RTX 3070'ten RTX 4070 Ti Super'e geçilir mi?

• Konuyu başlatan tahta
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 580
Hocam işte korkum dolar kurundan dolayı benim açıkçası. Sene sonu kur tahminleri pek de iç açıcı olduğu söylenemez. Sonra bekleyeyim mantığıyla, absürt fiyatları görünce alamam veya almaktan çekinirim diye korkuyorum. Şu an bile 4070 Ti super minimum 30 k ile satışa çıkacak belki. O da eğer satıcılar o fiyatlarda satmak isterse. Ben o yüzden alıp keyfini sürmekten yanayım biraz.
Zaten bekleyecek birisi parasını dolar yapıp beklemeli, tl maalesef hiç güvenli değil. 4070ti super de özelliklerine bakınca gayet alınabilir duruyor tabii, alıcısını üzeceğini sanmıyorum.

İnceleme: RTX 4070 Ti Super'in basit şekilde bir incelenmesi
Kendi açtığım konuya kendi incelememi eklemek biraz tuhaf hissetiriyor :D

Bu video RTX 3070 vs RTX 4070 tis karşılaştırması değil. Keşke başta öyle hazırlasaydım, şu an biraz pişmanım :(.

Özetle ben ülke piyasasına göre uygun fiyattan bulabildim de aldım. Yoksa heyecanlanmaya gerek yok. RTX 3000 serisi kullanıcıları 5000 serisini beklemeliler. İlla geçmek isteyen varsa uygun fiyat kovalasın ya da sistemi eskiyse tümüyle yeni sitem alabilir. Bakmadım ama şu an hazır sistem piyasasında ekran kartları daha hesaplıya gelmekte.

Ben ise mümkünse 7000 serisine kadar mevcut sistemde bozulan parça olmadıkça (burada tahtaya 3 kere vurmaca) hiçbir şeye dokunmayı planlamıyorum.(CPU macun değişimi hariç, bir keyfimiz o kalmıştı macunlarda deli para)

Şimdiden herkese yenisi, mevcut sistemi, alacağı vs. hayırlı olsun. Ama ne olursa olsun elimizdekinin kıymetini bilelim ve onu dibi sıyıracak şekilde kullanalım.

Yaptığımla yazdığım bir olmadı ama :D siz benim gibi gaza gelmeyin, tabii doğru yatırım kanallarında birikiminizin değeri kaybolmadan beklemede kalmaya dikkat edelim.

Şimdilik benden bu kadar, belki birinin merakını giderebildiysem veya fikir verebildiysem ne güzel. Hepinize iyi günler.

Ben olsan 5000leri beklerdim. Ciddi performans farkı var ama 3070 hala 1080p de akıyor.

Açıkçası benim de niyetim oydu ama düz Ti fiyatından bile uyguna bulunca, seneye belki 5000 serisi kur farkının da yanında çok çok daha absürt fiyatlardan satılabilir (vergiler, bulunabilirlik vs.) düşüncesiyle alıp aradan çıkarmak istedim. Ve şimdi bununla uzun bir süre birlikteliğimiz olacak.

Ama benim de tavsiyem 5000 serisinin beklenmesi yönündedir. 3nm chip süreci ve yeni belleklerle güç tüketimi düşecek böylece daha fazla performansa basma imkanları olacak.(en kaba basit tabirle) Bence 3000-4000 arası yaşanan zayıf fark yerine 5000'de sıçrama olacak. Tabii 900-1000 serisi arası bir sıçrama gibisi belki zor(980 = 1060). Bir sene kalmış, eldekiyle yetinilip, beklenebilir.

Ayrıca ben Red Dead Redemptions 2'de DLDSR 1620P'de RTX 3070 ile NVIDIA GeForce'un otomatik ayarlarında 77-81 FPS arası almaktaydım. Karşılaştırma yapmak için RTX 4070 Tis'de aynı ayarları ve çözünürlüğü yapıp test ettiğimde 142-145 FPS aldım. Fena sayılmayacak bir fark. Tabii tek oyunda bir karşılaştırma bu. 1620p bile olsa RDR2'de 8 GB VRAM üzerine çıkmıyordu. 1620p veya 1440P'de 8 GB VRAM üzerine çıkan oyunlarda fark daha da açılabilir.

Ekleme olsun, katılıyorum RTX 3070 1080p için tam bir canavar. Keşke 12 hadi bari 10gb vram koyaymışlar. Çünkü bu kart 1080p için fazla. Rahat bir şekilde 1440p'de oyun oynatabilir. Tek engeli vram güçten yana hiçbir eksiği yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı