RTX 4070 Ti düşük GPU kullanımı

Darboğaz gibi görünüyor. 1080p ultra ve 1440p ultrada dener misin? Bir de ekran kartının kaç watt harcadığını göstergede görsek iyi olur.
Tabi ki ancak şuan müsait değilim yarım ilk işim bunu yapmak olacak. Bu arada normalde bu paylaştığım görüntüler ve yaşadığım sorun 2K oynarken oluyordu. Ancak cpu ile ilgili bahsettiğim bazı sorunlar oyun da olmadan test yaparken ya da tarayıcı da gezerken de oluyordu. Zaten bende darboğaz olmaması için 2K tercih etmiştim. Bu da mı uygun değil?

PSU'dan kaynaklı değildir arkadaşlar, 4000X in içinden çıkan PSU 750W bronz bir PSU olması lazımdı zamanında bakmıştım, başka oyunlarda da dener misiniz? 3-5 tane, grafik yoran oyunlar olursa daha sağlıklı bilgiler alırız. Bir de stres test olarak sanırım CPU'yu soktunuz, GPU için de bir stres teste sokar mısınız? Hatta ikisini de sokarsanız daha sağlıklı bilgiler olur. Ekran kartında arıza olma ihtimali veya NVIDIA uygulamasında bir problem olabilir gibi duruyor.
Ben yeni oyun denedikçe burada paylaşacağım. Evet stres testini genellikle cpu için yapmıştım ama sanırsam gpu içinde yapmıştım galiba ve sorun olmamıştı. Sizin bana önerebileceğiniz bu tarz test programı var mı?

Tabi ki ancak şuan müsait değilim yarım ilk işim bunu yapmak olacak. Bu arada normalde bu paylaştığım görüntüler ve yaşadığım sorun 2K oynarken oluyordu. Ancak cpu ile ilgili bahsettiğim bazı sorunlar oyun da olmadan test yaparken ya da tarayıcı da gezerken de oluyordu. Zaten bende darboğaz olmaması için 2K tercih etmiştim. Bu da mı uygun değil?
O zaman darboğaz değildir. Olsa bile ekran kartı kullanımı o kadar düşmezdi zaten. Ekran kartın kısıtlanmış olabilir. Belki belli bir watt'ı geçemiyordur. O sebeple yüzdelik kullanım tıkanıyordur. MSI Afterburner ile detaylı bir resim koyarsan bakarız.

O zaman darboğaz değildir. Olsa bile ekran kartı kullanımı o kadar düşmezdi zaten. Ekran kartın kısıtlanmış olabilir. Belki belli bir watt'ı geçemiyordur. O sebeple yüzdelik kullanım tıkanıyordur. MSI Afterburner ile detaylı bir resim koyarsan bakarız.
Ancak şöyle saçma bir durum da var oyunun ana menüsündeyken ve oyuna başladıktan bir kaç dakika kadar değerler çok iyiyken belli bir süre sonra bu dediğim garip sorun ortaya çıkıyor. Afterburner ile hangi verileri paylaşmamı istiyorsunuz? Biraz fazla soruyorum çünkü tam bilmiyorum bu tarz verilerle ilgili durumları.

PSU'dan kaynaklı değildir arkadaşlar, 4000X in içinden çıkan PSU 750W bronz bir PSU olması lazımdı zamanında bakmıştım, başka oyunlarda da dener misiniz? 3-5 tane, grafik yoran oyunlar olursa daha sağlıklı bilgiler alırız. Bir de stres test olarak sanırım CPU'yu soktunuz, GPU için de bir stres teste sokar mısınız? Hatta ikisini de sokarsanız daha sağlıklı bilgiler olur. Ekran kartında arıza olma ihtimali veya NVIDIA uygulamasında bir problem olabilir gibi duruyor.
PSU Gold sertifikalı olsa da problemliyse, yeterli güç veremiyorsa böyle sorunlar yaşanabilir nihayetinde, ihtimal dahilinde bir durum. Model problemli değildir, kaliteli bir modeldir ama o kadar model içerisinden arızalı bir ürün gelmiştir, düşük ihtimal olsa da mümkün. Oyun grafik olarak yorsun yormasın yüzde 0 GPU kullanımına düşme hiç normal değil.

