RX 5700 XT sıcaklık sorunu

Furkan57

Centipat
  • AMD Radeon RX 5700 XT Gaming X
  • Ryzen 7 2700X
  • MSI X570-A PRO
  • 16 GB RAM
Boştaki AMD programı ile degerini resim olarak atacağım, hiçbir ayar yapmadım. Afterburner falan yüklü değil ama buradaki değerlerde bir sıkıntı var. 2K kullanıyorum.

GPU current temp Apex Ultra 2K'da 110 - 140 arası FPS veriyor. Sıcaklık 74 falan ama diğeri GPU junction 90'lara cıkıyor ki bu korkutucu gibi geldi. Kasada önde 3 arkada 1 fan var. CS:GO'ya gelirsem FPS performansı neden düşük anlam veremedim Apex'den de düşük bir FPS'e sahip ve 144Hz monitörde kasmalar da cabası.

Ayrıca ekstra soru olarak 3. nesil işlemci için BIOS güncellemesine gerek yok dendi Ryzen 7 2700X için gerekli mi? Çünkü hiçbir elleme yapmadım. Biraz fazla oldu ama hem ben bilgilenirim hem de PC alacaklara bilgi olur. Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• msi.PNG
    msi.PNG
    28,1 KB · Görüntüleme: 161
Son düzenleyen: Moderatör:
Halihazırda Gigabyte RX 5700 XT kullanıyorum. Henuz 70 dereceyi saatlerce oyun oynasam da göremedim. Belkide kartının markası ile alakalıdır. Apex'in zaten AMD ekran kartlarıyla uyumsuz olduğunu düşünüyorum. Ben de aynı şekilde FPS'yi 150'ye sabitledim. Aksiyona girsem bile 149'a düşmüyor. Ama gel gör ki bir türlü akıcı gelmiyor oyun bana. Bence Apex Legends demiş ki AMD sistemi olan beni oynamasın. CS:GO'ya gelince. FreeSync kapatıp dener misin?
  • AMD Radeon RX 5700 XT Gaming X
  • Ryzen 7 2700X
  • MSI X570-A PRO
  • 16 GB RAM
Boştaki AMD programı ile degerini resim olarak atacağım, hiçbir ayar yapmadım. Afterburner falan yüklü değil ama buradaki değerlerde bir sıkıntı var. 2K kullanıyorum.

GPU current temp Apex Ultra 2K'da 110 - 140 arası FPS veriyor. Sıcaklık 74 falan ama diğeri GPU junction 90'lara cıkıyor ki bu korkutucu gibi geldi. Kasada önde 3 arkada 1 fan var. CS:GO'ya gelirsem FPS performansı neden düşük anlam veremedim Apex'den de düşük bir FPS'e sahip ve 144Hz monitörde kasmalar da cabası.

Ayrıca ekstra soru olarak 3. nesil işlemci için BIOS güncellemesine gerek yok dendi Ryzen 7 2700X için gerekli mi? Çünkü hiçbir elleme yapmadım. Biraz fazla oldu ama hem ben bilgilenirim hem de PC alacaklara bilgi olur. Teşekkürler şimdiden.
Ayrıca, bu fotoğrafını attığın değerler sistem boştayken aldığın değerler mi?

Çok yüksek sıcaklık aynı karta sahibim. Boşta fan hiç çalışmazsa 37 derece, yük altında 65. BIOS güncellemesi yapın. AMD yazılımı dursun MSI Dragon Center yükleyin sadece onunla yönetim Afterburner iyi değil. Kasanızın markası ne havalandırma sistemi iyi düşünülmemiş veya fan eksik olabilir.

Halihazırda Gigabyte RX 5700 XT kullanıyorum. Henuz 70 dereceyi saatlerce oyun oynasam da göremedim. Belkide kartının markası ile alakalıdır. Apex'in zaten AMD ekran kartlarıyla uyumsuz olduğunu düşünüyorum. Ben de aynı şekilde FPS'yi 150'ye sabitledim. Aksiyona girsem bile 149'a düşmüyor. Ama gel gör ki bir türlü akıcı gelmiyor oyun bana. Bence Apex Legends demiş ki AMD sistemi olan beni oynamasın. CS:GO'ya gelince. FreeSync kapatıp dener misin?

valla csgoda ben kapatıyorum freesync o açıyor fps olarak net_graphdan bakıyorum 230-300 arası amd programında sabit 144 gözüküyor kafa gitmiş :D apexde iyi performans veriyor ama amd hertürlü fps yüksekde olsa sağ sol harekette kasma yapıyor ve Evet sistem boştayken değeri bu
Çok yüksek sıcaklık aynı karta sahibim. Boşta fan hiç çalışmazsa 37 derece, yük altında 65. BIOS güncellemesi yapın. AMD yazılımı dursun MSI Dragon Center yükleyin sadece onunla yönetim Afterburner iyi değil. Kasanızın markası ne havalandırma sistemi iyi düşünülmemiş veya fan eksik olabilir.
dediginiz programı deniyecegim kasa dediginiz gibi olabilir çünkü biraz farklı şekli tam markasına bakınca yazayım.
AMD'nin verdiği bilgiye göre hotspot (Junction) değeri olması gereken değerden daha düşük. Yani sorun teşkil etmiyor.

Oyunlarda bu değerin 110 dereceye kadar çıkması beklenilebilir demişler.
Bende okudumda sonuçta ingilizce çok net anlamadım . Onun için burdan soram dedim çünki junction 90 lara cıkıyor ama current en fazla 70 lerde ve fan direk calısmıyor ekran kartının bir sınırı gecince calısıyor degerler düsüyor yine ısınıyor yine acıyor garip bir durum :D

Radeon AntiLag gibi bir özellik olmadan FPS sınırlamak input lagı arttırır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı