Ruşeym Nedir? Ekmeğin ve Unun Özellikleri, Sağlıklı Ekmek...

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Halk Ekmek'te satılan Ruşeymli Ekmek vardır, yahu nedir bu Ruşeym? Diye merak ettim ve araştırdım; doğal olarak sizlerle paylaşıyorum. Ruşeym, buğdayın çimlenmesini sağlayan bölümüdür, özüdür. 1 Ton buğdayın 1 kilogramı ruşeym kısmıdır. Vitamin, mineral ve yağ barındıran bu kısım hem ekmeğe lezzet, hem de besleyicilik katıyor. Ha internette yok afordizyak, yok mucizevi filan diyorlar ama her zaman olduğu gibi önce abartıp sonra yerin dibine sokuyorlar bu tür abartı şeyler yazanlar o yüzden çok tamah etmiyorum. Genel olarak besleyici ve yararlı bir öz kısmı olduğu ortada.

258rp5h.jpg

Ruşeymin eksi yanlarına gelince, çabuk bozuluyor. Bu ekmek alındığında hızla tüketilmesi gerekiyor. Zaten yediğimiz normal beyaz ekmek, kepek ve ruşeymi ayrıştırılmış, beyazlatılmış undan yapılıyor. Besleyiciliği azalıyor ama kolay kolay bozulmuyor. Öte yandan böyle seyreltilmemiş, her şeyini içinde barındıran undan, az işlenmiş undan yapılan, yaş maya ile yapılan ekmek gerçek ekmek, köy ekmeği. Buğday unu, kaliteli su ve kaliteli yaş mayadan yapılmış ekmekle, fırında satılan normal beyaz un ekmeği arasında cidden büyük fark var. Halk Ekmek de fabrikasyon olmasına karşın Ruşeymli Ekmek'te iyi bir kalite tutturduklarını düşünüyorum.

Genel fırın ekmekleri içerdikleri şeker vb yüzünden midemi rahatsız ediyor, ben de bu ekmeği yeğliyorum.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı