Rusya, Ukrayna savaşı başladı!

Evet arkadaşlar, Rusya'yı desteklemem buraya kadarmış.
Askeri gücümüz NATO'ya yetmese de nükleer silahlarımız yeter dediği zaman bunu demen gerekiyordu... Diktatör bozuntusu biri ıslak rüyasını gerçekleştirmek için gerekirse Dünya'nın sonunu getirmekle herkesi tehdit ediyor, hâlâ destekleyicileri olabiliyor. İnanılmaz.

Bu gidişle batı Rusya ile savaşmadan ekonomi ile çökertecek. Batı için en iyi senaryo oldu. Ukrayna'yı kendi safına alma ama destekleyerek Rusya için tampon olarak kullan. 2 tarafı da kışkırt ve sonuç olarak en büyük iki tehlikeden (Rusya/Çin) biri hem ekonomik hem de politik olarak bir bataklığa girsin.

Yine de köşeye sıkışan bir fare, aslan kesilebilir. Putin hırslı bir diktatör ve kaybetmeyi sevmeyen bir karakteri var. Gürcistan ve Kırım gibi gireriz, alırız ve batı da izler düşüncesi çok işlemezken aynı zamanda ekonomik olarak kaybederse her şeyi yapabilir...

Şu an bence batı ile aramızı düzeltmenin tam zamanı gibi duruyor. Askeri olarak birçok üstü kapalı ambargoyu diplomasiyle kaldırtıp ya da azaltıp hem Rusya hem de batı ile olan çıkarları ikili sürdürürsek gizli zaferle ayrılırız. Yine de tüm ekonomik planı yazın Rus turistler üzerine kuran bir hükümet Rusların ekonomik zorluklarıyla çakılacak gibi duruyor. Bakın yine bir yerden girdi bize bir şey :D

Askeri gücümüz NATO'ya yetmese de nükleer silahlarımız yeter dediği zaman bunu demen gerekiyordu... Diktatör bozuntusu biri ıslak rüyasını gerçekleştirmek için gerekirse Dünya'nın sonunu getirmekle herkesi tehdit ediyor, hâlâ destekleyicileri olabiliyor. İnanılmaz.
Ama ben destekçi değilim ki artık. Sizin tarafınıza geçtim.

Yazılanlara baktıkça utanıyorum. Yani hangi bir zihniyet savaşı destekler ? Kimileri bir tarafın kazanmasını istiyor. Bu nasıl bir bencillik anlayışıdır. Nasıl bir kibirdir. Silah ekonomisini kullanarak kendi rantını güçlendirerek bir takım kişilerin altında savaşan askerler, bu savaş içinde bir sürü masum insanlar ölüyor. Sonra da çıkıp savaşın ülkesi için yapıldığını öne sürüyor bazı kişiler. Bunu tetikleyen kişiler kendi halkını düşünseydi, onların güvenliğini bu denli riske atmazdı. Demek ki her şey kendilerine rant sağlamak uğruna yapılan savaşlardır. Gitsinler kendi aralarında birbirlerini öldürürlerse öldürsünler, neden alakası olmayan insanlar hayvanlar ve doğa dahil bunu çekmek zorunda ? Çocuklara anlatılacak hiçbir savaş güzel değildir. Savaş kelimesi dahil. Oturun iyi şeyler üzerinde fikirlerinizi aktarın. Neymiş Rusyayı destekliyorum, neymiş Ukranyayı haklı buluyorum. İnsanların ölmesi sizin umurunuzda değil, hatta vatanınız bile, ve hatta ve hatta kendi aileniz ve tanıdıklarınız bile umurunuzda değil aslında. Çünkü bu tür şeyler bir gün sizin sevdiklerinizin başınada gelebilir. Kimileri kendi rantını güçlendirmek için evinize bir bomba düşebilir, o korkuyu yaşadıktan sonra mı kendinizi şu an bu pisliğin içinde yaşamak zorunda kalan insanları anlayabileceksiniz ? Nasıl hastalıklı bir zihniyet anlayışıdır bu. Anlamak mümkün değil. Empati yapmak için savaşın içinde olmak bile gerekmez. Siz de insansınız, o savaşın içinde evlerinin içine, yakına düşen bombalardan dolayı korku içinde, telaş içinde ne yapacağını bilmeyen çaresizce kalan kişilerde insan. Canlı olması yeterli.
İnsanlarda duyu dediğimiz doğuştan gelen şeyler var. Görme, işitme, duyma ve tat alma gibi. Düşünmek gibi. Bunlara herkes sahip. Ama anlayış farklı bir şeydir. Bu durumda insanı insandan ayıran şey en çok anlayıştır. Savaşların neden yapıldığını idrak edemeyen duyuları körermiş, yok olmuş, çürümüş insan görünümlü kişilere ne anlatılabilir ? Sizin içinize işlemiş birilerin kendilerine rant sağlamak için ölmeyi göze almanız. İşin komik tarafı, kendisini bu şekilde de gösteren, savaş canlısı yaratıklar savaş esnasında içten içe herkes gibi korku yaşar. Madem korkusuzsunuz, gidin en azından kendi ülkeniz için bir şeyler yapın, elle tutulur şekilde. Geveleyip durmayın.

Son düzenleme:
Yazılanlara baktıkça utanıyorum. Yani hangi bir zihniyet savaşı destekler? Kimileri bir tarafın kazanmasını istiyor. Bu nasıl bir bencillik anlayışıdır. Nasıl bir kibirdir. Silah ekonomisini kullanarak kendi rantını güçlendirerek bir takım kişilerin altında savaşan askerler, bu savaş içinde bir sürü masum insanlar ölüyor. Sonra da çıkıp savaşın ülkesi için yapıldığını öne sürüyor bazı kişiler. Bunu tetikleyen kişiler kendi halkını düşünseydi, onların güvenliğini bu denli riske atmazdı. Demek ki her şey kendilerine rant sağlamak uğruna yapılan savaşlardır. Gitsinler kendi aralarında birbirlerini öldürürlerse öldürsünler, neden alakası olmayan insanlar hayvanlar ve doğa dahil bunu çekmek zorunda? Çocuklara anlatılacak hiçbir savaş güzel değildir. Savaş kelimesi dahil. Oturun iyi şeyler üzerinde fikirlerinizi aktarın. Neymiş Rusya'yı destekliyorum, neymiş Ukrayna'yı haklı buluyorum. İnsanların ölmesi sizin umurunuzda değil, hatta vatanınız bile, ve hatta ve hatta kendi aileniz ve tanıdıklarınız bile umurunuzda değil aslında. Çünkü bu tür şeyler bir gün sizin sevdiklerinizin başınada gelebilir. Kimileri kendi rantını güçlendirmek için evinize bir bomba düşebilir, o korkuyu yaşadıktan sonra mı kendinizi şu an bu pisliğin içinde yaşamak zorunda kalan insanları anlayabileceksiniz? Nasıl hastalıklı bir zihniyet anlayışıdır bu. Anlamak mümkün değil. Empati yapmak için savaşın içinde olmak bile gerekmez. Siz de insansınız, o savaşın içinde evlerinin içine, yakına düşen bombalardan dolayı korku içinde, telaş içinde ne yapacağını bilmeyen çaresizce kalan kişilerde insan. Canlı olması yeterli.
İnsanlarda duyu dediğimiz doğuştan gelen şeyler var. Görme, işitme, duyma ve tat alma gibi. Düşünmek gibi. Bunlara herkes sahip. Ama anlayış farklı bir şeydir. Bu durumda insanı insandan ayıran şey en çok anlayıştır. Savaşların neden yapıldığını idrak edemeyen duyuları körermiş, yok olmuş, çürümüş insan görünümlü kişilere ne anlatılabilir? Sizin içinize işlemiş birilerin kendilerine rant sağlamak için ölmeyi göze almanız. İşin komik tarafı, kendisini bu şekilde de gösteren, savaş canlısı yaratıklar savaş esnasında içten içe herkes gibi korku yaşar. Madem korkusuzsunuz, gidin en azından kendi ülkeniz için bir şeyler yapın, elle tutulur şekilde. Geveleyip durmayın.

Savaşı NATO güç kaybedecek diye desteklemiştim ama olan sivillere oldu.

Savaşı NATO güç kaybedecek diye desteklemiştim ama olan sivillere oldu.
Şunuda idrak etmekte fayda var. Her savaş çıkaran ve destekleyenler, bunu benimseyenlerde kendi gücüne güç katmak için yaparlar. Yani senin desteklediğin savaşın sonucunda NATO güç kaybedecekse, bir baska NATO güç kazanacak. Bu güç halkın işine yaramaz. Canlılara yaramaz. Doğaya da yaramaz. Çıkarları sadece savaşı tetikleyenler kazanır. Bunun adı da güç. Kaba kuvveti destekleyen bir zihniyete sahipseniz eğer, o zaman nato'yu beklemenize gerek yok. Çıkın dışarı gidip birilerine kaba kuvvet uygulayın :) Bunu sizin anlayışınıza göre çok hak eden insanlar var. Haksız mıyım? Dışarıda bunu yapmanıza gerekte yok, ve bu söylediklerimi doğru bulmuyorum. Sadece kendinizi daha iyi idrak edebilmeniz için kabaca örnek verdim. Ama bunların yerine sesini aynen benim gibi çıkarabilirsin. Haklı olarak bir isyan, ama yok edici değil, yanlış olanı düzelterek.

IMG_20220228_141145_691.jpg

Rus ve Ukrayna heyeti arasinda gorusmeler baslamis.

Geri
Yukarı