RX 5500 XT 8 GB ve Ryzen 2600G Vega11 olması gerekenden düşük FPS değerleri

KeorSlowman

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. AMD Radeon 5500XT 8 GB modeli ekran kartı kullanıyorum. İşlemcim AMD Ryzen5 2600G Vega 11. RAM'lerim HyperX Predator 8x2, 16 GB, DDR4, 3000MHz. Anakartım ise MSI B450M PRO-VDH.
Şimdi konuya gelecek olursak; YouTube'da gördüğüm FPS testlerinden çok daha FPS'ler alıyorum. Mesela Valorant'ta insanlar aynı ekran kartı ile High 250FPS alırken ben Low ayarlarda 140-70 arası aşırı değişken bir FPS alıyorum, aynı şekilde bugün ımmortal fenyx rising indirdim testlerde insanlar yüksek ayarlarda 60-70 alırken ben yüksek, düşük fark etmeksizin 25-35 FPS aralığında alıyorum. Gerçekten kafayı sıyıracağım gördüğüm kadarı ile bir darboğaz, aşırı ısınma söz konusu değil, PC'de bir virüs de bulunmuyor, Driver'lar da güncel. Sorun neden kaynaklı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1614124480834.png

1614124509723.png

Dosya Ekleri

• 1614124475367.png
    1614124475367.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant için işlemcinin de güçlü olması gerekiyor. İzlediğin testlerde aynı işlemciyi mi kullanıyorlar?

Az önce aynı işlemciyi ve aynı ekran kartını kullanan birinin videosunu izledim ayarların hepsi düşük değil ve ekran kartı 8 değil 4 GB modelinden olmasına rağmen benden çok FPS alıyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizin işlemciniz videodaki ile aynı değil. XMP açık mı?

İsim benzerliğinden dolayı fark etmemişim. 3600 işlemci kullanan insanlarla aramda 100-150FPS fark olması normal mi?

XMP nedir fikrim yok ne yazık ki bilgilendirebilir misiniz lütfen?

3600-5600X kullananlar ile yer yer iki kat fark edebilir, normaldir. Bu oyunlar işlemci ve RAM hızına önem verir.

XMP bellekleriniz için hazır ve hızlı overclock profilidir, BIOS üzerinden tek ayar ile aktifleştirilebilir. CPU-Z'den gördüğüm kadarıyla zaten aktif gibi. O söylediğimi boşverin.

Şöyle söyleyeyim, attığınız test 2600 işlemcisi ile yapılmış ve sıkça 140'lara kadar FPS düşmesi oluyor. Sizin işlemciniz 2600'dan bir nesil daha düşük, 14nm Zen mimarili bir işlemci, ve APU olduğu için Cache miktarı çok düşük. Doğal olarak videodaki performansı alamazsınız.

Peki ne yapılabilir? İki seçenek var, işlemciniz fazla ısınmıyorsa ve anakartınız A320 değil ise overclock yapabilirsiniz fakat yapmadan önce araştırmanızı yapın, körü körüne yapmayın yani.

Diğer seçenek ise işlemci değiştirmek. Tek çekirdek hızı daha yüksek bir Ryzen işlemci gözle görülür farklar yaratır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı