RX 5700 XT takılma sorunu

Icewalk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, geçenler de konu açtım o günden bugüne biraz sistemi güncelledim bazı ayarlar yaptım ama sorunlarım hala devam ediyor.

Sistemim:
  • AMD Ryzen™5 3600 soket AM4 + Wraith Stealth 3.6 GHz 32MB 65W 7nm işlemci 4.2 GHz'de çalıştırıyorum ayarlarını yaptım.
  • G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual kit RAM 3200 MHz'de çalıştırıyorum.
  • MSI B450M-A PRO Max AMD B450 soket AM4 DDR4 3466(OC) M.2 anakart.
  • Xigmatek shogun g serısı 80 Plus Gold 750W güç kaynağı.
  • Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD.
  • Cooler Master Masterliquid Lite 240 sıvı soğutma sistemi.
  • MSI RADEON RX 5700 XT GAMING X 8 GB GDDR6 256bit AMD Ekran Kartı modelini kullanıyorum.

Monitör.
  • AOC 24" C24G1 144Hz 1ms FreeSync fullhd dpport HDMI pivot Curved oyuncu monitörü.

Sistemi yukarıdaki gibi güncelleme yaptım ek olarak stok fandan kurtuldum işlemciye bir sıvı soğutma aldım ve işlemciyi 4.2 GHz çıkardım. Voltaj ayarlarını yaptım herhangi bir ısı problemi yaşamıyorum en fazla gördüğüm sıcaklık 65 derece oluyordu. İşlemcide herhangi bir ısı voltaj sorunu gibi sorunlar yaşamıyorum işlemci saat gibi çalışıyor çok şükür. Ekran kartında ısı normal en fazla gördüğüm ısı da 70 dereceye kadar çıkıyor yeri geliyor fan açma gereği bile duymuyor.
Bütün sürücüler güncel driver kurdum. AMD settings ayarlarını yaptım.

Ayarları aşağıdaki gibi uyguladım.
Screenshot
Screenshot
Screenshot

Ayarlarda bu durumda ama oyuna girdiğimde FPS takılmalar oluyor. Sağ sola baktığımda oyunda donmalar oluyor, akıcılığını kaybediyor, hareket ettiğimde takılıyor GPU kullanımı düşüyor daha sonra tekrar yükseliyor. Oyunlara girdiğimde ekranda sellektör yapar gibi yanıp sönmeler oluyor tabii bu ekran komple kapanım açılması gibi değil monitörün ışığı azalıyormuş gibi oluyor.

Bu durum ekran kartımdan mı yoksa diğer cihazlarımdan mı kaynaklı hala çözemedim bu tip sorunlar neden oluyor bir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kart daha yeni 3 hafta oldu olmadı alalı bu yüzden erkenden göndermek istiyorum garantiye.

Son düzenleme:
Kanka yazılım kaynaklı bu sıkıntı bende de vardı ekran kartı yazılımını bir önceki sürüme al.
Ve bozulmuyorsa bir sıkıntı yoksa yazılımı değiştirme.
Kanka yazılım kaynaklı bu sıkıntı bende de vardı ekran kartı yazılımını bir önceki sürüme al.
Ve bozulmuyorsa bir sıkıntı yoksa yazılımı değiştirme.

AMD her yazılımda daha fazla batıyor yani çalışıyorsa dokunma.

Bu ekran kartından iyi performans alabilmek için 2K veya 4K monitör gerekmiyor mu 🤔 RX 5700 XT Nitro+GDDR6 8 GB Bende de bu model var. 1080P de monitör var ve tam performans alamıyorum. Hatta toplattığım bilgisayarcı 2K monitör alırsan kartın performansını tam verimli çalıştırırsın demişti.

60 herz yaparsam monitörün 144 herz olmasının ne anlamı kalıyor o zaman ?
Maalesef aynı sorunu yaşadım ve böyle çözdüm ama bazı oyunlar için geçerli bu hangi oyundan bahsediyorsunuz. Ben Mafia Remake'te yaşamıştım. Diğer oyunlarda problem yok.
Bu ekran kartından iyi performans alabilmek için 2K veya 4K monitör gerekmiyor mu 🤔 RX 5700 XT Nitro+GDDR6 8 GB Bende de bu model var. 1080P de monitör var ve tam performans alamıyorum. Hatta toplattığım bilgisayarcı 2K monitör alırsan kartın performansını tam verimli çalıştırırsın demişti.
Darboğaz yapmaması için demiştir. İyi bir işlemci varsa 2K'ya gerek yokki

Maalesef aynı sorunu yaşadım ve böyle çözdüm ama bazı oyunlar için geçerli bu hangi oyundan bahsediyorsunuz. Ben Mafia Remake'te yaşamıştım. Diğer oyunlarda problem yok.

Darboğaz yapmaması için demiştir. İyi bir işlemci varsa 2K'ya gerek yokki
Battlefield 5, Call Of duty wwII gibi oyunlar hatta genelde yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı