Çözüldü RX 5700 XT sistemde karıncalanma oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SdtCngz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
8.1 Single Language işletim sistemi kullanmaktayım. Bazen bilgisayarı saatler sonra açarken videodaki gibi karıncalanma olmakta ve ekran çözünürlüğü büyük olarak açılmakta. Daha sonra Windows'u yeniden başlatınca normale dönmekte.
Bu sorunu size gösterebilmek için Aygıt Yöneticisi'nden ekran kartını devre dışı bırakıp etkinleştirdim. Sorun neden kaynaklanmakta sizce?
Windows 10'a mı geçmeliyim? PSU'mu kontrol edeyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar özelliklerim,

Gigabyte X570 Aorus Pro.
İşlemci AMD Ryzen 9 3900X.
RAM 16 GB.
Ekran kartı AMD Radeon RX 5700 XT.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sanırım siz Windows 8.1'de ısrarlısınız.

Hocam meseleyi çözdüm. KVM Switch'den kaynaklıymış. Aynı sorun arkadaşımın bilgisayarında da oluyormuş.
Resimleri atıyorum,
Kasa yeni olduğu için HDMI - VGA dönüştürücüyü bir de KVM Switch'e bağlıyordum. Zaten çözünürlük hatası vs veriyordu sürekli.
Şu anda yaklaşık 3 4 saattir bilgisayar açık oyun oynuyorum. Siyah ekran olayı olmadı.

@turko35408 aslında mesele 8.1'i sevip sevmeme değil. Az işlemci yorduğu için ve yaklaşık 12 sanal Windows kurduğum için vm de birazcık direnmemin sebebi buydu. Format atmak mesele değil fakat 12 tane sanal Windows'u kurmak 1 2 günümü alacaktı. Neyse ki şu anda bilgisayar stabil ve sorun çözüldü.
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Windows 7 ve 8 devri bitti hocam. Windows 10 geçmek daha mantıklı.
Windows 8.1 Single editli windows yani sadeleştirilmiş kullanmamın sebebi online oyun oynadığım için. Sanal windows kurup VM ile çoklu oyun açmaktayım. Daha az işlemciyi yorması için windows 8.1 kullanıyorum. Ama şayet bu arıza ondan kaynaklı ise mecbur geçmek durumunda kalacağım.

Hocam o ekran kartının daha doğrusu RX serisinin Windows 8.1 desteği yok.
2023-03-16_18-43-09.png

Hocam o ekran kartının daha doğrusu RX serisinin Windows 8.1 desteği yok.Eki Görüntüle 1703714
Evet ondan dolayı farklı bir yol ile kurdum. Önce üst sürümleri yükleyip sonra desteklemediği için kurulum sonlanıyor.
Daha sonradan Aygıt yönetcisinden sürücü güncelleyip .inf dosyası olarak sürücüyü kurmuş oluyorsunuz.
Sorunun temeli bu mudur? yoksa PSU dan kaynaklı mı bilemedim. Fanlar ilk açıldığında maks seviyesinde çalıştığı için ses çıkarıyor sonradan sessizleşiyor bilgisayar. Bununla alakalı da olabilir mi bilemedim.

Evet ondan dolayı farklı bir yol ile kurdum. Önce üst sürümleri yükleyip sonra desteklemediği için kurulum sonlanıyor.
Daha sonradan Aygıt yönetcisinden sürücü güncelleyip .inf dosyası olarak sürücüyü kurmuş oluyorsunuz.
Sorunun temeli bu mudur? yoksa PSU dan kaynaklı mı bilemedim. Fanlar ilk açıldığında maks seviyesinde çalıştığı için ses çıkarıyor sonradan sessizleşiyor bilgisayar. Bununla alakalı da olabilir mi bilemedim.
Kesinlikle bu hocam. Ben de denemiştim. Oyunlarda renkler bozuluyordu.

Kesinlikle bu hocam. Ben de denemiştim. Oyunlarda renkler bozuluyordu.
Ben birkaç ay önce PSU yu değiştirmiştim. Yani kabloları lehim yapıp birbirine bağlamış siyah bant ile birleştirmişti bilgisayarcı. Fakat o günden sonra teknik olarak hiçbir sorun yaşamamıştım bilgisayarda. Hatta VM ile baya sanal windows açıp bilgisayarın CPU %40 %50 lere kadar yoruyordum. Ne bir reset ne bir şey hiçbir şey olmuyordu fakat bu olay yaklaşık 1 aydır yaşanmakta.
Acaba söküp baksam mı PSU ya? Elektriği tam mı alamıyor eksik mi kalıyor?
Ya da sizin dediğiniz gibi tamamen windows 8.1 desteklemediği için mi?

Sürücüyü normal setuptan kuramıyoruz zaten. Manual kurup tabiri caizse sistemi kandırıyoruz.

Windows 7 desteği var görünüyor ama onda da aynı sorun. Manual kurmanız gerekiyor. Tavsiye etmem. Ayrıca Windows 7 ve 8.1'in DX12 desteği yok.

Sürücüyü normal setuptan kuramıyoruz zaten. Manual kurup tabiri caizse sistemi kandırıyoruz.

Windows 7 desteği var görünüyor ama onda da aynı sorun. Manual kurmanız gerekiyor. Tavsiye etmem. Ayrıca Windows 7 ve 8.1'in DX12 desteği yok.
Hocam sizce bu sorun kesinlikle ekran kartından mı kaynaklı?

Hocam sizce bu sorun kesinlikle ekran kartından mı kaynaklı?
Karıncalanma driver sorunu olur genellikle. Bence o güzelim sistemi Windows 8.1 ile heba etmeyin hocam. Üretici firmalar neyi öneriyorsa onu yapın.

Bakın anakartınızın bile Windows 8.1 desteği yok.
Ekran görüntüsü 2023-03-16 192000.png

Yeni konular

Geri
Yukarı