Çözüldü RX 5500 XT VRAM Clock Hızı 1746 MHz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

basganmemduh

Decapat
GPU Tweak 2 üzerinden Memory clock hızıma baktığımda 3492 MHz gösteriyor. Minimum skalası zaten 3500'den başlıyor 3720'ye kadar arttırılabiliyor.
Bu bana biraz tuhaf geldi çünkü kartımın fabrika verilerinde 1750 MHz yazıyor. AMD Adrenalin Software'e girdiğimde de zaten her zaman boştayken de tam tük altındayken de bile 1746 MHz gösteriyor.
Şimdi benim Memory clock kaç MHz'de çalışıyor?
Şu an acaba kartı yakıyor muyum fabrika verilerinin 2 katı hızda Memory clock çalıştığı için? Ama GPU'nun sıcaklık değerleri normal seyrediyor yük altında 53 derece fanlar %31 çalışıyor.
Bir gariplik var ama çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?

Çözüm
  • Ekran kartınız ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO.
  • Kartın belleği 8GB GDDR6
  • Kartın bellek frekansı 1750 MHz
  • Kartın efektif bellek frekansı 14000 MHz

Peki bu değere nasıl ulaşıyoruz?​

GDDR5X ve GDDR6, gerçek saatin 8 katı hızda çalışır. Dolayısıyla GPU-Z, VRAM'in gerçek saat hızını 1.750 MHz olarak bildirir. 14000 MHz etkin saat hızını elde etmek için bunu 8 ile çarparsınız.

Double Data Rate veya DDR, gerçek saati 2 ile çarpmanız anlamına gelir. Aslında GDDR5, DDR değil QDR olarak adlandırılmalıydı, çünkü artık Double Data Rate değil, Quad Data Rate'dir.

GDDR5X ve GDDR6 ise Octo Data Rate'dir. Ama nedense bu belleklere hala DDR deniliyor, böyle alışılageldiği için.

Umarım yeterince açık olmuştur.

Frekansın yüksek olması ile ilgili AMD'nin resmi cevabı da şu şekilde:

Ürün ekibiyle kontrol ettim ve geri bildirimleri, belirli ekran yapılandırmalarına (çözünürlük ve yenileme hızı kombinasyonları) ve arka plan görevlerine bağlı olarak, RX 5000 Serisi GPU'ların optimum kullanıcı deneyimi sağlamak için bellek frekansını koruyabileceği yönünde. Bu davranış beklenen bir durumdur ve RX 5000 GPU'yu hiçbir şekilde etkilemez.

Kaynak: Re: RX 5700 XT memory clock stuck causing high temps when idle
Çift monitör kullanıyosan bundan kaynaklı olabilir. 5700XT kullanırken aynı durum bende de vardı. Kafaya takacak bir sıkıntı değil.

Hocam Mining virüsü tarzı bir şey bulaşmış olabilir mi?

Açıkçası ASUS'tan böyle cevap beklemezdim. Garip.

Mining virüsü vardır diye 2 kere format attım PC'ye sonuç gene aynı.
İnceleme kaydı açtırdım zaten kesin cevap oradan gelecek de şu an mesela 29 Hz'de kullanıyorum 8 MHz'lere kadar düştü boşta ama mouse u kare kare takip edebiliyorum.

Mining virüsü geldi ilk önce aklıma. Mining yaparken bellek hızı çok önemli çünkü. Sadece bir tahmin. Yanlış olabilir.

Hocam bunu diyenler oldu sırf buyüzden iki kere sıfırladım bilgisayarı ama sonuç aynı.

Çift monitör kullanıyosan bundan kaynaklı olabilir. 5700XT kullanırken aynı durum bende de vardı. Kafaya takacak bir sıkıntı değil.

Tek monitör kullanıyorum hocam ve monitörüm de öyle aman aman iyi değil yani 75 Hz.

Bende de sadece tarayıcı açıkken 1750.

Eki Görüntüle 885655

Soru ne ki? :D kullanım sonda değilse bir sorun yok.

Hocam işte sende o tarayıcı açıkken 1750'de. Ben de her şey kapalı olsa dahi 1740'larda. Mesela kullanım %4 iken 1750 MHz olmaması lazım sorunum bu işte. Boşta seninki kaç MHz mesela?

Mining virüsü vardır diye 2 kere format attım PC'ye sonuç gene aynı
İnceleme kaydı açtırdım zaten kesin cevap oradan gelecek de şu an mesela 29 Hz'de kullanıyorum 8 MHz'lere kadar düştü boşta ama mouse u kare kare takip edebiliyorum sdfsdf

Usta durumun çok kötü... Başka ekran kartında denedin mi?

1613735685674.png

NVIDIA denetim masasından güç yönetimini uyarlı olarak ayarlayın.

Deneyemedim hocam başka ekran kartım yok :( çözünürlüğü 2K'dan Full HD'ye ve 75 Hertz'den 59 Hertz'e çekince normalleşiyor ama niye öyle kullanmak zorundayım ki o kadar para vermişim

Hocam ekran kartım AMD yalnız

Radeon yazılımından da Performans>danışmanlar>güç tasarrufu şeklinde seçiliyor.

Ekran kartımın boşta iken Memory clock Speed değeri 1750 MHz. Ekran kartım ASUS Dual RX 5500 XT. Ekranım wqhd 75 Hz. Ekranı 59 Hz'e alınca sorun çözülüyor sadece. 100 MHz'lere düşüyor. 60 Hz bile kurtarmıyor. Ve 59 Hertz'e çekebilmek için ekran çözünürlüğünü 1920x1080'e çekmem gerekiyor.
ASUS bana boşta iken Memory clock Speed'in 1750 MHz olmasını ve 59 Hz'de Max 32 derecelerde çalışan kartın, 75 Hz'de 1750 MHz ile çalışırken 52 derecelere kadar ısınmasına da normal dedi! 75 Hz'de kullanabilirsiniz ekran kartına bir zararı olmaz dediler. Sizce yalan mı söylüyorlar? Konuyu AMD'ye de sormak istiyorum fakat AMD'ye nasıl ulaşabilirim?
Ve bunun bir çözümü yokmuş sanırım.
Herkeste böyle mi ya bu durum? Benim ürünüm niye böyle? Bana fabrika hatası mal mı geldi? Ben ekran hızımı ve çözünürlüğümü düşürmek zorunda mıyım 52 derecelere çıkmamak için?

Hz değeri yükselince Memory Clock hızının artması AMD kartların genel bir sorunu. Çeşitli AMD ekran kartları kullandım ve hepsinde aynı sorun oldu. 165Hz monitörü 139Hz yapınca sorun düzeliyor. 75Hz için ilk defa duydum. Genelde 1080p ve 144Hz üstü monitörlerde oluyor bu sorun.

Geri
Yukarı