RTX 4070 Ti düşük GPU kullanımı

Zaten ilk geldiğinde formatladım sonra tekrar formatladım ve sonra da windows 11'e yükselttim. Stres testi yaptığımda ise testi başlattıktan çok kısa süre sonra işlemci 98 derecelere geliyor neredeyse. 750w 80+ bronz psu var. Psu yetersizliği ne gibi belirtiler verir?
İşte bu şekilde düşük Watt değeri kaynaklı düşük GPU kullanımı gibi durumlarda aklıma bu geliyor benim ama stres testinde de güç verememesi lazım mantıken. Model ne hocam PSU'nun? 12V Kanalından ne veriyor bir bakalım. CPU sıcaklığı da ziyadesiyle yüksek, sıvı soğutma vs. kullanıyor musunuz? Sıcaklık kaynaklı throttle yiyor da olabilirsiniz.

Corsair icue 4000x kasayla birlikte gelen psu. Sıvı soğutma mevcut. Nasıl anlatacağımı da bilemiyorum. Mesela şuan yeni bir sorun daha farkettim klavye bağlı usb ile kasaya ve kendi kendine birden usb çekilmiş gibi klavyenin rgb'leri kapanıyor ve usb bağlantısını çekme sesi geliyor windows'tan.

Corsair icue 4000x kasayla birlikte gelen psu. Sıvı soğutma mevcut. Nasıl anlatacağımı da bilemiyorum. Mesela şuan yeni bir sorun daha farkettim klavye bağlı usb ile kasaya ve kendi kendine birden usb çekilmiş gibi klavyenin rgb'leri kapanıyor ve usb bağlantısını çekme sesi geliyor windows'tan.
Ayrıca demin oyundayken w tuşu basılı kalmışçasına sürekli takılı kalmış gibi oyundaki karakter sürekli ilerliyordu. Ve demin başıma geldi bir anda fps 2'lere düştü bilgisayar takılmış gibi oldu bir anda cpu kullanımı 97'lere çıktı ve gpu kullanımı 0'a geldi ve o sırada ses cızırdıyordu. Ve hwinfo programına baktığımda cpu sıcaklığı sadece oyun açık olmasına rağmen arka planda 91.3 derece olmuş.

Ayrıca demin oyundayken w tuşu basılı kalmışçasına sürekli takılı kalmış gibi oyundaki karakter sürekli ilerliyordu. Ve demin başıma geldi bir anda fps 2'lere düştü bilgisayar takılmış gibi oldu bir anda cpu kullanımı 97'lere çıktı ve gpu kullanımı 0'a geldi ve o sırada ses cızırdıyordu. Ve hwinfo programına baktığımda cpu sıcaklığı sadece oyun açık olmasına rağmen arka planda 91.3 derece olmuş.
Kimse bir şey demeyecek herhalde.

Son düzenleme:
Kimse bir şey demeyecek herhalde.
Hocam unutmuşum, kusura bakmayın. PSU'yu aratmaya çalıştığımda ancak kasayla birlikte çıktığını gördüm, PSU'nun üstüne tam modeli öğrenebilmemiz için bakma imkanınız var mı acaba? Model yazmıyorsa da orada zaten 12V'dan ne verdiği yazıyordur. O işlemci sıcaklıklarını görünce %90 throttle yiyorsunuz gibi geldi bana ama. Eco moda almayı deneyebilir misiniz işlemciyi?

Hocam unutmuşum, kusura bakmayın. PSU'yu aratmaya çalıştığımda ancak kasayla birlikte çıktığını gördüm, PSU'nun üstüne tam modeli öğrenebilmemiz için bakma imkanınız var mı acaba? Model yazmıyorsa da orada zaten 12V'dan ne verdiği yazıyordur. O işlemci sıcaklıklarını görünce %90 throttle yiyorsunuz gibi geldi bana ama. Eco moda almayı deneyebilir misiniz işlemciyi?
Peki bunun ekran kartı ile ilgisi var mı? Çünkü resim de paylaşacağım cpu kullanımı bir anda fırlıyor ekran kartı kullanımı sıfırlanıyor ve fps bir anda 2’ye düşüyor. Ve anlamadığım şey genelde oyun ana menüsünde gpu kullanım neredeyse fullken oyuna girdikten bir süre sonra kullanım düşüyor.

Dosya Ekleri

• A61008DD-095E-4326-8E05-397C11D82A72.png
    A61008DD-095E-4326-8E05-397C11D82A72.png
    739,9 KB · Görüntüleme: 26
  • FE63ED6C-15A6-409A-8CF5-04D763FCEB7F.jpeg
    FE63ED6C-15A6-409A-8CF5-04D763FCEB7F.jpeg
    332,6 KB · Görüntüleme: 35
  • F974F587-9577-4C50-82CD-8FD561E95AE3.jpeg
    F974F587-9577-4C50-82CD-8FD561E95AE3.jpeg
    247 KB · Görüntüleme: 22
  • 6CC1074D-65F3-4249-A703-3698A6357584.jpeg
    6CC1074D-65F3-4249-A703-3698A6357584.jpeg
    494 KB · Görüntüleme: 32
Peki bunun ekran kartı ile ilgisi var mı? Çünkü resim de paylaşacağım cpu kullanımı bir anda fırlıyor ekran kartı kullanımı sıfırlanıyor ve fps bir anda 2’ye düşüyor. Ve anlamadığım şey genelde oyun ana menüsünde gpu kullanım neredeyse fullken oyuna girdikten bir süre sonra kullanım düşüyor.
Allah allah gerçekten çok garip. PSU geliyor aklıma, CPU sıcaklığı da throttle yaptıracak derecede değil. GPU'nun aldığı gücü mü artırmayı deneseniz? NVIDIA'da NVIDIA Inspector'dan yapılıyor sanırım. Dikkatli yapın yalnız, iki üç videosu vardır illa internette. Bir de başka bir PSU ile deneme imkanınız var mı?

Allah allah gerçekten çok garip. PSU geliyor aklıma, CPU sıcaklığı da throttle yaptıracak derecede değil. GPU'nun aldığı gücü mü artırmayı deneseniz? NVIDIA'da NVIDIA Inspector'dan yapılıyor sanırım. Bir de başka bir PSU ile deneme imkanınız var mı?
Gerçekten benimde aklıma bir şey gelmiyor. PSU gerçekten bu kadar etkileyebilir mi? Ben biraz internetten daha önce bakındığımda genelde 750W yeterli diye okumuştum. Çok değişik bir durum gerçekten. İlk başta oyundayken normal değerler alırken kısa bir süre sonra böyle saçmalamaya başlıyor.

Gerçekten benimde aklıma bir şey gelmiyor. PSU gerçekten bu kadar etkileyebilir mi? Ben biraz internetten daha önce bakındığımda genelde 750W yeterli diye okumuştum. Çok değişik bir durum gerçekten. İlk başta oyundayken normal değerler alırken kısa bir süre sonra böyle saçmalamaya başlıyor.
750W gayet yeterli hocam da 12V kanalından yeterli güç veremiyor olabilir, her 750W PSU da aynı değil takdir edersiniz. 12V'tan ziyade PSU'da problem de olabilir, bu da ihtimal dahilinde. Tabii sorunun neyden kaynaklandığını bilmeden direkt PSU değiştirmek de mantıksız olur ama başka bir PSU ile deneyebilirseniz en azından o ihtimal elenmiş olur.

750W gayet yeterli hocam da 12V kanalından yeterli güç veremiyor olabilir, her 750W PSU da aynı değil takdir edersiniz. 12V'tan ziyade PSU'da problem de olabilir, bu da ihtimal dahilinde. Tabii sorunun neyden kaynaklandığını bilmeden direkt PSU değiştirmek de mantıksız olur ama başka bir PSU ile deneyebilirseniz en azından o ihtimal elenmiş olur.
Maalesef başka psu elimde yok. Kafamı aşırı karıştırdı şu durum bi cpu sorunlu galiba diyorum bazen anakart falan mı diyorum acaba. Bu arada bilgisayar açılırken de ilk dram turuncu yanıyor sonra cpu kırmızı yanıyor ve sönüyor en son da vga beyaz yanıp sönüyor bu problem değildir herhalde değil mi?

PSU'dan kaynaklı değildir arkadaşlar, 4000X in içinden çıkan PSU 750W bronz bir PSU olması lazımdı zamanında bakmıştım, başka oyunlarda da dener misiniz? 3-5 tane, grafik yoran oyunlar olursa daha sağlıklı bilgiler alırız. Bir de stres test olarak sanırım CPU'yu soktunuz, GPU için de bir stres teste sokar mısınız? Hatta ikisini de sokarsanız daha sağlıklı bilgiler olur. Ekran kartında arıza olma ihtimali veya NVIDIA uygulamasında bir problem olabilir gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı