Çözüm RTX 3080 yüksek Memory sıcaklığı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pcpat44

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar RTX 3080 ekran kartımın bazı oyunlarda ve özellikle mining de sıcaklığı 110 dereceye çıkıp performansını da düşürüyordu.
Oda sıcaklığında (25 derece) 110 derecede 80 mh/s performans alıyordum.
Ekran kartımın termal padlerini yeniledim ve tam 46 derece sıcaklığım düştü. Artık 102.5 mh/s de oda sıcaklığında 70 derecelerde çalışırken, şu an balkonda 58 derecede çalışıyor.
Tekrar belirtmek isterim bu sıcaklıklar GPU sıcaklıkları değil Memory sıcaklıkları GPU sıcaklıkları çok daha düşük.
Kartımın modeli Gigabyte Aorus RTX 3080 Master fan ayarı: 100.

Gelelim yaptığım işleme:
İlk önce N11 üzerinden Arctic marka 8wmk değerinde 3 adet 10cm X 10cm 1mm kalınlığında ped satın aldım 690 TL tuttu.
Daha sonra kartın içini açtık fan yuvalarını falan çıkarttık (babamla birlikte yaptık tek kişi yapmak zor olabilir.)
Kartın arka plakası ile anakartı arasına 3 kat 1mm kalınlığında pad yapıştırdık arka plakayı anakarta tekrar monte ettik.
Daha sonra anakartın ön yüzünde sadece RAM'lere temas eden termal padleri çıkartıp iyice sildik bayağı yağlıydı.
Sadece RAM'lerin üzerine 2 kat 1mm termal padleri dikkatlice dizip yapıştırdık, dikkatlice kartı kapattık. Fan yuvalarını vs. takmak gerçekten zordu. 2 kişi birlikte çalışmak bu sebepten önemli.

Kartı sisteme taktım balkonda çalıştırdım ( yaklaşık 5 derece)
+1500MHz, -200clock, 100fan, 70temp limit, 65Power limit.
Ayarlarında 102.5M/hs değerinde 58 derece sıcaklığında sabit kaldı.

Veeeee sonuç olarak şokkkkk oldum 5 10 derece düşürür diye beklerken tam 46 derece düştü. Sizlere de yardımcı olabileceğimi düşünerek yazmak istedim.
Bu arada 3 paketin 1.5 paketi bitti 1.5 paket fazladan kaldı.

Son düzenleme:
Güle güle garanti... Merhaba yeni sıcaklıklar. :D
Reddit'e baksan aslında şuan herkes yapıyor =)

Garanti olayı ilgili bir fikrim yok ama sıcaklıkların artacağını düşünmüyorum. VRAM termal padler çoğu firmanın rezalet ötesi RTX 3000 serilerinde.

@pcpat44 Bende düşünüyorum aynı şeyi şuan Thermal Grizzly Kryonaut Extreme alıp, termal pad değiştirmeyi. Artic dışında Türkiye'de alınabilecek başka ürün var mı güzel ?

Reddit'e baksan aslında şuan herkes yapıyor =)

Garanti olayı ilgili bir fikrim yok ama sıcaklıkların artacağını düşünmüyorum. VRAM termal padler çoğu firmanın rezalet ötesi RTX 3000 serilerinde.

@pcpat44 Bende düşünüyorum aynı şeyi şuan Thermal Grizzly Kryonaut Extreme alıp, termal pad değiştirmeyi. Artic dışında Türkiye'de alınabilecek başka ürün var mı güzel ?

Yeni modellerde bunu görüp düzeltirler umarım.

Merhabalar öncelikle elimde 2 adet Gİgabyte RTX 3080 Vision var ikisinede aynı işlemleri yaptırdım öne 2 mm arkaya kapaklık 3 mm Arctic marka ilk 30-40 dk 98 larda calıstı iki kartta %80 fan vs ayarlar cok zorlamadım.Bi kat 3 gündür 98 de çalışıyo diğeri 76Mh lara düştü aynı ayarlar aynı işlemler nedeni ne olabilir yardımcı olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı