Çözüldü RX 5500 XT VRAM Clock Hızı 1746 MHz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

basganmemduh

Decapat
GPU Tweak 2 üzerinden Memory clock hızıma baktığımda 3492 MHz gösteriyor. Minimum skalası zaten 3500'den başlıyor 3720'ye kadar arttırılabiliyor.
Bu bana biraz tuhaf geldi çünkü kartımın fabrika verilerinde 1750 MHz yazıyor. AMD Adrenalin Software'e girdiğimde de zaten her zaman boştayken de tam tük altındayken de bile 1746 MHz gösteriyor.
Şimdi benim Memory clock kaç MHz'de çalışıyor?
Şu an acaba kartı yakıyor muyum fabrika verilerinin 2 katı hızda Memory clock çalıştığı için? Ama GPU'nun sıcaklık değerleri normal seyrediyor yük altında 53 derece fanlar %31 çalışıyor.
Bir gariplik var ama çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?

Çözüm
  • Ekran kartınız ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO.
  • Kartın belleği 8GB GDDR6
  • Kartın bellek frekansı 1750 MHz
  • Kartın efektif bellek frekansı 14000 MHz

Peki bu değere nasıl ulaşıyoruz?​

GDDR5X ve GDDR6, gerçek saatin 8 katı hızda çalışır. Dolayısıyla GPU-Z, VRAM'in gerçek saat hızını 1.750 MHz olarak bildirir. 14000 MHz etkin saat hızını elde etmek için bunu 8 ile çarparsınız.

Double Data Rate veya DDR, gerçek saati 2 ile çarpmanız anlamına gelir. Aslında GDDR5, DDR değil QDR olarak adlandırılmalıydı, çünkü artık Double Data Rate değil, Quad Data Rate'dir.

GDDR5X ve GDDR6 ise Octo Data Rate'dir. Ama nedense bu belleklere hala DDR deniliyor, böyle alışılageldiği için.

Umarım yeterince açık olmuştur.

Frekansın yüksek olması ile ilgili AMD'nin resmi cevabı da şu şekilde:

Ürün ekibiyle kontrol ettim ve geri bildirimleri, belirli ekran yapılandırmalarına (çözünürlük ve yenileme hızı kombinasyonları) ve arka plan görevlerine bağlı olarak, RX 5000 Serisi GPU'ların optimum kullanıcı deneyimi sağlamak için bellek frekansını koruyabileceği yönünde. Bu davranış beklenen bir durumdur ve RX 5000 GPU'yu hiçbir şekilde etkilemez.

Kaynak: Re: RX 5700 XT memory clock stuck causing high temps when idle
Hz değeri yükselince Memory clock hızının artması AMD kartların genel bir sorunu. Çeşitli AMD ekran kartları kullandım ve hepsinde aynı sorun oldu. Bende 165Hz monitörü 139Hz yapınca sorun düzeliyor.

Ekran kartınız nedir peki hocam? O zaman sizin monitörü benim kartla kullansam benim kart yanıp biter kül olur. 60 Hz i bile kaldıramıyor bir sıkıntı var. 59.940 Hz'e çekince düzeliyor ne yapmam lazım sizce?
Sıcaklık değeri 80 dereceyi geçmediği sürece ilgilenmeniz ya da bir şey yapmanız gereksizdir. Yalan söylediklerini sanmıyorum.

Hocam 80 derecelerde kullanırsam kartı ömrü en az yarı yarıya azalır haberiniz var değil mi?

Ekran kartınız nedir peki hocam? O zaman sizin monitörü benim kartla kullansam benim kart yanıp biter kül olur. 60 Hz i bile kaldıramıyor bir sıkıntı var. 59.940 Hz'e çekince düzeliyor ne yapmam lazım sizce?

Hocam 80 derecelerde kullanırsam kartı ömrü en az yarı yarıya azalır haberiniz var değil mi?

Bahsettiğiniz şey mining olsaydı ve günde 24 saat yapılsaydı evet o kadar azalırdı. Fakat sadece %100 yük altında o derecelere ulaşan, günde 15 saat kullanılmayan 4 5 saat az yükte kullanılan 2 3 saat de yüksek yükte kullanılan kartın ömrü kısalmayacaktır zaten kullanılmak üzere üretiliyor kartlar kullanmayacaksak niye aldık. Sıcaklıkla ilgili kullanıcının yapacağı bir şey yok fanı ve soğutucu blokları onlar kartın gücüne göre düzenliyor zaten. Çok endişeliyseniz en kaliteli termal macunu alıp sürebilirsiniz fakat bariz bir şekilde gerek yok.

Ben zannettimki kartınız benimkinden kat kat iyi. Neden böyle oluyor ya çıldırıcam. AMD'ye nasıl sorabilirim bunu ?
Kardeşim kartın üreticisi söylüyor bunları onlardan daha iyi bilemezsin. Evet doğru söylüyorlardır neden yalan söylesinler.

Kardeşim kartın üreticisi söylüyor bunları onlardan daha iyi bilemezsin. Evet doğru söylüyorlardır neden yalan söylesinler.
Belki kronik arızalı bir kart. Atıyorum üretilen kartların %40 ında böyle bir sorun var diyelim, bana %60 sağlam kartlarından göndermek istemiyorlar belki. Nasıl olsa bir şey olursa servise gönderirsiniz diyorlar.

Belki kronik arızalı bir kart. Atıyorum üretilen kartların %40 ında böyle bir sorun var diyelim, bana %60 sağlam kartlarından göndermek istemiyorlar belki. Nasıl olsa bir şey olursa servise gönderirsiniz diyorlar.

Kardeşim kronik arızasından eminesiniz yollayın servise? Daha iyi değilimi. Ama öyle olacağını sanmıyorum ASUS markasından bahsediyoruz.

Vega10 ReLive desteği yok diye biliyorum. Kim dedi size desteklediğini?

Hocam boşta ekran kartımın VRAM clock Speed 1736 MHz. Ancak Hertz ve çözünürlüğü aşağı çekerek normale düşürebiliyorum. Aylardır forumda sordum kimse çözemedi, ASUS (ekran kartı markam) da asla çözemedi. Bir de gayet normal diyorlar. Sıcaklık boşta iken 50 dereceden aşağı inmiyor. AMD de çözemedi. Her şeyim güncel. Monitörüm 75 Hertz 2K.

Dosya Ekleri

• pic.png
    pic.png
    506,3 KB · Görüntüleme: 59

Yeni konular

Geri
Yukarı