PSU Gold sertifikalı olsa da problemliyse, yeterli güç veremiyorsa böyle sorunlar yaşanabilir nihayetinde, ihtimal dahilinde bir durum. Model problemli değildir, kaliteli bir modeldir ama o kadar model içerisinden arızalı bir ürün gelmiştir, düşük ihtimal olsa da mümkün. Oyun grafik olarak yorsun yormasın yüzde 0 GPU kullanımına düşme hiç normal değil.
Ama bu 0’a düşme anlık oluyordu ancak sonuçta yine de haklısınızdır anlıkta olsa 0 çok tuhaf.

Ama bu 0’a düşme anlık oluyordu ancak sonuçta yine de haklısınızdır anlıkta olsa 0 çok tuhaf.
Grafiksel olarak hiç yormayan oyun olsa dahi normal değil hocam değerler zaten. Sadece yüzde 0 muhabbetinde de değil, genel bir düşüklük var. 1080p için dahi düşük kalıyor, 7700X 1440p'de çatır çatır besler o kartı normal şartlar altında, 1080p'de de hadi darboğaz olsun olsun yüzde 85 GPU kullanımına düşürsün olur, e o da yok. Az güç çekmesi geliyor aklıma işte bu yüzden.
Maalesef başka psu elimde yok. Kafamı aşırı karıştırdı şu durum bi cpu sorunlu galiba diyorum bazen anakart falan mı diyorum acaba. Bu arada bilgisayar açılırken de ilk dram turuncu yanıyor sonra cpu kırmızı yanıyor ve sönüyor en son da vga beyaz yanıp sönüyor bu problem değildir herhalde değil mi?
Ha bir de şuna yazmayı unuttum. Anakartta yanan ışıkların fotoğrafını atabilir misiniz buraya? Anakart hata ışıklarından biri yanıyor da olabilir, önemli bu.

Grafiksel olarak hiç yormayan oyun olsa dahi normal değil hocam değerler zaten. Sadece yüzde 0 muhabbetinde de değil, genel bir düşüklük var. 1080p için dahi düşük kalıyor, 7700X 1440p'de çatır çatır besler o kartı normal şartlar altında, 1080p'de de hadi darboğaz olsun olsun yüzde 85 GPU kullanımına düşürsün olur, e o da yok. Az güç çekmesi geliyor aklıma işte bu yüzden.

Ha bir de şuna yazmayı unuttum. Anakartta yanan ışıkların fotoğrafını atabilir misiniz buraya? Anakart hata ışıklarından biri yanıyor da olabilir, önemli bu.
Arkadaşlar ürünü aldığım yerle iletişime geçtim ve ürünü yarın servise vereceğim umarım sorunu bulurlar ve hallolur.

Ekran kartının harcadığı gücü görelim. GPU Power. Power veya Türkçe güç olarak yazar.
Konuyu hortlatacağım tekrardan öncelikle merhaba. Ekran kartı, işlemci ve anakart için inceleme yaptırttım serviste ancak 3 üründe hiç bir sorun çıkmadan tarafıma geri gönderildi. Bugün sistemi denediğimde hala aynı sorunları yaşıyorum. Kısa bir video var oyundaki saçma durumu gösteren acaba size bunu nasıl ulaştırabilirim? Çünkü videoda ki durumu nasıl tarif edebilirim emin değilim. Ve şu an size bile yazarken bir sorun keşfettim. Klavyeyle yazarken ışıkları yanmasına rağmen yazdığım şeyler ekran da yazmıyor yani klavyeye basmamışım gibi oluyor ve sonra yazmaya devam edebiliyorum.

Ya yok mu hiç yardım edecek kimse?

@Recep Baltaş @Ali Güngör Abilerim sizleri de etiketledim ama umarım kurallara falan aykırı değildir. Gerçekten servise gittiği halde sorunum hala çözülmedi kafayı yedirtecek bir sorun oldu bu gerçekten. Sorunumla alakalı video da çekebilmeyi başardım. Dosyaco adlı siteye yüklemiştim videoları acaba sizde bakabilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı