RTX 3070'li sistem donuyor ve tepki vermiyor

Bamesa

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

2 hafta önce QP Bilişim'den yeni sistem topladım fakat maalesef ki bir sorunla karşı karşıyayım. Bilgisayarı aktif olarak kullanıyorum, birçok oyun oynuyorum vs. örnek vermek gerekirse BF2042 gibi oyunları 6-7 saat kesintisiz şekilde oynuyorum ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmıyorum. Fakat geçeleri internette dolaşırken bilgisayar kitlenip donuyor mouse hareket ediyor ilk başta bir yerlere tıklıyorum fakat tepki vermiyor. Hemen hemen bu problem hep internette dolaşırken başıma denk geldi. Opera GX kullanıyordum sıkıntı olduğunu düşünüp Google Chrome denedim fakat onlarlada ilgili olacağını sanmıyorum. Asıl problem çok ara ara denk geliyor yani günde bilgisayarı hemen hemen 12 saat kullanıyorum yük altında hiçbir problem yok fakat chill bir şekilde takılırken bu ilginç donma olayı başıma geliyor. İlk başta donma ve donmama arasında kalıyor ve örnek vermek gerekirse arka planda izlediğim canlı yayın donuyor ses gidiyor ama chat akıyor. Mouse oynuyor ama tıklamalarıma cevap vermiyor sonrasında tamamen donuyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Herhangi bir mavi ekran ya da başka bir hata vermiyor. SSD'yi kontrol ettim sıkınıt yok RAM testi yaptım sıkıntı yok. Sizce sıkınıt ne olabilir ya da bunu nasıl anlayabiliriz? Teknik servise göndersem benim bile 12 saat aktif kullandığım PC'de belki 1 defa denk geldiğim problemi nasıl bulabilirler?

Yardımlarınızı bekliyorum. Örnek için az önce yaşadığım videoyu buraya atıyorum Twitch yayını izliyordum dondu aşağı aldım tarayıcıyı sonrasında tepkiler vermemeye başladı. Şunu da belirtmek isterim öncesinde temiz format atarak yeni kuruldum gerçekleştirdim.

@Recep Baltaş desteklerinizi ve önerilerinizi beklerim.

Not: Video ekleyemediğim için Google Drive upload ettiğim kaydın linki;

İyi günler.
Ayrıca belirtmek isterim ki aklımadaki tek olasılık, kasanın ön tarafındaki jak kulaklık girişine kulaklık taktığımda cızırtılı ses geliyor, oyunları USB girişli kulaklıkla oynuyorum ama videoları anakartın arka girişindeki jaka takılı olan hoparlörden dinliyorum seste bir sıkıntı yok sadece bu ön taraftaki olay ana kartta bir sıkınıtı olabileceğinin göstergesi midir diye sesli düşündüm.

Son düzenleme:
An itibari ile tekrardan donma problemini bir kez daha Netflix'teyken yaşadım. Gün içinde 9 saat oyun oynamama rağmen problem yoktu.
An itibari ile tekrardan donma problemini bir kez daha Netflix'teyken yaşadım. Gün içinde 9 saat oyun oynamama rağmen problem yoktu.

İşletim sisteminden olduğunu varsayarak Windows 11 kurmuştum bu işletim sisteminde de problemi yaşadım. İşletim sistemiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum.

@Bamesa sorun çözüldü mü acaba?

Sistemi QP Bilişim'e gönderdim uzun süre teste tabii tuttular fakat sıkıntıyı bulamadılar. İşlemciyi ve RAM'lerin direkt olarak teknik servise gönderilmesi ve değişim yapılmasını talep ettim hem işlemci hem de RAM'ler değişti. Bu sayede sıkınıtı ortadan kalktı.

Sistemi QP Bilişim'e gönderdim uzun süre teste tabii tuttular fakat sıkıntıyı bulamadılar. İşlemciyi ve RAM'lerin direkt olarak teknik servise gönderilmesi ve değişim yapılmasını talep ettim hem işlemci hem de RAM'ler değişti. Bu sayede sıkınıtı ortadan kalktı.
Anladım peki sorun bu videolardaki sorunlara benziyor muydu acaba?

Bende benzer bir sorun yaşıyorumda.

Anladım peki sorun bu videolardaki sorunlara benziyor muydu acaba?

Bende benzer bir sorun yaşıyorumda.

Merhaba ilk videonuzdakine benzerdi benim de, fakat restart attığımda karşılaştığınız problemle karşılaşmadım normal olarak sistem çalışıyordu ilerleyen saatlerde tekrar aynı problemi yaşıyordum. Ayrıca belirtmek isterim ki yaptığım tüm RAM testlerinde RAM'lerde sıkıntı çıkmamıştı fakat yetkili servis arızalı olduğunu belirttip değişim verdi. Teknik olarak bir şey diyemem ama işlemcide hata çıkma oranı bildiğim kadarıyla çok çok düşük bu yüzden sizinkide RAM'den olabilir yetkili servise göndermenizi önerebilirim.

Merhaba ilk videonuzdakine benzerdi benim de, fakat restart attığımda karşılaştığınız problemle karşılaşmadım normal olarak sistem çalışıyordu ilerleyen saatlerde tekrar aynı problemi yaşıyordum. Ayrıca belirtmek isterim ki yaptığım tüm RAM testlerinde RAM'lerde sıkıntı çıkmamıştı fakat yetkili servis arızalı olduğunu belirttip değişim verdi. Teknik olarak bir şey diyemem ama işlemcide hata çıkma oranı bildiğim kadarıyla çok çok düşük bu yüzden sizinkide RAM'den olabilir yetkili servise göndermenizi önerebilirim.
Yetkili servise gönderdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı