar. Zaten konuyu açan arkadaş da ilk başta böyle bir sorun yoktu demiş.

Adım adım kontrol etmek gerekiyor. Belki de işlemci gerçekten kusurlu gelmiş. Olamaz mı? Senin gibi fanboyluk yapıp da bir kusuru da savunacak duruma düşmem. Kaldı ki her ürünün, her üretim bandından sorunlu çıkabilme ihtimali var.
Bir zahmet geçmiş konulara bakabilirsin, ya da dur ben sana atayım sen şimdi bakmaya korkarsın.

@Alone_Man

Ben yazmaktan bıktım ama senin gibiler okumaktan bıkmadı. Kardeşim, bana link atıp durma.

O konulardaki vatandaşların olası sorunları:

- Yanlış montaj.
- Uyumsuz parçalar.
- Yetersiz soğutma.
- Gücü dengesiz veren, sıkıntılı bir güç kaynağı.
- Birbiriyle optimize çalışmayan yazılımlar.
- Sahte ya da virüslü işletim sistemi (arkaplandaki abuk subuk işlemler).
- Bozuk ya da hasarlı bir cihazın denk gelmesi (Üretim bandından kaynaklı problem ya da taşımada alınan hasar veya 2. el ürün alışverişinde arızalı cihaz alma ihtimali).

Hala gelmiş, atıp tutuyorsun.

@Alone_Man

Ben yazmaktan bıktım ama senin gibiler okumaktan bıkmadı. Kardeşim, bana link atıp durma.

O konulardaki vatandaşların olası sorunları:

- Yanlış montaj.
- Uyumsuz parçalar.
- Yetersiz soğutma.
- Gücü dengesiz veren, sıkıntılı bir güç kaynağı.
- Birbiriyle optimize çalışmayan yazılımlar.
- Sahte ya da virüslü işletim sistemi (arkaplandaki abuk subuk işlemler).
- Bozuk ya da hasarlı bir cihazın denk gelmesi (üretim bandından kaynaklı problem ya da taşımada alınan hasar veya 2. El ürün alışverişinde arızalı cihaz alma ihtimali).

Hala gelmiş, atıp tutuyorsun. Ciddi ciddi söyle. Yaşın kaç? Ben de ona göre muhatap olayım.
tabii tabii. Sor bakalım beyfendiye bu söylediklerini harfiyen uygulamış mı? Beyfendinin kullandığı sisteme bir daha bak istersen, adam gidip dünyanın en iyi ekran kartını almış, RAM seçimi doğru, anakartta aynı şekilde daha ne yapsın, ama işte orada en sıkıntılı ve gereksiz olan tek parça işlemci onda çok yanlış bir seçim olmuş. Allah yardımcısı olsun. Şahsen ben o işlemciyi 1 saniye bilene tutmam evim de, gariban birisine bilene versem abi sen benimle dalgamı geçiyorsun der, basar üstüne geçer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı