RX 470 ve Ryzen 5 2600 Overclock

Sleep Dealer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle sistem bileşenlerim:
MSI RX 470 Gaming X 4GB
Ryzen 5 2600
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
CORSAIR 2x8GB Vengeance LPX Siyah DDR4 3000MHz CL16
FSP Hyper S 700 Watt
FSP Windale 6 cpu soğutucu(2. fan takılı)
Aerocool Project P7-C1 kasa
3 tane önde içeri üfleyen 1 tane arkada dışarı 2 tane üstte dışarı üfleyen fan mevcut.
İşlemci boşta 40-45 derece
Ekran kartı boşta 50 derece
Hiçbir koşulda anakartın 38 dereceyi aştığını görmedim.
Kasa hava alabilecek bir yerde ancak odam sıcak bir oda ayrıca klimam yok bu yaz günlerinde.
1-Ekran kartını %30 power limit, voltajla oynamadan, 1350 MHz GPU 1745 MHz Memory OC'si ile 3D Mark Fire Strike testinde en fazla 80 derece aldım. Sizce bu sıcaklık değeri ve OC yerinde mi? Eklemem veya düşürmem gereken bir durum var mı?
2-Gelelim asıl soruma CPU. Hiçbir ayar yapmadan sadece RAM'leri 3000 MHz'e alarak (voltajsız) stok hızlarında AIDA 64 Stress testinde en fazla 3850 MHz gördüm ve voltajı da 1144 olarak ayarladı anakart. Bu durumda stress testinde sabit 68 derece aldım. Ancak BIOS'dan sadece çarpanı 40 yapıp voltaj ile oynamadan stress testi yaptığımda 88 dereceleri gördüm. Voltaj da 1300 küsürlerdeydi. Bu sıcaklık anormal mi yoksa voltajı otomatikte bıraktığımdan 1300 voltaj fazla gelip aşırı ısınmaya mı yol açtı? 40 çarpan ile kullanmam için kesinlikle elle düşük voltaj mı vermeliyim yoksa zaten 40 çarpanı kullanmak için 1300 küsür voltaj mı gerekmekte? Bana bu durum anormal geldi çünkü 3850 MHz'de 1144 voltaj görüyorken sadece 150 MHz artınca ekstra 200 volt yüklenmesi fazla gibi gözüktü. CPU ve GPU sıcaklıklarımı, OC değerlerimi, işlemci soğutucumun yeterli soğutup soğutmadığını ve basit bir şekilde daha fazla neler ekleyebileceğim konusunda yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının voltaj değerini düşürebilirsin sıcaklığın düşmesi için MHz yi ellemeden 10 10 düşüre düşüre deneyebilirsin. RX kartlara genelde undervolting yaparken bile overclock yapılabiliyor.

Msi after burner üzerinden bunu tam olarak nasıl yapacağımı bulamadım çünkü voltaj ayarı herhangi bir şekilde değiştirilmiyor wattman üzerinden bunu nasıl yapabilirim bu konuda çok bilgili değilim tüm voltaj değerlerini mi 10 10 düşürmeliyim yoksa maksimum değeri mi 10 düşürmeliyim? Ve tahminen insanların stabil değerleri hakkında fikriniz var mı?

Msi after burner üzerinden bunu tam olarak nasıl yapacağımı bulamadım çünkü voltaj ayarı herhangi bir şekilde değiştirilmiyor wattman üzerinden bunu nasıl yapabilirim bu konuda çok bilgili değilim tüm voltaj değerlerini mi 10 10 düşürmeliyim yoksa maksimum değeri mi 10 düşürmeliyim? Ve tahminen insanların stabil değerleri hakkında fikriniz var mı?
WattMan dan voltaj kontrolünü manuele alın ben kendimden örnek veriyim RX 570 kartımda 1400MHz ye 1060mV kullanıyorum. Sizinkiyle de uyumlu olacağını düşünüyorum yavaş yavaş deneyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    228,8 KB · Görüntüleme: 106
Hocam 1350 yer 1745 %30 power limit ile sorunsuz testleri yapıyorken. Undervolt yapıp voltu 1106'dan 1100'e çektiğimde bile testlerden geçemedim. Sürekli olarak ekran kartı ayarları eskiye döndürüp testleri kapattı. %30 mu yetersiz geldi yoksa bir gariplik mi var?

Memory Clock u default da kullanın oyun performansına pek bir katkısı yok. Power limiti 35-40 yapabilirsin. Olmazsa voltaj arttır ama ekran kartının default voltage ını geçersen dikkat et. Her ekran kartının kapasitesi farklıdır aynı model olsa bile.

Ben normalde undervolt yapıp ısı düşüşü sağlamak istiyordum ancak 1 volt düşürdüğümde bile olmuyor maalesef. Neden böyle anlamadım açıkçası.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı