Rehber RTX 3060'a sahip laptopların Timespy skorları ve sıcaklık değerleri

Burada ki değerler tamamen cihazın kendi yazılımı üzerinden yapılan ayarlar ve bu ayarlar üzerinden alınan değerler.

Ne fark eder cihazin yazilimi uzerinden veya baska bir yazilim uzerinden yapilmasi, ayni seyi yapiyorsun. Cihazin kendi yazilimi uzerinden yapinca overclock sayilmiyor mu?

@revivality PL1-85 PL2-120-PL4 200 Bunun dışında Dynamic Boost 15W olarak ayarlı. Diğerlerini varsayılan ayarlarda kullanıyorum. Genelde bir şeyler denemek istediğimde cihazı en başından optimize etmek gerekiyor. Bir de geçen ay termal macun/bakım için gittiğim teknik serviste sunulan ücretsiz termal macundan hiç memnun değilim. Ücretsiz olduğu için bir şey de diyemiyorum. -) Termal macun yenileme zamanı geldiğinde termal macununu kendin satın al ve yanında götür onu kullansınlar daha iyi. (Monster'a bu durumu sordum getirdiğiniz macunu kullanırız dediler aklında bulunsun)

@gen2 OC konusu farklı bir konu. Burada ki değerler tamamen cihazın kendi yazılımı üzerinden yapılan ayarlar ve bu ayarlar üzerinden alınan değerler. 3 parti yazılım kullananlar belki başka bir başlık altında hatta direk OC başlığı altında değerlerini paylaşabilirler.
@emurat Şimdilik 12500h için 9822 görünüyor. Zamanla bu değerler değişecektir zaten. R23:12.225 değerleri alıyor. (Bu söylediklerim fikir vermesi açısından ortalama değerler)

Nereden biliyorsun senden sonra v20.4 alacaklarin ayni RAM chipleriyle karsilasacagini mesela, sana Samsung denk gelir baskasina Micron. Senin cikabildigin overclock degerleriyle ayni bilgisayara sahip herkesin cikabilecegi degerler ayni mi ki bunu 20.4'un skoru diye gosteriyorsun? Sen oyle yaparsan birisi de cikar al bu da Legion 5'in puanlari demez mi? Senin yaptigindan ne farki var bunun?

Son düzenleme:
@gen2 Bu tartışmayı daha önce zaten yaptık. Şimdi aynı cümleleri tekrar kurmuşsun gerçekten tebrik ediyorum seni. Yani sen anlamamakta ısrarcısın kardeşim. Sen durumu anladın sana iyi şanslar diliyorum :)
Bonus: Gözün aydın legion için bir ayar getirmişler sonunda. Şu videoyu incele. Kendi yazılımı üzerinden GPU için doğal olarak sınırlı oc ayarı gelmiş. Değerler de var bakarsın zaten.
Son olarak bence bu saatten sonra rtx4000 serisine bakılmalı. Parayı dolara çevirip beklemek en mantıklı olanı.

Linki güncelledim. En azından herkesin kolayca ulaşabildiği ve ayarları max seviyesine çekebileceği yerde. 3. part uygulamalar kullanıp hem uv+oc yapmak standart kullanıcıların yapabileceği bir şey değil zaten. O konu farklı başlık altında konuşulur test edilir yapılır..vb. Zaten yukarıda yazmıştım.

Bu değerler Technopat üyeleri tarafından alınan değerlerdir. Herkesin aynı değerleri alması mümkün olmamakla beraber cihazı satın almayı düşünenler için kıyaslama ve cihaz hakkında daha sağlıklı bilgilere ulaşma açısından iyi bir fikir verecektir. Oyun amaçlı cihaz almayı düşünenler grafik skoruna, iş odaklı cihaz almayı düşünenler işlemci skoruna bakması önemlidir. İşlemcilerin oyun performansına olan etkisi çok azdır. Şuradan bunun etkisini görebilirsiniz.
Cihazı satın almadan önce kasa kalitesi, panel, MUX Switch, ekran boyutu, HDMI 2.1, SD kart girişi, Max RAM boyutu, kamera. Vb gibi sizin için önemli olan tüm giriş/çıkış ve çevre birimlerine bakmayı, aynı zamanda cihazın servis durumunu kontrol etmeyi unutmayın.
Cihazlarda ki yüksek sıcaklıklar konusunda önemli bilgi:

Özetle cihazın uzun vade kullanım için risk taşıdığını söylemek mümkün.

Laptop Soğutucusu/Faydası:

Laptop soğutucuların cihazda ki işlemci ve ekran kartına olan olan etkisi çok azdır. Bazen sıcaklıkları sabit tutmaya yararken bazen de 2-3 derece sıcaklıkları düşürür ancak cihazın hava almasını sağlaması ve bunun etkisi ile sıcaklıkları düşürmesi (yükseklik ayarı) ve cihazdaki tüm bileşenlerin daha serin bir ortamda çalışmasını sağladığı için mutlaka soğutucu kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Ayrıca cihazınız için doğru soğutucuyu cihazı aldıktan sonra kendiniz bulmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey cihazın altına bakıp cihazınızın hava kanallarına uygun yerleştirilmiş fana sahip bir soğutucu bulabilmek. Bulamazsanız da bol fanlı ve yüksek RPM değerlerine sahip bir soğutucu da işinizi görecektir. Altın kural ise yükseklik ayarlı olması. (cihazınızın hava alması için)

Son olarak liste güncellendikçe buraya ekleme/düzenleme yapacağım. Hangi cihazı alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun.

HP Omen 15 (15.6 inç - 100W) Timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Monster 20.3 (15.6 inç - 130W) Timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Resim için tıklayın

HP Omen 17 (17.3 inç- 130W) Timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Acer Nitro 5 (12. nesil işlemci 12700H - 15.6 inç- 140W) Timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Detaylı sıcaklıklar için tıklayın

Monster 20.4 (11. nesil işlemci - 17.3 inç - 130W) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Lenovo Ideapad Gaming 3 (15.6 inç- Ryzen 5800 - 3060 90W) skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Lenovo Legion 5 (11. nesil işlemci 130W 17.3 inç)

Monster 25.1 ( 11. nesil işlemci 17.3 inç - 130W) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Resim için tıklayın (timespy skoru)
Sıcaklıklar için tıklayın

Önemli not: 25.1 ile 25.1. 2'yi karıştırmayın. 25.1. 2'de işlemci sıcaklıkları fazlasıyla yükselmiş durumdaydı. BIOS güncellemesi ile bu sorun halen daha devam ediyordu.

Max-Q 3070'ler rtx 3060 max-p ile aynı seviyede olduğu için ekleme gereği duydum.

HP Omen 16 (15.6 inç - i7- 12700H- RTX 3070 - 115W) Timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Detaylı sıcaklıklar için tıklayın.

Monster 20.5 (12. nesil işlemci - 17.3 inç - 130W) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;
Not: Cihazın oyun modu performansıdır. Turbo modu henüz aktif değildir.

Yeni skor: I scored 9 510 in Time Spy

Detaylı sıcaklık değerleri
Link: https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/asdasdas-png.1510696/

Asus ROG Strix (AMD Ryzen 6800H işlemci-15.6 inç. - 140W) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Önemli not:
Timespy cihazın işlemci sıcaklık verilerini alamamasına rağmen test sırasında 6+ kez ciddi throttle yaşadığı için işlemci sıcaklığının max dereceye ulaştığını (100/105 derece) düşünebilirsiniz.

Detaylı sıcaklıklar için tıklayın.

HP Victus (AMD Ryzen 5600 işlemci- 16,1 inç- 95W) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Acer Nitro 5 (12. nesil işlemci i5 12500h) - 15.6 inç- 140W ) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Detaylı sıcaklıklara ulaşmak için tıklayın.

Asus TUF A15 (Ryzen 7 - 6800h işlemci) - 15.6 inç- 140W ) timespy skoru ve ortalama sıcaklıklar;

Detaylı sıcaklıklar için link: https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/detailed-png.1540157/

Not: Cihazı alan kişinin oyunda ki sıcaklık değerleri ile ilgili önemli bilgi:
İşlemci 93-95 ( Max )
Ekran kartı 83-85 ( Max ) sıcaklıklara ulaşıyor.
6800H olan Asusta soğutucu alıp tekrar denedim performans olarak biraz arttı ama hala cpu sıcaklığı N/A olarak gözüküyor.

1664289597839.png

6800H olan Asusta soğutucu alıp tekrar denedim performans olarak biraz arttı ama hala cpu sıcaklığı N/A olarak gözüküyor.

Eki Görüntüle 1529336
hwinfo64 uygulamasını indirin. Bu uygulamayı açtıktan sonra kapatmayın ve tekrar timespy testi yapın. Daha sonra hwinfo uygulamasında ki görseli burada paylaşın. Örnek resim aşağıda; En azından bu şekilde bir fikir edinilebilir.

Dosya Ekleri

• rtx.jpg
    rtx.jpg
    276,1 KB · Görüntüleme: 30

Yeni konular

Geri
Yukarı