RTX 2080 Sistem Anlık Takılma Problemi

@Alone_Man

Ağzımdan yanlış bir söz çıkartmak için uğraşıyorsun ama bir şey demeyeceğim. Senin okuma problemin mi var? R5 2600X, 1080p'de RTX 2080 için yetersiz diye yazdım.

1080p'de RTX 2080 kullanmaya bir şey demiyor ya da sadece R5 2600X modelinin, 1080p RTX 2080 performansında yetersiz kalacağını söylemiyor da gidiyor tüm bir AMD markası üzerinden nefretini kusuyor.

Engelledim seni. Hadi başka yerde trollük yap.

@Alone_Man

Ağzımdan yanlış bir söz çıkartmak için uğraşıyorsun ama bir şey demeyeceğim. Senin okuma problemin mi var? 1080P'de RTX 2080 için, R5 2600X yetersiz yazdım.

1080P'de RTX 2080 kullanmaya bir şey demiyor ya da sadece R5 2600X modelinin, 1080P RTX 2080 performansında yetersiz kalacağını söylemiyor da gidiyor tüm bir AMD markası üzerinden nefretini kusuyor.

Engelledim seni. Hadi başka yerde trollük yap.
Takılmanın 1080P ile ne ilgisi var bana bir açar mısın tam olarak? Beyfendi 2K'da bir monitör alsa 4K'da bir monitör alsa yine aynı sorunu yaşayacak. Çünkü bunu bizzat kendim yaşadım. Kaç defa monitör değiştirdim, kaç defa RAM, ekran kartı vs, değiştirdim ama maalesef sorunu anladım da iş işten geçmişti. AMD Regret!

Son düzenleyen: Moderatör:
@Alone_Man

Her Ryzen 5 2600X'i olan bu sorunu yaşamıyorsa, bu AMD'nin problemi olamaz. Şu an burada R5 2600X'i olup da sorun yaşamayan tonla adam çıkar. Zaten konuyu açan arkadaş da ilk başta böyle bir sorun yoktu demiş.

Adım adım kontrol etmek gerekiyor. Belki de işlemci gerçekten kusurlu gelmiş. Olamaz mı? Senin gibi fanboyluk yapıp da bir kusuru da savunacak duruma düşmem. Kaldı ki her ürünün, her üretim bandından sorunlu çıkabilme ihtimali var.

@Martinner

Ek olarak Ryzen 5 2600X, RTX 2080'i 1080P'de besleyebilecek bir işlemci değil ve RTX 2080 de 1080P kartı değil. Bir süre sonra takılmaların başlaması ya da anlık takılmalar normal.
Yorumlarınız için teşekkürler. Ben bu işlemciyi 2080'i fazlasıyla taşır diye yorumlara bakarak almıştım. Hatta almadan herkese sordum sıkıntı çıkarmaz demişlerdi. Harddisk bağlantısını kesip sadece SSD'ye BF5 kurup bakacağım. Oyunlarımın çoğu harddisk te. Anladığım kadarıyla 2 hatam var biri monitorle alakalı biri işlemci.

@Martinner

1. ve 2. nesil Ryzen işlemcilerin zamanında, 1080p çözünürlük üzerine bir sistem inşa edilecekse, en iyi seçenek Intel'di fakat 3. nesil Ryzen'larla birlikte bu zincir kırıldı. Şu an AMD ile Intel'in tekli çekirdek performansı kafa kafaya (geçtiği durumlar dahi oluyor), çoklu çekirdekte ise farkı daha da açtı.

1080p ile takılmaların alakası ne diyen bilgisizler olacaktır. Bunun da sebebi, ekran kartı teknik olarak 1080p'de, 2K ya da 4K'ya oranla daha az yorulur ve iş yükü işlemciye biner. Bunun sonucunda, tekli çekirdekte çok başarılı olmayan 1. ve 2. nesil işlemciler, 1080p'de bir de işin içine tekli çekirdek kaynaklarını kullanan oyunlar ve RTX 2080 gibi çok güçlü ekran kartları da eklendiğinde anlık takılmalar ve droplar yaşatır. Çünkü bu durumda ekran kartı, hem RTX 2080'i beslemeye çalışıyor hem de 1080p'yi renderlamak ile uğraşıyor. 2K çözünürlükte yaşayacağı problem daha minimal olur.

Sonuç olarak 3. nesil Ryzen'larla birlikte artık, 1080p'de de AMD tavsiye etmeye başladık. Çünkü tekli çekirdek performansı ciddi anlamda iyileştirildi.

Şu testi izleyebilirsin. Özellikle de tekli çekirdek performansına odaklanan CS:GO performansı görülmeye değer.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca testleri yapan kişi, RTX 2080 OC ekran kartı ile 1080p'de oynamasına rağmen takılma ve drop olmamış. Yeni nesil işlemciden eski nesil işlemciye doğru (sağdan sola) GPU kullanımı azalmış, yani darboğaz artmış fakat dikkat ettiysen takılma ve droplar yok. Çünkü, drop ve takılma her zaman olmayabilir, işlemci tekli çekirdek performansı ile uğraşırken, o an işlemciye yük bindiren başka bir uygulama stabiliteyi bozabilir ya da driver veya optimizasyon sorunları olabilir.

Bir de görüldüğü üzere genellikle PUBG vb. optimizasyon konusunda sıkıntılı oyunları test kapsamına almıyorlar. Çünkü bu tür oyunlarda A'dan Z'ye her işlemcide drop görülebilir. Ayrıca i7 8700K ile Battlefield V'te ara ara takılmalara maruz kalan arkadaşım var, bilgin olsun.

Kısacası sana önerilerim sırayla şu şekilde olacak:

1- HDD bağlantısını kesip dene.
2- Takılma/drop yaşanan oyun HDD'de ise SSD'ye taşı.
3- Ne olur ne olmaz, HDD ve SSD'ni benchmark testine sokmanda fayda var.
4- RAM'lerini MemTest86 ile tarat.
5- Kasayı, işlemci ve ekran kartını serin tut. İşlemci için 75-80 derece ve üzeri performans sorunu çıkarmaya başlayabilir. Ekran kartı ise 80 dereceye kadar kabul edilebilir fakat yine de serin tutulmasında ve önlem alınmasında fayda vardır.
6- Tüm driverları güncelle. Gerekirse DDU ile yeniden kurulum yap.
7- Windows'un orijinal değilse, orijinal Windows'a geç.
8- Windows orijinal ise temiz bir kurulum yap.
9- Nvidia Denetim Masası'na gir ve tüm DSR çarpanlarını açtıktan sonra, monitör ve oyun çözünürlüğünü 2560x1440 yap ve oyunda takılma/drop var mı diye MSI Afterburner ile gözlem yap.
10- İşlemcine ufak bir overclock yap. BIOS üzerinden sadece CPU Ratio'yu artır. Atıyorum, 36.00 ise 38.00'ı dene. Aşırı yüksek değerler girme. YouTube'dan detaylı yardım alabilirsin.
11- 1440p monitör al.
12- İşlemcini değiştir.

Sırasıyla, bu aşamaları dene dostum.

Son düzenleme:
@Martinner

1. Ve 2. Nesil Ryzen işlemcilerin zamanında, 1080P çözünürlük üzerine bir sistem inşa edilecekse, en iyi seçenek Intel'di fakat 3. Nesil Ryzen'larla birlikte bu zincir kırıldı. Şu an AMD ile Intel'in tekli çekirdek performansı kafa kafaya (geçtiği durumlar dahi oluyor), çoklu çekirdekte ise farkı daha da açtı.

1080P ile takılmaların alakası ne diyen bilgisizler olacaktır. Bunun da sebebi, ekran kartı teknik olarak 1080P'de, 2K ya da 4K'ya oranla daha az yorulur ve iş yükü işlemciye biner. Bunun sonucunda, tekli çekirdekte çok başarılı olmayan 1. Ve 2. Nesil işlemciler, 1080P'de bir de işin içine tekli çekirdek kaynaklarını kullanan oyunlar ve RTX 2080 gibi çok güçlü ekran kartları da eklendiğinde anlık takılmalar ve droplar yaşatır. Çünkü bu durumda ekran kartı, hem RTX 2080'i beslemeye çalışıyor hem de 1080P'yi renderlamak ile uğraşıyor. 2K çözünürlükte yaşayacağı problem daha minimal olur.

Sonuç olarak 3. Nesil Ryzen'larla birlikte artık, 1080P'de de AMD tavsiye etmeye başladık. Çünkü tekli çekirdek performansı ciddi anlamda iyileştirildi.

Şu testi izleyebilirsin. Özellikle de tekli çekirdek performansına odaklanan CS:GO performansı görülmeye değer.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca testleri yapan kişi, RTX 2080 OC ekran kartı ile 1080P'de oynamasına rağmen takılma ve drop olmamış. Yeni nesil işlemciden eski nesil işlemciye doğru (sağdan sola) GPU kullanımı azalmış, yani darboğaz artmış fakat dikkat ettiysen takılma ve droplar yok. Çünkü birincisi, drop ve takılma her zaman olmayabilir, işlemci tekli çekirdek performansı ile uğraşırken, o an işlemciye yük bindiren başka bir uygulama stabiliteyi bozabilir ya da driver veya optimizasyon sorunları olabilir.

Bir de görüldüğü üzere genellikle PUBG vb. optimizasyon konusunda sıkıntılı oyunları test kapsamına almıyorlar. Çünkü bu tür oyunlarda a'dan Z'ye her işlemcide drop görülebilir.

Kısacası sana önerilerim sırayla şu şekilde olacak:

1- HDD bağlantısını kesip dene.
2- Takılma/drop yaşanan oyun HDD'de ise SSD'ye taşı.
3- Ne olur ne olmaz, HDD ve SSD'ni Benchmark testine sokmanda fayda var.
4- RAM'lerini memtest86 ile tarat.
5- Kasayı, işlemci ve ekran kartını serin tut. İşlemci için 75-80 ve üzeri performans sorunu çıkarmaya başlar. Ekran kartı ise 80'e kadar kabul edilebilir fakat yine de serin tutulmasında ve önlem alınmasında fayda vardır.
6- Tüm driverları güncelle. Gerekirse DDU ile yeniden kurulum yap.
7- Windows'un orijinal değilse orijinal Windows'a geç.
8- Windows orijinal ise temiz bir kurulum yap.
9- NVIDIA denetim masası'na gir ve tüm DSR çarpanlarını açtıktan sonra monitör ve oyun çözünürlüğünü 2560x1440 yap ve oyunda takılma/drop var mı diye MSI Afterburner ile gözlem yap.
10- işlemcine ufak bir overclock yap. BIOS üzerinden sadece CPU ratio'yu artır. Atıyorum, 36.00 ise 38.00'ı dene. Aşırı yüksek değerler girme. YouTube'dan detaylı yardım alabilirsin.
11- 1440P monitör al.
12- işlemcini değiştir.

Sırasıyla, bu aşamaları dene dostum.
Ohoo hey yavrum hey, o zaman ne anlamı var Ryzen sistem toplamanın? Bu kadar sorunlarla uğraşacağım yere gider 3 kuruş daha verip Intel sistem toplarım. Adama hem boşa masraf çıkartıyorsunuz, hem de bir ton şeylerle uğraştırıyorsunuz. Arkadaş oyunda ki tüm ayarları Ultra getirse anti-aliasing açsa o RTX 2080 %100 bilene kullanır. Gerçi bu seferde işlemcisi yetişemiyecek :( darboğazın, takılmanın, ani FPS düşüşlerin monitörle hiçbir alakası yoktur! Daha neyi anlamak istemiyorsun? Ya işlemci de sorun vardır, ya RAM, ya da HDD.

Oyunu ssd ye kurup harddisk bağlantısını kesip oynadım. Donmalar azaldı tankla ateş edince daha çok oluyor. Önceden hiç böyle yapmıyordu. Gerçekten pişmanım o kadar para verip de bu şekilde oynamaya. Çok fazla da anlamıyorum bilgisayardan. benchmark testlerinden iyi puan alıyor , ramler de bi sıkıntı yok, ısınma problemi hiç yok, bütün sürücüler güncel , windows orjinal, kasa içi gayet serin, dsr çarpanlarını açıp denedim az da olsa donma devam ediyor anlık donma saliselik.format attım tekrar sıfır kurdum yine aynısı. dying light gibi bir oyunda özellikle pc kapanıyor 5 dk 1 saat arası oynadığımda. Ama oyun içinde cpu anlık yüzde 40 tan yüzde 80 lere 90 lara çıkıp iniyor. ben problemin bunla alakalı olabileceğini düşünüyorum. cpu ayarlarını değiştirsem biostan bu sorun düzelir mi ?

@Martinner

O zaman dediğim gibi, 1080p'de RTX 2080'i beslemekte zorlanıyor. İşlemcini güçlendirerek ya da 2K monitöre geçerek bu sorunu aşabilirsin ama bana kalırsa işlemcini güncelle. Çünkü nereden baksan, eli yüzü düzgün bir 2K monitör 2900 TL. Ancak indirimlerde 2.400 - 2.500 TL'ye yakalanabiliyor.

Ryzen 5 3600 işini fazlasıyla görür. Anakartın, işlemci için yeterli. Son BIOS'u kurmayı unutma. Yaklaşık 1.400 TL harcama ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsin.

Zamanında 1080p oyunculuğu için tavsiye isteseydin, Ryzen al demezdim fakat şu an bir sıkıntı çıkarmaz. Gönül rahatlığıyla alıp, kullanabilirsin. Bu arada, BFV her sistemde ara ara takılıyor. Ne kadar cihaz denediysem, bu problemle karşılaştım.

tabii tabii. Sor bakalım beyfendiye bu söylediklerini harfiyen uygulamış mı? Beyfendinin kullandığı sisteme bir daha bak istersen, adam gidip dünyanın en iyi ekran kartını almış, RAM seçimi doğru, anakartta aynı şekilde daha ne yapsın, ama işte orada en sıkıntılı ve gereksiz olan tek parça işlemci onda çok yanlış bir seçim olmuş. Allah yardımcısı olsun. Şahsen ben o işlemciyi 1 saniye bilene tutmam evim de, gariban birisine bilene versem abi sen benimle dalgamı geçiyorsun der, basar üstüne geçer.
Hangi cinsten bir fanboysun. 2600X kullanıyorum 1660ti ile hiçbir sorunum yok.
Takılmanın 1080P ile ne ilgisi var bana bir açar mısın tam olarak? Beyfendi 2K'da bir monitör alsa 4K'da bir monitör alsa yine aynı sorunu yaşayacak. Çünkü bunu bizzat kendim yaşadım. Kaç defa monitör değiştirdim, kaç defa RAM, ekran kartı vs, değiştirdim ama maalesef sorunu anladım da iş işten geçmişti. AMD Regret!
Ne alakası var biliyor musun? 2K veya üstü çözünürlükte zorda olsa besleyebiliyor. Çözünürlük arttıkça darboğaz azalır.
Ohoo hey yavrum hey, o zaman ne anlamı var Ryzen sistem toplamanın? Bu kadar sorunlarla uğraşacağım yere gider 3 kuruş daha verip Intel sistem toplarım. Adama hem boşa masraf çıkartıyorsunuz, hem de bir ton şeylerle uğraştırıyorsunuz. Arkadaş oyunda ki tüm ayarları Ultra getirse anti-aliasing açsa o RTX 2080 %100 bilene kullanır. Gerçi bu seferde işlemcisi yetişemiyecek :( darboğazın, takılmanın, ani FPS düşüşlerin monitörle hiçbir alakası yoktur! Daha neyi anlamak istemiyorsun? Ya işlemci de sorun vardır, ya RAM, ya da HDD.
3 kuruş değil soğutucu ile beraber 1.000 tl.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı