RX 480 FPS Düşmesi

108971

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yaklaşık olarak 3 yıldır RX480 kullanıyorum ve uzun bir süre önce (1 yıl kadar) ekran kartımda bir takım sorunlar oluşmaya başladı. Başta pek önemli görmüyordum ancak son zamanlarda birçok oyunda bu sorunla karşılaşınca araştırmaya başladım. İnternette genelde bu tarz bir sorunla karşılaşanlar BIOS'u sıfırlamak veya ekran kartı sürücülerini güncelleyerek bu sorunu çözdüklerini belirtmişler ancak sorun şu ki yaşadığım sorun her ne kadar onların yaşadıklarına benzer olsa da tam olarak o değil, bundan ötürü konu açma gereksinimi duydum.
Öncelikle sistemim şöyle;
MSI RX480 GAMING X, i7 6700, G.Skill 8 GB 2000 MHz DDR4 bellek, MSI B150 m3, Zalman 700W 80+ PSU, western digital 1 TB HDD ve Samsung marka monitör kullanıyorum. (Umarım eksik bir şey yazmamışımdır. )
Sorun tam olarak şu, bundan bir yıl kadar önce PUBG oynarken maçın ortasında bilgisayarım aniden kapanıyordu, ekran görüntüsü gidiyor, kasa ve fanlar çalışmaya devam ediyor ve arkadaşlarımla konuşabiliyordum. Bir süre sonra (yaklaşık 20 saniye) arkadaşlarımla konuşamıyordum ancak fanlar çalışmaya devam ediyordu. Bir süre sonra PUBG oynamayı bıraktığım için pek de dert etmedim o dönemde ancak daha sonra arkadaşlarımla squad oynamaya çalışırken de benzer bir sorunu yaşıyordum ancak bu sefer öncelikli olarak GPU'nun enerji kullanımın arada inmesi ve bundan dolayı aldığım FPS'in 0-9 arasına düşmesi ve biraz daha zorlayacak olursam PUBG oynarken olduğu gibi bir sorunla karşılaşmaya başladım. Sorunun ekran kartımın sıcaklığının yüksek olması olduğunu düşündüm ve yeni bir kasa, fanlar aldım. Yeni kasaya geçiş yaptığımda ise bu sorunu GTA V'yi açmaya çalışırken yaşadım, oyunun yükleme ekranında iken görüntü gidiyor, arkadaşlarımla yine konuşabiliyorum ve kasa çalışıyor ancak bir süre sonra bu da olmuyor ve sadece fanlar dönüyor.
Bu gün ise LOL oynarken bu voltaj/güç düşüşünden ötürü FPS düşmesi yaşamaya başladım.
HD Tune ile bir hafta kadar önce tarama yaptırdım (hızlı tarama değil) ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım, bütün o kutucuklar yeşildi. Daha önceden ekran kartının sürücülerini silip en güncel versiyonlarını yüklemeyi denediysem de sorunum düzelmedi.
Buraya kadar okuduğunuz ve şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Macun yenileme ve rutin temizlik yaptınız mı? En geç senede bir yapılması gerekli bir bakım çünkü.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz de yüksek güç tüketimi mağduru, ilk RX 480 kullanıcılarındansınız. Ben de öyleyim. Sorunlarım, 8 pin güç kablosunu değiştirip, güzel bir temizlik ve yeni termal macunlama yapınca çözüldü. Benimki de 3. senesini doldurdu geçtiğimiz ay, 4 kere temizlik ve macun yenileme yaptım şu ana kadar, ilk günkü gibi çalışıyor hala. Hatta +%50 güç artışı ve 20-30MHz OC bile yapıyorum.

Tavsiyem temizliğini yapıp, bulabildiginiz en kaliteli macunla (ben Arctic Mx 4 kullandım) yenileme yapmanız ve gerekirse termal pedleri de değiştirmeniz.

Macun yenileme ve rutin temizlik yaptınız mı? En geç senede bir yapılması gerekli bir bakım çünkü.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz de yüksek güç tüketimi mağduru, ilk RX 480 kullanıcılarındansınız. Ben de öyleyim. Sorunlarım, 8 pin güç kablosunu değiştirip, güzel bir temizlik ve yeni termal macunlama yapınca çözüldü. Benimki de 3. senesini doldurdu geçtiğimiz ay, 4 kere temizlik ve macun yenileme yaptım şu ana kadar, ilk günkü gibi çalışıyor hala. Hatta +%50 güç artışı ve 20-30MHz OC bile yapıyorum.

Tavsiyem temizliğini yapıp, bulabildiginiz en kaliteli macunla (ben Arctic Mx 4 kullandım) yenileme yapmanız ve gerekirse termal pedleri de değiştirmeniz.
Temizlik yapıyorum ancak CPU hariç termal macun yenilemesi yapmadım. Müsait olduğum bir zamanda bu dediğinizi deneyeceğim, teşekkürler.
MSI Afterburner oyun içi değerlerini paylaşır mısınız?
oyunici.png

Oyun içi bu şekilde, Afterburner de ki çizelgede ise oyun içinde 30-40 W arasında olan kullanım yine belirli aralıklarla 8 W'a kadar düşmüş, bu da FPS drop yememe neden oluyor. (Tabii burda V-Sync'i açık unutmuşum 😓)
Herkese tekrardan iyi günler. Bu gün benzer bir sorunu Unturned gibi sistem istemeyen bir oyunda da yaşadım. Macun yenilemeyi önümüzdeki günlerde vakit bulduğumda yapacağım ancak şuan yapmam pek mümkün değil. Başka tavsiyesi olan varsa tavsiyelere açığım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Temizlik yapıyorum ancak CPU hariç termal macun yenilemesi yapmadım. Müsait olduğum bir zamanda bu dediğinizi deneyeceğim, teşekkürler.

Eki Görüntüle 462518
Oyun içi bu şekilde, Afterburner de ki çizelgede ise oyun içinde 30-40 W arasında olan kullanım yine belirli aralıklarla 8 W'a kadar düşmüş, bu da FPS drop yememe neden oluyor. (Tabii burda V-Sync'i açık unutmuşum 😓)
Herkese tekrardan iyi günler. Bu gün benzer bir sorunu Unturned gibi sistem istemeyen bir oyunda da yaşadım. Macun yenilemeyi önümüzdeki günlerde vakit bulduğumda yapacağım ancak şuan yapmam pek mümkün değil. Başka tavsiyesi olan varsa tavsiyelere açığım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Unturned sistem istemeyen değil, o haliyle üst seviye sistemleri çöp eden oyun, yanlış denemişsiniz hocam. Ödülü olsa optimizasyon özürlüsü ödülü alıp yapımcısına aylık maaş bağlanır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı