RX 5700 XT yüksek sıcaklık sorunu

Kusura bakma cahilliğime ver VBIOS ilk kez duydum desem yalan olmaz :D. Nasıl öğreneceğim tam olarak sitesinde bir şey yok

VBIOS hakkında bilgi almak istiyorsan şu konulara bakabilirsin. Ama ilk önce dediğim gibi undervolt yapmayı deneyin.

Kusura bakma cahilliğime ver VBIOS ilk kez duydum desem yalan olmaz :D. Nasıl öğreneceğim tam olarak sitesinde bir şey yok
GPU support kisminda Firm&Software bolumunun altinda olur genelde. Simdi isteyim eve gecince bakabilirim anca. Sen CPU-Z gibi programlarla versiyonunu ogren, sonra sitesinde yeni VBIOS var mi karsilastir. En kotu bulamazsan guncel VBIOS surumunu indir, calistirinca guncel degilse update yapar, guncelse zaten program uyari verir. Sicaklik ve stabilizasyon icin bayagi ise yaramisti TUF serisinde belki ASrock'ta da vardir guncelleme senin kart icin.
GPU support kisminda Firm&Software bolumunun altinda olur genelde. Simdi isteyim eve gecince bakabilirim anca. Sen CPU-Z gibi programlarla versiyonunu ogren, sonra sitesinde yeni VBIOS var mi karsilastir. En kotu bulamazsan guncel VBIOS surumunu indir, calistirinca guncel degilse update yapar, guncelse zaten program uyari verir. Sicaklik ve stabilizasyon icin bayagi ise yaramisti TUF serisinde belki ASrock'ta da vardir guncelleme senin kart icin.
Ama damdan atlar gibi indirip kurma, bi arastir sorun cikmasin.

1.jpg

Güncelmiş :D tüh heves etmiştim bende. Belki eski sürümdür yenilerim düzelir diye.

Eki Görüntüle 601292
Güncelmiş :D tüh heves etmiştim bende. Belki eski sürümdür yenilerim düzelir diye.
Undervolt yolları sizi bekler. :D Yani hocam undervolt ve fan ayarından başka yapacağınız bir şey yok gibi gözüküyor. Çünkü kullandığınız kasa modeli ve hava akışının da iyi olduğunu düşünüyorum.

Undervolt yolları sizi bekler. :D yani hocam undervolt ve fan ayarından başka yapacağınız bir şey yok gibi gözüküyor. Çünkü kullandığınız kasa modeli ve hava akışının da iyi olduğunu düşünüyorum.

Yahu YouTube'da ASRock RX 5700 XT Phantom Gaming ile ilgili 24-25 tane video izledim bütün videolarda +70 derecede çalışıyor kart. Bazı videolarda 85'i görüyor benim kart 81'i geçmedi daha ama +75'de iken fanlar ses çıkaracak şekilde çalışıyor. Biraz gönlüm rahatladı ama ne bilim ya insan korkuyor 4 bin TL verince güzel şeyler olsun istiyor :D tüm emeğim boşa gitsin istemiyorum birikimim.

Dosya Ekleri

• 1593164206060.png
    1593164206060.png
    140,1 KB · Görüntüleme: 32
Yahu YouTube'da ASRock RX 5700 XT Phantom Gaming ile ilgili 24-25 tane video izledim bütün videolarda +70 derecede çalışıyor kart. Bazı videolarda 85'i görüyor benim kart 81'i geçmedi daha ama +75'de iken fanlar ses çıkaracak şekilde çalışıyor. Biraz gönlüm rahatladı ama ne bilim ya insan korkuyor 4 bin TL verince güzel şeyler olsun istiyor :D tüm emeğim boşa gitsin istemiyorum birikimim.
Bu kartlar 110 dereceye kadar stabil calisabiliyor. Rahat ol, gunumuzdeki tum guclu kartlarin cogu sicak bir sekilde calisiyor. Hatta islemciler bile oyle. 80-85 derece senin kart icin normal degerler aslinda. Devam :)

İşte model seçimi bu yüzden önemli hocam. Aslında sizin aldığınız değerleri iyi gözüküyor. Yani 80 derecede de bozulacaksa şimdiden çöpe atalım bu kartları. Bende de ısınma problemli olan XFX RX 590 var. Ben kartın adını alev topu koydum. Kartı ilk aldığımda FurMark testinde 89 dereceyi görmüştüm. Sonra sistem kapandı ardından siyah ekran ve WattMan hataları ile uğraştım. Frekans Mhz değerini düşürmem, undervolt ve fan ayarı yapmam hem sıcaklığı düşürdü hem de bu hataları çözdü ilginç bir şekilde. 89 derece olan kart şuan 75-78 derece oluyor FurMark testinde. Ayrıca yaptığım ayarlar ile performans düşüklüğü olmadı. Zaten en ufak performans düşüklüğü olsaydı bırakırdım 89 derece çalışırdı kart.

ASRock daha bu işlerde yeni olduğu için normal.

Kendi kendimi şöyle avutuyorum 31.5 inch büyük bir monitör +80 FPS 2560X1440P ayarlar oyunun sunduğu en Max en Full setting. Bu sıcaklık değerleri normal aslında stabil bir şekilde çalışıyor.

Geri
Yukarı