RTX 4090 sistemde oyun oynarken ve normal kullanımda anlık donma

darthvadersheir

Hectopat
RAM
32 x 4 expo ayarı kapalı
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 pro 2tb
Ekran kartı
Asus Rog Strix 4090
Anakart
Asus Rog Crosshair 670e Hero
İşlemci
amd ryzen 9 7950x3d
Merhaba, yeni topladığım bu sistemde oyun oynarken anlık donmalar yaşanıyor. En yüksek ve en düşük sistem isteyen oyunlarda takılmalar yaşanıyor. Sadece oyun oynarken değil aynı zamanda normal kullanımda bile anlık donmalar yaşanıyor. Örneğin YouTube'da gezerken birden donup tekrar devam ediyor. Güç kaynağında kaç watt olduğu yazıyor dikkat ettim. Bu donma anlarında güç düşüşü yaşanıyor. Bir alakası var mı bilmiyorum ama belki işinize yarar. PSU modelim ASUS ROG Thor 1000W.
Yardım edecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dual bellek dediğiniz tam ne oluyor ben 2x32 corsair vengeance 6000mhz olandan 2 tane aldım 4 ünü sırayla taktım. Yanlış bir şey mi yapmışım? İkili şekilde de 64gb ye indirip taktım ama kasmalar hala vardı. Expo ayarlarında üç seçenek çıkıyor expo 1 ve expo 2yi denemedim sadece 3. yü denedim.
Hocam anakartinizin kitapçiginda dual channel için montaj kismi vardir, cogu anakartta 2 ve 4. Kisma takilir dual channel icin.

İkili şekilde de 64 GB'ye indirip taktım ama kasmalar hala vardı.
Bunu sordum aslında ben de. 2 tane RAM'i sadece 2. ve 4. slotlara takıp (1-3 boş kalsın) hız konusunda da tam performans aldığından eminsen sorun RAM değildir.

Kendim 4 tane RAM'i yan yana takıp bir sürü sorunla karşılaşınca artık direkt RAM'lerin sayısına bakıyorum DDR5 sistemlerde. 4 modül stabil şekilde çok yavaş hızlarda çalışıyor, DDR5 sistem toplamış olmanın anlamı kalmıyor.

Bunu sordum aslında ben de. 2 tane RAM'i sadece 2. ve 4. slotlara takıp (1-3 boş kalsın) hız konusunda da tam performans aldığından eminsen sorun RAM değildir.

Kendim 4 tane RAM'i yan yana takıp bir sürü sorunla karşılaşınca artık direkt RAM'lerin sayısına bakıyorum DDR5 sistemlerde. 4 modül stabil şekilde çok yavaş hızlarda çalışıyor, DDR5 sistem toplamış olmanın anlamı kalmıyor.

DDR5'in bu sorunları ne zaman çözülecek acaba.

Hocam anakartinizin kitapçiginda dual channel için montaj kismi vardir, cogu anakartta 2 ve 4. Kisma takilir dual channel icin.
peki elimdeki 4 tane ramin hangi ikisini taktığımın bir önemi var mı 4ü de aynı diye ikili takmıştım ama hangisi hangisinin eşi bilmiyorum

Siz hangi expoyu kullanırken sorunsuz ve stabil bir şekilde kullanıyorsunuz?

Evet şimdi diğer

Şimdi olası sorunlar için detaylıca sisteminizi test etmelisiniz.Arka planda çalışan programlar olsun,Başlangıçta açılan tüm programları devre dışı bırakın.ihtiyacınız olanı kullanırken açarsınız.Malware ile virüs testi yapın.SFc/scannow yapın.güncellemeleri denetleyin.Bunların dışında tam kesin diyemeceğim ama yakın arkadaşın sizin işlemciniz ile bu drop sorunları ile başa çıkamayınca işlemciyi değiştirdi.Bunu tabi genel olarak kabul edemeyiz.Ben benzer sorununuzu bazı oyunlarda yaşadım özellikle Alan wake oyununu drop nedeniyle oynayamıyordum.ssd mi değiştirdim Sandisk ultra 3d aldım bir temiz format şuan sıfır problem ile oyunu oynuyorum.Herkes te farklı sebeplerden dolayı droplar yaşanıyor malesef.
update tekrar tarattım bir şey çıkmadı. Scannow zaten yapmıştım tekrar yaptım o da sorun yok dedi. Sanırım herkesin odaklandığı üzere ramlerde bir problem var.

DDR5'in bu sorunları ne zaman çözülecek acaba?
Sanırım 2. nesildeyiz işlemci ve anakartlarda ama hâlâ saçma sapan sorunlar çıkıyor. Intel'de durum belki biraz daha iyidir ama AMD'de durum acıklı. Bence DDR5 sistem toplamak isteyenler eğer bekleyebilecek durumdalarsa paralarını dövize çevirip en az 1 işlemci ve anakart nesli beklesinler.

AMD Expo açıkken BIOS'un ilk ekrana görüntü verme süresi 1 dakikadan uzun sürebiliyor. Şaka gibi. Kapatıp Expo profilindeki değerleri birebir elle giriyorum, bu defa 6000 MHz hızında mavi ekran veriyor sistem. Ne farklı oldu ki Expo ve manuel arasında değerler aynıyken? :D

Siz hangi expoyu kullanırken sorunsuz ve stabil bir şekilde kullanıyorsunuz?
2. ve 4. slotlarda anakartta sadece 2 RAM takılıyken stabil 6000 MHz CL30 çalışıyorlar şu anda. Yalnız şöyle bir sorun var; Expo açıkken sistemin açılma süresi de çok uzuyor, 1 dakikayı geçebiliyor.

4 RAM takılıyken 3600 MHz üstüne çıkarılamadı. Hadi ben beceremedim diyelim, şirketin IT'cileri de çözemedi sorunu. Takılma konusunda da pencereleri ekranlar arasında geçirirken sorun yaşadım, oyun denemedim bile.

Geri
Yukarı