RX 5700 XT oyunlarda düşük FPS proble mi?

Baran Kurt

Hectopat
Yeni ekran kartı almaya karar verdim ve RX 5700 XT aldım. LOL ve CS:GO'da ekran kartına göre düşük FPS alıyorum. İki oyunda da Ultra ayarlarda LOL'de 150 FPS'in CS'de 150-200 arası alıyorum. Sistemim şöyle:

Intel i7 6700
8 GB RAM
RX 5700 XT
Corsair VS650 PSU

Yakın zamanda 8 GB RAM daha ekleyeceğim fakat bu oyunlarda daha yüksek FPS almam gerektiğini düşünüyorum. Temiz kurulum veya format atmayı denemeyi düşünüyorum sizce başka nasıl çözebilirim bu sorunları?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuvvetle muhtemelen o işlemci dar boğaza sebep oluyor. Bende de Sapphire RX 5700 XT Nitro+ ve sendeki güç kaynağının aynısı var. CS:GO'da mssa 4x ve anisotropic 2x ayarları dışında her şey yüksek seviyede ayarlı iken 1080p çözünürlükte ortalama 400 fps alıyorum. Ortam koşullarına bağlı olarak genelde 250-600 arası hareket ediyor.

@kaiser soze RAM olarak 16GB kullandığını var sayıyorum. Dostum bu oyunlar her ne kadar düşük sistemlerde bile çalışsa da bütün ayarları maksimuma aldığında ekran kartı ve işlemcinin yanında RAM'e de iş düşüyor. Ayriyeten söylediğin iki oyunda işlemci tabanlı. Yani ekran kartı olarak RX570-RX580 olsa dahi bu değerleri alabilirdin. O karta sahip olman bu oyunlarda sana devasa bir fark yaratmaz. İşlemcin gayet güçlü bu oyunlar için. Benim fikrime göre RAM sorun oluşturuyor.

Yeni ekran kartı almaya karar verdim ve RX 5700 XT aldım. LOL ve CS:GO'da ekran kartına göre düşük FPS alıyorum. İki oyunda da Ultra ayarlarda LOL'de 150 FPS'in CS'de 150-200 arası alıyorum. Sistemim şöyle:

Intel i7 6700
8 GB RAM
RX 5700 XT
Corsair VS650 PSU

Yakın zamanda 8 GB RAM daha ekleyeceğim fakat bu oyunlarda daha yüksek FPS almam gerektiğini düşünüyorum. Temiz kurulum veya format atmayı denemeyi düşünüyorum sizce başka nasıl çözebilirim bu sorunları?

Kendi deneyimlerimden konuşacak olursam bahsettiğin oyunların işlemci ve belleğe önem verdiğini söyleyebilirim. Sid Meier's Civilization 5/6 gibi bir oyunda bunu daha fazla deneyimleyebilirsin. Fakat dediğin gibi 8 GB bir bellek yükseltmesi yaptığında gözle görülür bir fps artışı olacağını düşünüyorum.

Ayrıca pc-builds.com sitesine göre aşağıdaki gibi işlemcin %30 civarında bir darboğaza neden oluyor, en yakın zamanda yükseltmeni tavsiye ederim.

darboğaz.png

@kaiser soze RAM olarak 16GB kullandığını var sayıyorum. Dostum bu oyunlar her ne kadar düşük sistemlerde bile çalışsa da bütün ayarları maksimuma aldığında ekran kartı ve işlemcinin yanında RAM'e de iş düşüyor. Ayriyeten söylediğin iki oyunda işlemci tabanlı. Yani ekran kartı olarak RX570-RX580 olsa dahi bu değerleri alabilirdin. O karta sahip olman bu oyunlarda sana devasa bir fark yaratmaz. İşlemcin gayet güçlü bu oyunlar için. Benim fikrime göre RAM sorun oluşturuyor.

RAM artırmanın hatta dual channel yapmanın olumlu etki edeceğine ben de katılıyorum. Bir de frekansı düşük ise aynı kapasitede daha yüksek frekanslı RAM takmak da artıracaktır. Ancak buradaki esas sorun işlemcinin o kadar yüksek fps elde edecek şekilde besleyememesi. Belki i7 8700 olsa (söz gelimi) +100 fps elde edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı