RX 5700 XT oyunlarda düşük FPS proble mi?

Baran Kurt

Hectopat
Yeni ekran kartı almaya karar verdim ve RX 5700 XT aldım. LOL ve CS:GO'da ekran kartına göre düşük FPS alıyorum. İki oyunda da Ultra ayarlarda LOL'de 150 FPS'in CS'de 150-200 arası alıyorum. Sistemim şöyle:

Intel i7 6700
8 GB RAM
RX 5700 XT
Corsair VS650 PSU

Yakın zamanda 8 GB RAM daha ekleyeceğim fakat bu oyunlarda daha yüksek FPS almam gerektiğini düşünüyorum. Temiz kurulum veya format atmayı denemeyi düşünüyorum sizce başka nasıl çözebilirim bu sorunları?

Son düzenleyen: Moderatör:
@kaiser soze Hocam senin kafan mı güzel? Kusura bakma da adamın dediğin oyunların hiçbirinin dar boğazla alakası yok. Dar boğaz olan bir sistemde her oyunda dar boğaz olmayabilir. (Bu tarz oyunlarda.) Hiç sanmıyorum dar boğazla ilgili sorun çektiğini.

Herkese teşekkür ederim.Forumlarda vs. RX 5700 XT'nin sorunlar çıkardığını okudğum için buraya da danışmak istedim.
CS de 150-200 alıyon bilader daha ne istiyon 😅
Haklısınız ama ekran kartım daha da yüksek alabilecekken bir de danışmak istedim :D
@kaiser soze RAM olarak 16GB kullandığını var sayıyorum. Dostum bu oyunlar her ne kadar düşük sistemlerde bile çalışsa da bütün ayarları maksimuma aldığında ekran kartı ve işlemcinin yanında RAM'e de iş düşüyor. Ayriyeten söylediğin iki oyunda işlemci tabanlı. Yani ekran kartı olarak RX570-RX580 olsa dahi bu değerleri alabilirdin. O karta sahip olman bu oyunlarda sana devasa bir fark yaratmaz. İşlemcin gayet güçlü bu oyunlar için. Benim fikrime göre RAM sorun oluşturuyor.
Çok teşekkür ederim.Ekran kartını sisteme yeni taktığım için sorun çıkıyor olabilir mi ? Format veya temiz kurulum denemeli miyim sizce ?
Kendi deneyimlerimden konuşacak olursam bahsettiğin oyunların işlemci ve belleğe önem verdiğini söyleyebilirim. Sid Meier's Civilization 5/6 gibi bir oyunda bunu daha fazla deneyimleyebilirsin. Fakat dediğin gibi 8 GB bir bellek yükseltmesi yaptığında gözle görülür bir fps artışı olacağını düşünüyorum.

Ayrıca pc-builds.com sitesine göre aşağıdaki gibi işlemcin %30 civarında bir darboğaza neden oluyor, en yakın zamanda yükseltmeni tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 494617
Anladım çok teşekkür ederim.
Büyük ihtimal darboğaz ve single channel’dan kaynaklı bu FPS kaybın.
Anladım teşekkür ederim.

@Silinen üye Temiz format gerekmez fakat DDU ile eski sürücüleri kaldırıp en güncel sürücüyü kurun. Eski sürücü kalıntıları kalmaması için Kurulum esnasında fabrika ayarına dön gibi bir seçenek var. (Eski sürücüleri silen.) Onu işaretle. Yeterlidir.

CS de 150-200 alıyon bilader daha ne istiyon 😅
Yeni ekran kartı almaya karar verdim ve RX 5700 XT aldım. LOL ve CS:GO'da ekran kartına göre düşük FPS alıyorum. İki oyunda da Ultra ayarlarda LOL'de 150 FPS'in CS'de 150-200 arası alıyorum. Sistemim şöyle:

Intel i7 6700
8 GB RAM
RX 5700 XT
Corsair VS650 PSU

Yakın zamanda 8 GB RAM daha ekleyeceğim fakat bu oyunlarda daha yüksek FPS almam gerektiğini düşünüyorum. Temiz kurulum veya format atmayı denemeyi düşünüyorum sizce başka nasıl çözebilirim bu sorunları?
Sen FPS testini pubg de dene onda 144 FPS ve üzeri alırsan sıkıntı yok zaten her oyunda 144 FPS sana yeticektir tabi monitörün 144 hz ise eğer pubgde de düşük FPS alırsan elimdeki islemciyi sat ya k lı modelini al OC yap yada daha performanslı bir işlemciye geç

Kuvvetle muhtemelen o işlemci dar boğaza sebep oluyor. Bende de Sapphire RX 5700 XT Nitro+ ve sendeki güç kaynağının aynısı var. CS:GO'da mssa 4x ve anisotropic 2x ayarları dışında her şey yüksek seviyede ayarlı iken 1080p çözünürlükte ortalama 400 fps alıyorum. Ortam koşullarına bağlı olarak genelde 250-600 arası hareket ediyor.

Ne atmışsın arkadaşım. 250-600 fps diye. Max alacağın 250-300.

Geri
Yukarı