RTX 3060 Ti sistem kapanıyor

smtylmz_who

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
Rtx 3060 ti
Anakart
Asrock b450m hdv
İşlemci
r5 5600
Herkese merhaba, 2K ekranımla birlikte böyle bir sistem kullanıyorum:
Gigabyte 3X RTX 3060 Ti.
ASRock B450M HDV r4.0
2x8 HYPER3200 MHz RAM.
Stok fanlı Ryzen 5600.
600 watt MSI MAG güç kaynağı.
Ve Aerocool Aero One kasa...

Birkaç ay öncesine kadar sıkıntım yok. Sistem bileşenlerini 2 yıldır kullanıyorum. Normalde Metro Exodus dahi olsa ekran kartım 60 maksimum 65 dereceyi görür, işlemcim stok fanlı olduğu halde 70-75 derece arası çalışırdı. Ama şu yaz ayları başladığından beri amiyane tabirle imanım gevredi...işlemci ve ekran kartı paralel şekilde AAA oyunlarda net 80 derecede çalışıyor. Haliyle fanlarda %70-%80 devirde iyice rahatsız ediyor buna rağmen oluşan sıcaklıkta cabası. Sıcaklıkların 10 gündür İstanbul'da iyice artmasıyla güçlü görsellere sahip bazı AAA oyunlarda oyun açıldıktan takribi 10 dakika sonra PC birden kapanıyor. Ve kasa adeta (havalandırması gayet iyi olduğu halde) mini güneşe dönüşüyor.

Sisteme artık ekstra bir şeyler yapmak istemiyorum, bu sene sonu ya da seneye kısmetse (Lian Li O11 hayalim ama 10K'yı bulur artık...😅) sil baştan bir sistem kuracağım o yüzden bununla gidebildiğim kadar gitmek istiyorum. Önce sıvı soğutma düşündüm ama dediğim sebepten ötürü şu an için gereksiz buldum. Kule tipi soğutma + Cooler Master MasterGel reguler termal macun (mgx-ZOSG-N15M-R2) ile ekran kartının ve işlemcinin macununu yenilemeyi düşünüyorum. Çünkü 2 ay içerisinde sıcaklık değerlerinin 10-15 derece farklı hale gelmesini başka türlü açıklayamıyorum. Sizce düşüncem mantıklı mı? Yorumlarınızı merakla bekliyorum...

Arctic Freezer 34 düşünüyordum ama bütçemi bir hayli aşıyor. Bu yüzden Dark Freezer X127 düşünüyorum ya da biraz daha yukarı çıkıp Dark Freezer X128, Aerocool Cylon 4F almayı planlıyorum. Açıkçası ben aeroocool Cylon'a biraz daha yakınım tam ortada duruyor ve 1300 TL şimdilik makul. Sizce ne yapayım?

Dosya Ekleri

• Bench-1.png
    Bench-1.png
    22 KB · Görüntüleme: 26
  • Bench-2.png
    Bench-2.png
    45 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı