RX 5600 XT sistem sıcaklık değerleri normal mi?

Cevabınız için teşekkür ederim. Fan ayarını %70'lerde tutmam herhangi bir sorun çıkartmaz değil mi?

Yani %70 hızına ulaşacağını da sanmıyorum ama en fazla fanın ömrü kısalır, o da ne kadar kısalır ki yani ben daha kullandığım sistemlerde fanı bozulan bileşen görmedim. Mesela bakın benim ayarlarım şu şekilde, kartımın maksimum fan dönüş hızı çok düşük olduğu için % değerlerim biraz fazla.

Ekran Görüntüsü (3).png

"Harici" ekran kartlarını boşta bile 40C altında kolay göremezsin. En azından benim ya da çevremin kullandığı kartlarda durum buydu. 70 derece gayet iyi bir değer. 80'leri geçtiğinde performans azalmaya başlayabilir. Benim bilgisayarımda şu an Intel HD 4600 var. Eğer benim işlemcimin high ve crit değerlerine bakarsan misal soğutmanın gayet yeterli olduğunu görürsün. Bu yüzden "milletin sistemi şu derecede" gibi bir kıyaslama yanlış. Her donanımın kendine ait bir üst değeri var ve bu değer 100C da olabilir, 90C da olabilir. Sana önerim BIOS'tan fan ayarı ile oynamadan önce bilgisayarının etrafının yeterince açık olup olmadığına bir bak. Kasanın içinde yada dışında soğutmayı engelleyen bir düzen varsa bunun üstüne gitmek isteyebilirsin çünkü gördüğüm kadarıyla sistemin genel olarak ısınmış vaziyette.

Kod:
eronis@Linuxbox:~$ sensors
acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +27.8°C  (crit = +105.0°C)
temp2:        +29.8°C  (crit = +105.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +38.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:        +37.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:        +38.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:        +34.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:        +37.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)

eronis@Linuxbox:~$
Stok ayarlarda tutun hızlı dönmesi fanların çabuk yıpranmasına sebep olabilir. Üreticilerin bir bildiği varki bu ayarda tutmuşlar. 70 derece de gayet güzel bir değer.
Yıpranmadan da önce, o kadar ses sinir bırakmaz adamda.

Hocam bende Dual 5500XT var, fanı %100'de çalıştırmanı önermem. Bir kez merak ettim Max. Sesi ne kadar diye, sanki uçak kaldırıyordu. Ama zaten ısınmıyor o yüzden sorun yok.

Seninki iyiymiş ben PUBG'de 81 dereceyi gördüm.
Tabii kartlar farklı ama yine de hiçbir sıkıntı yaratmaz.
85'ten sonra sıkıntı çıkabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı