RTX 3080 için ekran kartı tutacağı gerekli mi?

Laxerian

Decapat
Ekran kartını yatay koyuyorum. Kasam XPG Battlecruiser, ekran kartım ASUS TUF RTX 3080, anakartım MSI MPG Z490 GAMING Edge Wi-Fi. Gerekli bir şey mi bu tutacak?

Ben hayatım boyunca böyle bir şeye tanık olmadım. Montaj hatası olduğunu düşünüyorum ya da kasa çok hareket etti ekran kartı sallanmaktan kırılmıştır. Olduğu yerde hiçbir ekran kartı slotu kıramaz. Kaldı ki şuanki anakartlar PCI slotunu güçlendiriyorlar daha sağlam eskiye göre.
Ekran kartının koptuğu yer PCI slotu, oraya nasıl bir montaj hatası yapılabilir acaba? Arka brakete tutturulan vidalı kısım oldukça sağlamdı ve kasa hiç hareket ettirilmeyen bir yerde masanın alt tarafında duruyordu, hatta o kadar hareketsiz ki kasayla olan tek temas açıp kapamaktan ibaret, yine de ekran kartı PCI slotundan kırılarak kasanın içine düştü. 3080 gibi 1,5 kiloluk bir ekran kartından bahsediyoruz burada, 1080ti lar, titanlar koparken 3080'e RX550 muamelesi yapmanız komik bence sadece.

Ekran kartının koptuğu yer PCI slotu, oraya nasıl bir montaj hatası yapılabilir acaba? Arka brakete tutturulan vidalı kısım oldukça sağlamdı ve kasa hiç hareket ettirilmeyen bir yerde masanın alt tarafında duruyordu, hatta o kadar hareketsiz ki kasayla olan tek temas açıp kapamaktan ibaret, yine de ekran kartı PCI slotundan kırılarak kasanın içine düştü. 3080 gibi 1,5 kiloluk bir ekran kartından bahsediyoruz burada, 1080ti lar, titanlar koparken 3080'e RX550 muamelesi yapmanız komik bence sadece.
Belki kart slota tam oturtulmadı, belki vidalar dengesiz sıkıldığı için kart yamuk duruyordu. Her neyse öyle bir kırılma ben görmedim de, duymadım da.

Belki kart slota tam oturtulmadı, belki vidalar dengesiz sıkıldığı için kart yamuk duruyordu. Her neyse öyle bir kırılma ben görmedim de, duymadım da.
How to stop a graphics card from "sagging"
[SOLVED] - Is my GPU sagging on my new build :D

Attığım linklerdeki arkadaşların muzdarip olduğu konu bu, eğer önlem alınmazsa veya ekran kartı desteklenmezse ekran kartı kopabilir. Bu bir şehir efsanesi değildir, lütfen yanlış yönlendirmeyin artık insanları. Ekran kartlarını delicesine test ediyolar (özellikle şu videoda görebilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) Madem bu kartlar bu kadar eğilmeye, strese, bükülmeye vs dayanıklı, o zaman neden herkes taşınırken falan bu parçaları kutusuna koyup taşıyor ya da İtopya vs gibi teknoloji dükkanları, hazır sistemlerde bile ekran kartını ayrıca yolluyor? Ekran kartı güçlü ve dayanıklı evet orasına bir şey diyemem, hatta belki de dünya üzerindeki ekran kartlarının %98'i takıldıktan sonra eğilmeyecek bile ama 3080 gibi bir kart için böyle şeyler demek yanlış yönlendirmekten başka bir şey değil. Linus Tech Tips takip ediyorsanız duymuş olmanız muhtemel, onun gibi bir artık teknoloji piri diyebileceğimiz bir insan bile bizzat kendisi söylüyor bir videosunda "Taşınma esnasında kutuyu açtığımda RAM'lerin anakarttan kopup etrafa çarparak bütün parçaları kullanılmaz hale getirdiğini gördüm" diye. RAM'ler bile gerekli şartlarda kopabiliyorken RTX3080 gibi devasa bir ekran kartını sadece PCI-E slotuna emanet etmek bence biraz aptallık.

Ekran kartını PCI-E slotunun taşıdığını sanan arkadaşlar varmış maalesef. Ekran kartını büyük ölçüde kasa desteği ve arka plaka taşıyor. PCI-E slotuna düşen yük ise kartın arka plakasının dayanıklılığına bağlı. Konu hortlamış gibi biraz ama piyasadaki en ağır kartlardan biri olan RTX 3070 ROG Strix modelini çıktığı günden beri kullanan biri olarak elinizle bile kartı esnetemediğinizi belirtmek gerek. Bu satın aldığınız 3080 modeline göre değişir anlamına geliyor. Nispeten uygun fiyatlı arka plaka desteği zayıf olan veya hiç olmayan bir model alırsanız destek takmak mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı