RTX 3060 Ti sistem nasıl?

Bu anakarta yapılacak yükseltme gereksiz masraf olur yani minimal farklar için kim bilir ne kadar ödemen gerekecek. DDR5'e de böyle kökten geçersin dedim artık ne zaman bütçe biriktirirsen, tabii daha masraflu olur her kuruşuna da değer.
Ben zaten henüz sadece sormak istemiştim. Değiştireceğim zaman sizleri dinleyeceğim ve yükseltme yaparken gerçekten buna değecek düzeyde bir yükseltme yaparım. Örneğin çok küçük fark yapacak bir sisteme geçiş yapmak anlamsız olur, gerçekten bu fiyatlara değecek ve şimdiki sistemime kıyasla gözle görülür bir şekilde daha iyi olacak bir sisteme geçiş yaparım. Artık 11400F olur veya benzer daha iyisi olur. Veya size yine sorarım o an ne önerirseniz o şekilde satın alırım. Duruma göre RAM'leri de değiştiririz veya aynıları kalır. Bir şey soracağım, bu anakarta yatırım yapmak gereksiz masraf olacağını söylediniz (ben de katılıyorum bu arada, %5 performans farkı için bu kadar para vermeye değmez, biraz daha eklerim ve çok daha büyük performans farkı oluşturacak bir sistem alırım.) Dolayısıyla 10400F nazaran gözle görülebilir daha büyük performans verecek bir işlemci almak istiyorsam, anakartımı da değiştirmeliyim, peki anakartı değiştirmek, RAM'lerin değişmesine neden olur mu? Bunu öğrenmek istiyorum. Sadece anakart ve işlemciyi yükseltme yapamaz mıyım?

Evet, şu an değişmeye kalksanız alacağınız h610 veya b660 ama bunlar zaten 2 yıllık soketler yeni nesil işlemcilerle gelecek olan yeni soket için en azından önümüzdeki birkaç yıl daha desteği olur.
Teşekkür ederim, önemli değil çok profesyonel bir oyuncu değilim, bazen 3060 Ti oyun testleri videoları izliyorum, onlarda işlemci de daha iyi olduğu için bazı oyunlarda daha iyi FPS elde edebiliyorlar, bu her oyunda geçerli değil ama işlemci farkıyla 5-10 FPS fark edebiliyor. Aynı 3060 Ti ekran kartı ile. Yakında yeni bir sistem için para biriktireceğim.

@loneytunes işte o masrafı edene kadar da giriş seviyesi bir DDR5 sistem alsan zaten aşağı yukarı aynı yere gelirsin.

10400F üzerine önemli fark edebilecek ne var? 13400F ya da 5700X falan. Eh bunlara da gelene kadar zaten DDR5'te ikinci jenerasyon işlemciler gelecek ne bileyim Ryzen 8600 ya da 14400F falan.

DDR4 donanımların da üretimi tamamen kesileceğinden ya gereksiz pahalı olacak ya da hiç bulunamayacak. Geçmişken de artık önü açık bir sokete yürümek lazım. Elinde 10400F değil de Ryzen 3600 olsa deirm sat geç 5600'e ama değiştirecek bir de anakart var. Şart mı? Değil.

@loneytunes işte o masrafı edene kadar da giriş seviyesi bir DDR5 sistem alsan zaten aşağı yukarı aynı yere gelirsin.

10400F üzerine önemli fark edebilecek ne var? 13400F ya da 5700X falan. Eh bunlara da gelene kadar zaten DDR5'te ikinci jenerasyon işlemciler gelecek ne bileyim Ryzen 8600 ya da 14400F falan.

DDR4 donanımların da üretimi tamamen kesileceğinden ya gereksiz pahalı olacak ya da hiç bulunamayacak. Geçmişken de artık önü açık bir sokete yürümek lazım. Elinde 10400F değil de Ryzen 3600 olsa deirm sat geç 5600'e ama değiştirecek bir de anakart var. Şart mı? Değil.
Evet anlıyorum teşekkürler, ben sadece RAM konusunda sormak istedim, çünkü bilmiyorum. Anakart değiştirince, sahip olduğum 16 GB RAM'leri değiştirmem gerekiyor mu? Mümkünse aynılarını kullanmak istiyorum. DDR5 uyumlu değil galiba bu RAM'lerle?

Evet anlıyorum teşekkürler, ben sadece RAM konusunda sormak istedim, çünkü bilmiyorum. Anakart değiştirince, sahip olduğum 16 GB RAM'leri değiştirmem gerekiyor mu? Mümkünse aynılarını kullanmak istiyorum. DDR5 uyumlu değil galiba bu RAM'lerle?

Değil tabii ki, değişim kökten olacak. O yüzden ben derim ki bekle DDR5'te ikinci jenerasyonlar çıksın, RAM'ler de zamanla iyileşiyor zaten. Sen de bu süreyi zaten 10400F ile rahatça geçirirsin.

Sonra tekrar bakarsın kafana ne yatıyor. Evet RAM'ler ekstra masraf ama uzun süre kullanacaksın. Tek slot 16 GB RAM dahi alsan, ki bugün 1500 TL'ye bile bulunuyor neredeyse işini görür. DDR5'ler kendiliğinden çift kanal olduğu için öyle 2 adet almak şart da değil.

Değil tabii ki, değişim kökten olacak. O yüzden ben derim ki bekle DDR5'te ikinci jenerasyonlar çıksın, RAM'ler de zamanla iyileşiyor zaten. Sen de bu süreyi zaten 10400F ile rahatça geçirirsin.

Sonra tekrar bakarsın kafana ne yatıyor. Evet RAM'ler ekstra masraf ama uzun süre kullanacaksın. Tek slot 16 GB RAM dahi alsan, ki bugün 1500 TL'ye bile bulunuyor neredeyse işini görür. DDR5'ler kendiliğinden çift kanal olduğu için öyle 2 adet almak şart da değil.
Ah bu çok güzel bir şey maşallah, sevindim böyle olmasına DDR5 güzelmiş, çünkü önceden hep 2 adet RAM kullanmak daha iyiydi yani dediğiniz gibi 2x8 daha iyiydi tek 1 tane 16 yapmak yerine. Tekrar çok teşekkür ederim, evet o halde biraz daha beklemeye devam. Bir şey merak ediyorum, ilerde 3060 Ti değiştirmek zorunda olunca, 30700 nasıl? veya varsa 4060. Ekran kartları çok pahalı.

Ah bu çok güzel bir şey maşallah, sevindim böyle olmasına DDR5 güzelmiş, çünkü önceden hep 2 adet RAM kullanmak daha iyiydi yani dediğiniz gibi 2x8 daha iyiydi tek 1 tane 16 yapmak yerine. Tekrar çok teşekkür ederim, evet o halde biraz daha beklemeye devam. Bir şey merak ediyorum, ilerde 3060 Ti değiştirmek zorunda olunca, 30700 nasıl? veya varsa 4060. Ekran kartları çok pahalı.

3060 Ti'dan bu devirde geçilecek minimum kart RTX 4070 olmalıdır benim için, ki bazı şeylere değsin. 4060 ile başladığın yere gelirsin, 3070 zaten kopyası o kartın.

3060 Ti üzerine vereceği iyi şeyler olanlar 4060 Ti ile 4070. Makul olanı ise 4070'tir.

3060 Ti'dan bu devirde geçilecek minimum kart RTX 4070 olmalıdır benim için, ki bazı şeylere değsin. 4060 ile başladığın yere gelirsin, 3070 zaten kopyası o kartın.

3060 Ti üzerine vereceği iyi şeyler olanlar 4060 Ti ile 4070. Makul olanı ise 4070'tir.
Anlıyorum :(, peki 3080 nasıl? RTX 30 serisi ve 40 serisi arasındaki farklar neler acaba? Mesela 3080 ve 4070 farkları nelerdir, hangisi daha iyidir?

Merhaba iyi yaşamlar diliyorum, bilgisayar donanımımı yazmak istiyorum ve eksiğim olup olmadığını veya yükseltmem gereken bir ürün olup olmadığını bana söyleyebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Ekran kartı: Gainward RTX 3060 Ti.
İşlemci: Intel i5-10400F 2.90GHz 6 çekirdek 12MB cache.
SSD: Western Digital Black SN750 1TB SSD.
RAM: Crucial Ballistix 16 GB DDR4 3200MHz RGB CL16 RAM.
PSU: High Power 600W 80+ Gold performance gd.
Anakart: MSI B460M-A Pro.

Sistemim bu şekilde, sizce nasıl görünüyor? Ben memnunum ama değiştirmem gereken artık yetersiz kalan bir parça varsa bana söylerseniz sevinirim, çok teşekkür ederim.
Güzel.

Geri
Yukarı