RTX 4090 sistemde oyun oynarken ve normal kullanımda anlık donma

darthvadersheir

Hectopat
RAM
32 x 4 expo ayarı kapalı
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 pro 2tb
Ekran kartı
Asus Rog Strix 4090
Anakart
Asus Rog Crosshair 670e Hero
İşlemci
amd ryzen 9 7950x3d
Merhaba, yeni topladığım bu sistemde oyun oynarken anlık donmalar yaşanıyor. En yüksek ve en düşük sistem isteyen oyunlarda takılmalar yaşanıyor. Sadece oyun oynarken değil aynı zamanda normal kullanımda bile anlık donmalar yaşanıyor. Örneğin YouTube'da gezerken birden donup tekrar devam ediyor. Güç kaynağında kaç watt olduğu yazıyor dikkat ettim. Bu donma anlarında güç düşüşü yaşanıyor. Bir alakası var mı bilmiyorum ama belki işinize yarar. PSU modelim ASUS ROG Thor 1000W.
Yardım edecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Exposuz hizlari ne kadar hocam.
Belleklerin kendi hızları 6000 MHz, şirketteki IT'ciler sakın üstünü alma AMD için dediklerinden daha yüksek hızlısına bakmadım bile.

Expo ile 6000 MHz'de çalışıyorlar ama Expo'yu kapatıp elle stabil çalıştırmak istediğimde en fazla 5600 MHz hızında kalıyorlar. 5800-6000 MHz hızlarda direkt mavi ekran yiyorum.

Belleklerin kendi hızları 6000 MHz, şirketteki IT'ciler sakın üstünü alma AMD için dediklerinden daha yüksek hızlısına bakmadım bile.

Expo ile 6000 MHz'de çalışıyorlar ama Expo'yu kapatıp elle stabil çalıştırmak istediğimde en fazla 5600 MHz hızında kalıyorlar. 5800-6000 MHz hızlarda direkt mavi ekran yiyorum.
O sira 3200mhz ile takilan ben 🥹. Hocam stabil olani bozmaya gerek yok sizin sistemde konu sahibinin yasadigi gibi sorunlar oldu mu baska?

Hocam stabil olani bozmaya gerek yok sizin sistemde konu sahibinin yasadigi gibi sorunlar oldu mu baska?
4 modül varken oyun açmadım, takılmayı da bir klasörü 3 ekran arasında dolaştırırken diğer ekrana geçişte gördüm. Şimdi sorun yok neyse ki ama 2 hafta kadar hevesimi epey kaçırdı.

Oyuna başlar başlamaz kasadan cızzz diye bir ses gelmeye başladı.
Ekran kartında coil whine mı var acaba? En iyisi sistemi bir teknik servise götürmek bence.

Cw vardir belki hocam, peki takilma durumuna ne oldu?
Cw nedir?

4 modül varken oyun açmadım, takılmayı da bir klasörü 3 ekran arasında dolaştırırken diğer ekrana geçişte gördüm. Şimdi sorun yok neyse ki ama 2 hafta kadar hevesimi epey kaçırdı.

Ekran kartında coil whine mı var acaba? En iyisi sistemi bir teknik servise götürmek bence.
Ne demek olduğunu bilmiyorum bunun da.

Cyberpunk 2077 overdrive ile açtım hafif bir ses gelmesi normal olabilir belki bilmiyorum ama.

@darthvadersheir 2 tane RAM'i işlemciye göre uzaklığı 2. ve 4. olan slotlara takıp AMD Expo açarak, RAM'lerin düzgün hızda çalıştığından emin olarak dener misin?

Ekran kartının coil whine sorunu da olabilir ama onun takılmayla alakası daha az olabilir. Ekran kartında da beslemeyle ilgili ayrıca bir sorun olabilir, test edilmesi lazım başka ekran kartıyla.

Geri
Yukarı