RX 480 CrossFire için sistem tavsiyesi

AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1 ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR 778 TL
ZALMAN Z11 NEO 700W ATX MidT SİYAH KASA 708 TL
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 1.35V Dual Kit Ram 528 TL
Intel Core i5 7600 Soket 1151 3.5GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci 1159 TL
Corsair 120GB Force LE SATA 3.0 SSD (560MB Okuma / 530MB Yazma) 247 TL
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk 244 TL
MSI B150 GAMING M3 Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz USB3.1 Anakart 526 TL
TOPLAM:4193 TL

Arkadaşlar RX 480 8GB almayı ve yaklaşık 1 sene sonra da 1 tane daha alıp CrossFire yapmayı düşünüyorum. Diğer parçalar için üsttekileri düşündüm ben. Uygun mudur bir sıkıntı yaşar mıyım ? Hangi noktalarda değişiklik yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Baştan biri sistem toplayacak olursa ortalama bu fiyatlarda olsun. Yardım için teşekkürler :) <3

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa ve PSU'yu ayrı alsanız daha iyi olur. PSU Önerim:
Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze Aktif PFC Güç Kaynağı

Kasa öneremedim. Ayrıca sistemi kullanabilmeniz için BİOS güncellemesi yapmanız gerek. Skylake işlemciler için olan anakartı Kaby Lake işlemcilerde kullanabilmek için BİOS güncellemesi şart. Bunun için Skylake işlemci takıp BİOS güncellemeniz sonra Kaby Lake işlemci takıp kullanmanız gerekir. Onun dışında sistem güzel fakat SSD'ye çok oyun kuracaksanız 120GB yetmeyebilir. Kurmayacaksanız bir sıkıntı yok.

Arkadaşın önerdiği PSU'nun ikinci eli kutulu faturalı 4 ay kullanılmışı 200 TL gibi bir fiyata bulunuyor. Düşünebilirsiniz bütçeden tasarruf etmiş olursunuz.
O da olabilir fakat 2.el PSU ben önermiyorum pek. Ekran kartı ve işlemci olabilir ama ben 2.el PSU taraftarı değilim. Ama kullanıcı için sıkıntı olmazsa benim için de olmaz.

Son düzenleme:
Güzel bir düşünceniz var ancak unutmayın ki tek kart her zaman daha stabil çalışır. Ayrıca her oyun da Crossfire desteklemez söyleyeyim. En iyisi siz şuanki gibi bir sistem toplayın, ileride ekran kartını yükseltirsiniz. Veya bir şeyler kısıp, bütçenizi biraz daha artırarak 1070 hatta 1080 alın.

Tek RX 480 bile fazlasıyla yeterken ( 1 yıl sonrada fazlasıyla yeter ) CrossFire yerine paranızı biriktirip 1070 veya 1080'e yönelmek daha mantıklı olacaktır. ( 1 yıl sonra değil. O kartı sonuna kadar kullandıktan sonra. ) Tek ekran kartı ve CrossFire desteklemeyen oyunları da düşünmemiz lazım.

Tek RX 480 bile fazlasıyla yeterken ( 1 yıl sonrada fazlasıyla yeter ) CrossFire yerine paranızı biriktirip 1070 veya 1080'e yönelmek daha mantıklı olacaktır. ( 1 yıl sonra değil. O kartı sonuna kadar kullandıktan sonra. ) Tek ekran kartı ve CrossFire desteklemeyen oyunları da düşünmemiz lazım.
Gtx1060 kullanıyorsunuz galiba hocam. Konuyu dağıtmamak için fazla uzatmayalım ama sizce Rx480 mi, Gtx 1060 mı?

Gtx1060 kullanıyorsunuz galiba hocam. Konuyu dağıtmamak için fazla uzatmayalım ama sizce Rx480 mi, Gtx 1060 mı?
İki kartta güzel ve sağlam kartlardır. Burada senin bütçen ve kartı ne kadar kullanacağın devreye giriyor. Geleceğimiz bildiğiniz üzere dx12. Açıkçası benim GTX 1060 alma sebebim yurt dışından alma ve Türkiye deki fiyatına göre çok daha ucuza almam oldu. Yoksa bende RX 480 tercih ederdim. Şu anki GTX 1060 fiyatını hak etmiyor. Dediğim gibi bütçenize bağlı biraz.

@ykula Ayrıca RX 480'e gelen güncellemeler ile dx11 de 1060'a çok aşırı yakın. Aynı şey GTX 1060 için de dx12 de olacağı söylentileri var. Yakında göreceğiz.

Yorumlarınız için teşekkürler. Peki ben bu sistemi tek ekran kartıyla topladım diyelim. İleride (1-2 sene sonra) GTX 1070+144hz monitör alsam, kalan parçaları değiştirmem gerekir mi ? Yoksa 1070 için yeterli parçalar mı ?

Kasa ve PSU'yu ayrı alsanız daha iyi olur. PSU Önerim:
Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze Aktif PFC Güç Kaynağı

Kasa öneremedim. Ayrıca sistemi kullanabilmeniz için BİOS güncellemesi yapmanız gerek. Skylake işlemciler için olan anakartı Kaby Lake işlemcilerde kullanabilmek için BİOS güncellemesi şart. Bunun için Skylake işlemci takıp BİOS güncellemeniz sonra Kaby Lake işlemci takıp kullanmanız gerekir. Onun dışında sistem güzel fakat SSD'ye çok oyun kuracaksanız 120GB yetmeyebilir. Kurmayacaksanız bir sıkıntı yok.
Dediğini pek anlamadım yahu :( bilgisayarlarla ilgili çok bilgim olduğu söylenemez aslında. daha açıkça anlatırmısınız? ya da anlamama yardımcı olacak bir video, makale vs birşeye yönlendirir misiniz :)

Yorumlarınız için teşekkürler. Peki ben bu sistemi tek ekran kartıyla topladım diyelim. İleride (1-2 sene sonra) GTX 1070+144hz monitör alsam, kalan parçaları değiştirmem gerekir mi ? Yoksa 1070 için yeterli parçalar mı ?

Dediğini pek anlamadım yahu :( bilgisayarlarla ilgili çok bilgim olduğu söylenemez aslında. daha açıkça anlatırmısınız? ya da anlamama yardımcı olacak bir video, makale vs birşeye yönlendirir misiniz :)
Seçtiğiniz işlemci 7.Nesil ama anakart 6.Nesil işlemciler için. 7.Nesil işlemciyi 6.Nesil anakartlarda kullanabilmeniz için BIOS güncellemesi gerekir. Bu güncellemeyi yapmanız için 6.Nesil bir işlemci ile bilgisayardan güncel olan BIOS'u indirip kuracaksınız. Sonra 7.Nesil işlemci taktığınızda sistemin çalıştığını fark edeceksiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda gördüğünüz gibi 7.Nesil işlemci takıldığında sistem açılmıyor çünkü sistem 6.Nesil anakartlar için. İlk önce 6.Nesil anakart takarak sistemi açıyorlar ve BIOS güncelliyorlar. Bu işlemden sonra 7.Nesil işlemci taktıklarında sistemin açıldığını görüyorlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı