RX 5700 XT alınır mı?

Bende yakın zamanda toplamayı düşünüyorum. Ekran kartı olarak rx 5600 xt sapphire pulse alacağım muhtemelen. Fiyatı hazır sistemlerde daha makul oluyor ancak kendisi tek olarak şuan 2600 tl civarlarına bulunabiliyor. B550 anakartlarla ilgili fiyatları yüksek çıkar muhtemelen ancak bu yeni serinin çıkışı b450'lerin fiyatını aşşağı çeker mi bilemiyorum. Umarım çeker :)

Bu zamana kadar yeni gelenler, eskilerin fiyatını pek aşağı çekmedi bu saatten sonra da çekmez. Ürünün maliyeti aynı. Ara satıcıya geliş fiyatı aynı. Fiyatın düşmesi için, son satıcının “elden çıkarma” politikası izlemesi lazım.

Bu zamana kadar yeni gelenler, eskilerin fiyatını pek aşağı çekmedi bu saatten sonra da çekmez. Ürünün maliyeti aynı. Ara satıcıya geliş fiyatı aynı. Fiyatın düşmesi için, son satıcının “elden çıkarma” politikası izlemesi lazım.

R5 3600 vs 3600X arasında GHz değeri ve TDP değerimi var hangisi mantıklı bence 3600 mantıklı arada 30W TDP değeri var sonuçta.

B450 artık sıkıntı çıkaracaktır B550 veya X570 uzun vadede harika bir seçim olur
Zaten bir sonraki nesilde muhtemelen soket değişecek, ne kadar daha uzun vadeli olabilir ki? 3950X'i bile besleyebiliyor B450 Tomahawk MAX düzgün bir hava sirkülasyonuyla. Yine de 4950X (veya adı ne olacaksa - Zen 3'ün en üst işlemcisi) gibi bir işlemciyi rahatça besleyebilsin diyorsanız attığınız TUF X570 iyi bir anakart. Fakat zaten B450'ye sahipseniz yeni bir anakarta boşuna para vermeyin. Ona vereceğiniz parayla 3900X'e yükseltirsiniz.

Bir de konuyu anakart konusuna çevirmeyelim, anakart için yeni konu açın lütfen. Ufak bir soru olur diye cevapladım ama iş büyüyor.

Zaten bir sonraki nesilde muhtemelen soket değişecek, ne kadar daha uzun vadeli olabilir ki? 3950X'i bile besleyebiliyor B450 Tomahawk Max düzgün bir hava sirkülasyonuyla. Yine de 4950X (veya adı ne olacaksa - zen 3'ün en üst işlemcisi) gibi bir işlemciyi rahatça besleyebilsin diyorsanız attığınız TUF X570 iyi bir anakart. Fakat zaten B450'ye sahipseniz yeni bir anakarta boşuna para vermeyin. Ona vereceğiniz parayla 3900X'e yükseltirsiniz.

Bir de konuyu anakart konusuna çevirmeyelim, anakart için yeni konu açın lütfen. Ufak bir soru olur diye cevapladım ama iş büyüyor.

Hayır hocam eski kasamı sattım B450 devrini kapattım eğer yeni socket cıkarsa DDR5'de gelcek o yüzden anakart RAM işlemci değiştirmek gerekiyor tabii sistem yetmiyorsa.

Zaten bir sonraki nesilde muhtemelen soket değişecek, ne kadar daha uzun vadeli olabilir ki? 3950X'i bile besleyebiliyor B450 Tomahawk MAX düzgün bir hava sirkülasyonuyla. Yine de 4950X (veya adı ne olacaksa - Zen 3'ün en üst işlemcisi) gibi bir işlemciyi rahatça besleyebilsin diyorsanız attığınız TUF X570 iyi bir anakart. Fakat zaten B450'ye sahipseniz yeni bir anakarta boşuna para vermeyin. Ona vereceğiniz parayla 3900X'e yükseltirsiniz.

Cevaplamak zorunda değilsiniz.Ayrıca haklısınız zaten b450 var ise idare etmek daha mantıklı olur.
Hayır hocam eski kasamı sattım B450 devrini kapattım eğer yeni socket cıkarsa DDR5'de gelcek o yüzden anakart RAM işlemci değiştirmek gerekiyor tabii sistem yetmiyorsa.
Ddr5’in 2022 de yaygınlaşması öngörülüyor ve şu anda ddr5 destekleyen anakart yok.

Yaklaşık 20 yıllık PC hayatımda hatırladığım kadarıyla ilk defa ATI ekran kartı aldım ve mevcutta xfx 5700 xt thicc iii kullanıyorum lakin tavsiye etmem. Şu an ben şahsen 1 aydan sonra sorunların çoğunu yaşamamaya ya da daha az yaşamaya başladım nasıl derseniz yüzlerce şey yaptım sanırım. Hiç yaşamıyorum diyen de var lakin ilk 3 hafta beni canımdan bezdirmişti. İnternette 5700xt black screen, show down pc vs. vs. diye arama yaparsanız yabancı forumlarda yada youtube'da yüzlerce belki binlerce konu ile karşılaşabilirsiniz. Evet fiyat performans olarak çok iyi ama çekilen çileye değmiyor. Alın ya da almayın demiyorum lakin dediğim gibi biraz daha araştırma yapıp kararınızı kesinlikle öyle verin sorun yaşayan çok fazla insan var.

Ek olarak b550 ve pci 4 destekli anakart almanızı şiddetle tavsiye ederim hem ileriye dönük olur hem de yeni m2 ssd'ler pci4 ile mükemmel değerlere çıkabilmekteler. Hani ekran kartı için olmasa bile ssd için kesinlikle pci4 tercih ederdim.

Geri
Yukarı