RTX 3050 boşta 58 derece

HomelessF

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 3050
Anakart
B450M
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600
Masaüstü bilgisayarımın ekran kartı RTX 3050 8 GB Ventus 2x OC boştayken 58 dereceye kadar çıktı. Normal mi? Değilse ne yapmam gerek?

Screenshot_169.png

Monitörünüz kaç Hz?
Edit: Mesajıma kahkaha emojisi atan bilgisiz cahil arkadaşlar;
Arkadaşın attığı görselde kartın boştayken VRAM ve GPU frekansına bakın, bu değer normal değil. Buna benzer sorunu daha önce yaşamıştım bu da sorunun çözümlerinden birisi;
Bu yüzden monitör kaç Hz diye soruyorum. İyi bayramlar hepinize :)

Son düzenleme:
Fanınız dönmüyor ve havalar çok sıcak bence normal.
Fan seviyenizi 20'ye getirin boştayken öyle kalsın bir zararı yok.
Hava 30 derece güneşli 30'a getirdim oyuna girdiğimde otomatik yükseltsin diye otomatike alacağım yine de bilgisayarı yeni açtığımda bu dereceyi görmek beni şaşırttı.
Zero Frozr özelliğine sahip olduğu için normal. 60 derece üzerinde fan çalıştırır.
dediğim gibi bilgisayarı yeni açtım ve sıcaklık değerleri gözüme epey yüksek geldi

Monitörünüz kaç Hz?
MSİ OPTİX G24 Series 75 HZ

Bence de normal çok fazla oyun oynuyorsanız bilgisayarda 3 4 ayda bir temizletme ve macun yenileme işlemini ihmal etmeyin.
alalı daha bir ay olmadı ve çok fazla oyun da oynamadım aldığımdan beri yine de öneri için teşekkürler

@HomelessF
Hocam nedeni şu yüzden. Attığınız ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi boşta çekirdek ve bellekler tam olmasa da çalışır vaziyette. Bunun nedeni NVIDIA Denetim Masası'nda Güç Tüketimi seçeneğinin "Optimum" yerine "Maksimum performansı tercih et" seçilmesidir. Bu seçenek ekran kartını boş halde çekirdek frekansını yüksek tutmaktan başka işe yaramıyor. O nedenle "optimum" olarak ayarlamanız gerekmektedir. Daha sonra göreceksiniz ki hem boştayken çekirdek frekansı düşecek ve sıcaklık da düşecektir.

Monitörünüz kaç Hz?
Edit: Mesajıma kahkaha emojisi atan bilgisiz cahil arkadaşlar;
Arkadaşın attığı görselde kartın boştayken VRAM frekansına bakın, bu değer normal değil. Buna benzer sorunu daha önce yaşamıştım bu da sorunun çözümlerinden birisi;
Bu yüzden monitör kaç Hz diye soruyorum. İyi bayramlar hepinize :)
Vram yuksekte olsa dusukte olsa bir sey farketmeyecek ki. Kullandigi guc zaten cok az etkisi bile olmayacaktir. Bu bir sorun degil yani.

Not : Bu seye benziyor 5600X kullaniyorum 4.6 da calisiyor zararli mi?

Nasıl bir şey fark etmeyecek? Boştayken daha sıcak çalışıyor işte.
Bak simdi sana matematiksel aciklamasini yapacagim arkadasim. GDDR6 memory cok az bir gucle calisan bir sey tamam mi? Tam yuk altinda 1 vram ortalama 2.5W civari guc tuketiyor. Vram hizi maxta olsa masaustunde oldugu icin diyelim ki 1W tuketiyor. Hadi o hizi 200 MHZ ye dusurduk diyelim 0.5W cekecek. E yani? 0.5 Wattin yarattigi isi degeri o kadar minimal ki anlayamazsin bile.

Ekran kartini bosta sicak yapan Memory Power'i degil Core Power'ıdir aklinda bulunsun.

RTX 3050 130Watt bir kart.

Yeni konular

Geri
Yukarı