RTX 3070 Ti sistem için güncelleme önerisi

emre.91

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar hayırlı ramazanlar.
Kasama işlemci ve anakart güncellemesi yapmak istiyorum.

Güncel hali;
Aorus 3070 Ti.
Ryzen 5 5600G.
ASUS TUF Gaming B450M Plus II.
XPG Spectrix D41 TUF Gaming 8x2 3200MHz.
XPG Pylon 650W.
PNY CS3030 500GB M.2 SSD.

Monitör olarak Gigabyte G27qc (2K 165Hz) kullanıyorum.

Anakart olarak MSI MAG B550 Tomahawk, ASUS ROG STRIX B550F veya Gigabyte düşünüyorum.
İşlemci olarak Ryzen 5 5600X var aklımda fakat almışken daha iyi bir şey alsam mı diyorum Ryzen 7 5800X gibi.

Anakart ve işlemci önerirseniz sevinirim. Bilgisayarı mühendislik programları ve arada oyun için kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart B550 işlemci 5800X3D olabilir.

Hocam Intel bence mantıksız ikide bir chip set değişiyor.

Ryzen 7000 serisinde bu ara yabancı forumlarda çok fazla şikayet var RAM uyumu BIOS start vs çok sıkıntılı 13.nesil i5 bayağı uzun vade götürür. Her sene işlemci değiştireceğim diyorsa AM5 geçsin fakat sorunlu şu anda.

Hocam önerileriniz için teşekkür ederim, Intel tarafına pek sıcak bakmıyorum işlemci olarak 5600X veya bütçeyi arttırıp 5800X vardı aklımda fakat sizler 5800x3D önerince kararsız kaldım. Bütçeyi zorlayıp alınır mı? Aradaki fiyat farkına değer mi sizce?

Anakartımı da değiştirmek istememin sebeplerinden birisi de ilerisi için düşününce yetersiz kalması mesela 1 tane M.2 yuvası var ve sıvı soğutma alsam 3 pin RGB girişi yok, ama anakartı değiştirmişken RAM'leri de elden çıkarıp DDR5 yapmak daha mantıklı. RAM olarak Fury Beast olabilir. Veya sizin anakart ve RAM önerileriniz varsa çok iyi olur.

Geri
Yukarı