Rufus vs balenaEtcher

mutlu pide

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Mars
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer AN515-55 / RTX 3050 / 16 GB 2933 MHz RAM / i3 10300H
Farkları neler bunların? Windows'da Rufus, Linux'da balenaEtcher kullanılmalı gördüm ama neden?

İkiside iyidir. Balenaetcher mac imajları (big sur vs.) ve Linux İSO'ları yazdırılırken kullanılır. BalenaEtcher ile Windows ISO'su yazdırılmaz. Rufus ise Windows ve Linux İSO'ları yazdırmakta oldukça başarılı.

İkiside iyidir. Balenaetcher mac imajları (big sur vs.) ve Linux İSO'ları yazdırılırken kullanılır. BalenaEtcher ile Windows ISO'su yazdırılmaz. Rufus ise Windows ve Linux İSO'ları yazdırmakta oldukça başarılı.
Bir yerde Linux için balenaEtcher kullanılmalı diye görmüştüm. Öyle mi? Ayrıca balenaEtcher ile Linux yazdığımda Windows gezgininde USB gözükmüyor. Disk yönetiminde ise USB'nin büyük bir kısmının ayrılmamış alan olduğunu görüyorum. Rufus'da ise Windows gezgininde görünüyor ve ayrılmamış alanlara bölünmemiş gözüküyor.
balenaEtcher Linux ve macOS imajları için iyi, Rufus ise Windows imajları için iyi. İkisini de kullanmakta fayda var.
Neden Linux ve macOS'de iyi? Rufus'la yazdırınca sorunlu mu oluyor?

Bir yerde Linux için balenaEtcher kullanılmalı diye görmüştüm. Öyle mi? Ayrıca balenaEtcher ile Linux yazdığımda Windows gezgininde USB gözükmüyor. Disk yönetiminde ise USB'nin büyük bir kısmının ayrılmamış alan olduğunu görüyorum. Rufus'da ise Windows gezgininde görünüyor ve ayrılmamış alanlara bölünmemiş gözüküyor.
Rufus Linux üzerinde çalışmaz zaten.

Neden Linux ve macOS'de iyi? Rufus'la yazdırınca sorunlu mu oluyor?
De, Linux'ta BalenaEtcher kullanılır, illede kullanılacak diye bir şey yok. Alternatifi dd komutu ve Ventoy var mesela.
Çalışıyordu ben kullanınca. Sorun da çıkmıyordu.
Wine ile çalıştırsanız dahi belleğinizi algılamaz.

De, Linux'ta BalenaEtcher kullanılır, illede kullanılacak diye bir şey yok. Alternatifi dd komutu ve Ventoy var mesela.

Wine ile çalıştırsanız dahi belleğinizi algılamaz.
He Linux'da Rufus kullanmayı mı diyorsun?
Rufus'ta Linux imajları yazarken sorun yaşayan insanlar gördüm, bu yüzden bunun için balenaEtcher kullanmak daha mantıklı. macOS imajlarını yazmayı Rufus'da denemedim, o yüzden bir şey diyemem.
Ben şahsen balenaEtcher'de yaşadığım sorunları Rufus'da yaşamamıştım. Ayrıca balenaEtcher'i görev çubuğuna küçülttükten bir süre sonra uygulamanın ekranı beyaz oluyor ve yüzde ilerlemiyor.

Bu arada, Rufus ile Linux ISO'su yazdıracağınızda ISO imajı(yanlış hatırlamıyorsam) ve DD modu olarak iki mod çıkıyor. Mesela Arch tabanlı dağıtımları ISO imajı modunda yazdırırsanız açılmaz.
He Linux'da Rufus kullanmayı mı diyorsun?

Ben şahsen balenaEtcher'de yaşadığım sorunları Rufus'da yaşamamıştım. Ayrıca balenaEtcher'i görev çubuğuna küçülttükten bir süre sonra uygulamanın ekranı beyaz oluyor ve yüzde ilerlemiyor.
Evet.

Geri
Yukarı