RTX 3080 düşük FPS ve GPU kullanımı

denizerbakar

Hectopat
Merhabalar,

2 Hafta once sistemimi topladim 3 gun once de son parca olan EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra geldi. Benchmark testlerinde %221 dolaylarinda cikmasina ragmen oyunlarda FPS degeleri olmasi gerekenden cok dusuk.

Ornegin 1080p Ultra ayarlarda GTA 5'te 90-110 FPS arasi aliyorum. Veya Valorant gibi basit bir oyunda 140FPS'in uzerine cikamiyorum. GTA 5 calisiyorken GPU kullanimi %2 Valorant'ta ise %30.

Heniz Cyberpunk, Warzone ve Valhalla ile deneme firsatim olmadi.

Sistemim:

Ryzen 9 3900X
MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi
EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra
Corsair 1x16 3600MHz CL18 RAM
Corsair RM750 PSU

Maalesef grafik ayarları ile oynamak etki etmiyor. Çünkü GPU kullanım yüzdesi zaten zar zor 98'leri görüyor. Bahsettiğim düşüşler GPU kullanımı düştüğü zaman oluyor. Ekran kartı güçlü olduğu için düşük ayarlara geçince de aynı FPS değerlerini veriyor.

Demek ki aynı değerlere yakın alıyoruz. Ama sizin herhalde RT psycho. Ben Ultra olarak kullanıyorum. En düşük gördüğüm 42 FPS falan oldu. O da sadece şehir merkezinde araç sürerken oluyor.

Benim dediğim ayar grafik ayarı değil yalnız oynanış ayarı o insan topluluğu fazla olunca düşüyor ayarı oynanıştan düşüke çekerseniz insanlar azalıyor ve oyunun işlemciye yük binen kısmını azaltıyor. Yani onu düşürmenın yada yükseltmenin ekran kartına değilde işlemciye faydası var

Benim dediğim ayar grafik ayarı değil yalnız oynanış ayarı o insan topluluğu fazla olunca düşüyor ayarı oynanıştan düşüke çekerseniz insanlar azalıyor ve oyunun işlemciye yük binen kısmını azaltıyor. Yani onu düşürmenın yada yükseltmenin ekran kartına değilde işlemciye faydası var
Denemiştim zaten ama etkisini göremedim. Hala normal kalabalık ayarı ile oynuyorum. Yüksekte değil. Low yaparsam da konsoldan farkı kalmaz. O yüzden dokunmuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı