RX 5700 XT sistem aniden kapanıyor

CarlosBG

Hectopat
Merhabalar, Windows için bir crash report metni veya dosyası var mıdır? Sistemim sebepsiz yere kendini kapatıyor ve bunlar ani durumlar değil örneğin Forza Horizon girdiğimde tam oyun açıldı arabamı gördüm bir anda sistem kapanıyor hiçbir hata yok hiçbir uyarı, mavi ekran vs. yok bu problemi nasıl çözebilirim?

Kullandığım bazı çözümler;
-Sıcaklık kontrolü.
-MHz ve alternatif güç değerlerini düşürme.
-Voltaj düşürme.
-Temizlik
-Format
-Çift ekranadan tek ekrana düşürme.
-Farklı oyunlar.
-Driver silip yükleme, güncelleme.
-BIOS Update.

Sistem özelliklerim;

-AMD RX 5700 XT (MSI Mech)
-R7 3700X.
-X570 anakart (TUF Gaming)
-32 (4x8) 3600 MHz RAM ( G.Skill)
-PSU maalesef 500W ancak Platinum seltifikalı.

Şimdi ufak bir detay daha düşmeliyim ben sistemimi yeniledim eski sistemimde R5 3600 ve B550 anakart mevcuttu ve o sistemde de aynı problem mevcuttu hatta o sistemde daha sık oluyordu, sistem gereksinimi düşük oyunlarda bile oluyordu yenileyince biraz seyreldi ama devam ediyor, Forza oynayamıyorum.

Mevcut durumda PSU'dan süpheleniyorum kaynağı ve sebebi o ancak sistemi komple stress testine tabii tuttuğumda (güç tüketimini arttırmak için, ekstra onun için ayar bile yaptım) herhangi bir sıkıntı vermedi hatta üstüne üstlük oturup video bile seyrettim test sırasında, çok garip bir durum sanki benimle alay eder gibi.

Ha bir de sistemim soğutma konusunda sorun yaşamıyor, Custom sıvı soğutma mevcut işlemci ve ekran kartında.

PSU'dan önce önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır şu ana kadar hiç almadım. Sistem eski halinde de şu anki halinde de mavi ekran veya herhangi bir uyarı vermeden aniden kapanıyor.

Ben de RX 5700 XT Ryzen 5 3600 ikilisini kullanıyorum. Bende de aniden donmalar oluyordu. Önceki driver sürümünde 21.5.1 sürümüne geçince sorun çözüldü. Driverinizi bir kez daha DDU ile silip tekrar yüklemeyi deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartına giden 2 güç kablosunu da tek kablodan değil de ayrı ayrı kablolardan besle.

images.jpg

Ben de RX 5700 XT Ryzen 5 3600 ikilisini kullanıyorum. Bende de aniden donmalar oluyordu. Önceki driver sürümünde 21.5.1 sürümüne geçince sorun çözüldü. Driverinizi bir kez daha DDU ile silip tekrar yüklemeyi deneyin.
Şu anda sistemde 21.5.2 sürümü yüklü ve o sürümde de aynı problemler devam ediyordu. yine de önerinizi yarın deneyeceğim gelişmeleri size bildiririm.

Geri
Yukarı