RX 5700 XT vs RTX 2070S oyun testleri (R5 3600 ile 2K çözünürlükte)

Arkadaşlar; öncelikle merhaba, umarım iyisinizdir. Daha önce Ekran Kartı Mega Test, Giriş Seviyesi İşlemci Karşılaştırması gibi bazı testler yapmıştım. Bugün de (aslında dün) sizin eleştirilerinizi de dikkate alarak bir karşılaştırma yaptım: 2070S ve 5700XT`yi kıyasladım. Ancak bu karşılaştırmayı internetteki testlerin aksine üst seviye işlemcilerle suni test ortamında değil, orta seviye bir işlemci ve depolama birimi ile yaptım. Karşılaştırmaya geçmeden önce sizden ufak bir ricam olacak.

Kardeşlerim, ağabeylerim, ablalarım; sistem önerisinde bulunurken hepimizin ne yazık ki atlayabildiği çok önemli bir nokta var. Sistem ya da ürün önerisinde bulunurken bazen kişisel hislerimizi göz önünde bulundurarak öneride bulunuyoruz. Lakin karşımızdaki kişi bu sisteme ya da ürüne bazı şartlardan ötürü büyük (!) meblağlar ödeyeceğinden onun sistemden maksimum verim alabilmesi çok önemli. O yüzden lütfen öneride bulunurken en sevdiğinizi değil en mantıklısını öne çıkaralım, sorumluluğunu üstlenebileceğiniz tavsiyelerde bulunalım. Destek olmak isterken köstek olmayalım.

Öncelikle size testi yapacağım sistemi tanıtayım:
  • AMD Ryzen 5 3600 işlemci (6C/12T, 4,3 GHz`de çalıştırıldı)
  • ASUS Prime X570-P anakart (Bu anakart ile beraber Gladius II Origin fare hediyesi var bu ay sonuna kadar ve gayet iyi bir model. Uygun fiyatlı X570 arayanlar kaçırmasın.)
  • XPG Spectrix D60G 2x8GB 3200MHz CL16 bellek
  • Gigabyte RTX2070 Super Aorus 8GB ve Sapphire RX5700XT Nitro Plus (Sonradan Special Edition yapıldı) 8GB
  • XPG Spectrix S40G 256GB NVMe SSD (Sistem)
  • Kingston A2000 500GB NVMe SSD (Oyunlar)
  • Phanteks P400A Mesh kasa (DarkFlash CF8 Pro fanlar ile döşendi)
  • Silverstone PF120 ARGB işlemci sıvı soğutucusu
Testte oyunların 2K Ultra (Bazı ayarlar yüksek) ayarlarda oynandığının, testlerin aynı sahnelerde yapıldığının, tüm sürücülerin güncel olduğunun ve arkada herhangi bir program açık olmadığının da altını çizeyim. Haydi, başlayalım.

Red Dead Redemption II
RDR2`de her iki sistemde de işlemci kullanımı düşüktü, %30-50 civarlarında seyretti; buna rağmen ekran kartı kullanımı neredeyse %100`dü. RDR2`de yeşil takım daha yüksek bir performans sergiledi, 2070S 73FPS ortalamayla bitirirken RX5700XT 70FPS ortalama gösterdi. Dikkatimi çeken nokta RX5700XT`li sistemde RAM ve VRAM kullanımının daha yüksek olmasıydı.

Battlefield V
Battlefield`de işlemci kullanımı RDR2`den daha fazlaydı, çok oynak da olsa ortalama %55`ini kullandı. RX5700XT yine daha yüksek RAM kullanırken 2070S`in VRAM kullanımı bu sefer daha yüksekti. RX5700XT ortalama 135FPS, 2070S de ortalama 118FPS ile testi bitirdi.

Far Cry: New Dawn
Far Cry`da işlemci kullanımları RDR2 gibi düşük iken RX5700XT daha fazla VRAM, 2070S daha fazla RAM kullandı. İki kart da testi 99FPS ortalama ile bitirdi.

Shadow of the Tomb Raider
Tomb Raider`da işlemci kullanımı %30 civarında seyretti. RAM ve VRAM kullanımı RX5700XT`de (çok) daha fazlaydı. Yeşil ekip ufak da olsa üstün: RX5700XT 71FPS ile, 2070S de 74FPS ile tamamladı.

Need for Speed: Heat
İşlemci kullanımının %60-70`lerde olduğu oyunumuzda RAM kullanımı RX5700XT`de daha azdı, VRAM kullanımı ise daha yüksekti. Testi RX5700XT küçük bir üstünlükle 77FPS alarak bitirirken yeşil kart 75FPS aldı.

Hitman II
İşlemci kullanımı %40-50`lerde olan oyunda VRAM kullanımları RX5700XT`li sistemde daha fazla, RAM kullanımı ise eşitti. 2070S testi 91FPS ortalamayla, RX5700XT de 88FPS ortalamayla bitirdi.

Test hakkındaki kişisel yorumlarım
  • Her iki kartın oyun performansı da birbirine neredeyse eşit. Farklı konfigürasyon ve sahnede değişebilecek kadar küçük üstünlükler var.
  • Oyun teknolojisi bakımından Ray Tracing haricinde başabaş gibiler. Nvidia iş tarafında biraz daha avantajlı gibi ama Radeon`un avantajlı olduğu yerler de var.
  • Ryzen 5 3600 hikayeli oyunlarda 2080S hatta 2080Ti besleyebilir gibi duruyor.
  • 8GB RAM bu kartlarla yetersiz.
  • 4K çözünürlük için 8GB VRAM az gibi, zira 2K`da bile ortalama 5GB kullanıyor oyunlar.
  • 2070S ile RX5700XT arasındaki fiyat farkı çok yüksek, ben olsam RX5700XT alırdım. Lakin fiyatları eşit olsaydı yine çok arada kalırdım ama galiba 2070S alırdım.

Son düzenleme:
Aslında tam olarak öyle değil, ofiste ve organizasyonlarda kullanıyoruz bunları. Genellikle F/P parçalar ediniyoruz yüksek karlılık için, o yüzden dediğin seri kart elimde yok. Bu garip kartlar pandemi döneminde internet kafelerden toplandı, yurtdışı kartlar, ucuza geldi. Pasif soğutmalı 1050ti, tek slot 1070, 4 fanlı 1080ti gibi kartlar geçti elime mesela.

Aslında tam olarak öyle değil, ofiste ve organizasyonlarda kullanıyoruz bunları. Genellikle F/P parçalar ediniyoruz yüksek karlılık için, o yüzden dediğin seri kart elimde yok. Bu garip kartlar pandemi döneminde internet kafelerden toplandı, yurtdışı kartlar, ucuza geldi. Pasif soğutmalı 1050ti, tek slot 1070, 4 fanlı 1080ti gibi kartlar geçti elime mesela.
HOF dediğime bakmayın 3000 dolarlık bir kart değil diğer üst seviye 2080 Ti modelleri ile benzer fiyat etiketine sahip.
PCB kalitesine girmiyorum bile.

Galax genel olarak fiyat performans ve güzel kartları var.

Son düzenleme:
İnceleme için teşekkürler. Bende zamanında ikilemde kalmıştım ve tercihimi 5700XT'den yana kullandım. Tercih nedenim bütçeme daha uygun olmasıydı. Şu anda kartı 4k TV'de 4k çözünürlük olarak kullanıyorum. VRAM konusunda size katılıyorum. 4K için biraz düşük kalıyor. Ama yinede hikaye bazlı oyunlarda fiyatına göre tatmin edici değerler veriyor. Ben alırken 2780TL'ye almıştım.

Arkadaşlar; öncelikle merhaba, umarım iyisinizdir. Daha önce ekran kartı Mega test, giriş seviyesi işlemci karşılaştırması gibi bazı testler yapmıştım. Bugün de (aslında dün) sizin eleştirilerinizi de dikkate alarak bir karşılaştırma yaptım: 2070S ve 5700XT'yi kıyasladım. Ancak bu karşılaştırmayı internetteki testlerin aksine üst seviye işlemcilerle suni test ortamında değil, orta seviye bir işlemci ve depolama birimi ile yaptım. Karşılaştırmaya geçmeden önce sizden ufak bir ricam olacak.

Kardeşlerim, ağaim, ablalarım; sistem önerisinde bulunurken hepimizin ne yazık ki atlayabildiği çok önemli bir nokta var. Sistem ya da ürün önerisinde bulunurken bazen kişisel hislerimizi göz önünde bulundurarak öneride bulunuyoruz. Lakin karşımızdaki kişi bu sisteme ya da ürüne bazı şartlardan ötürü büyük (!) Meblağlar ödeyeceğinden onun sistemden maksimum verim alabilmesi çok önemli. O yüzden lütfen öneride bulunurken en sevdiğinizi değil en mantıklısını öne çıkaralım, sorumluluğunu üstlenebileceğiniz tavsiyelerde bulunalım. Destek olmak isterken köstek olmayalım.

Öncelikle size testi yapacağım sistemi tanıtayım:
  • AMD Ryzen 5 3600 işlemci (6C/12T, 4, 3 GHz'de çalıştırıldı)
  • ASUS Prime X570-P anakart (bu anakart ile beraber gladius II Origin fare hediyesi var bu ay sonuna kadar ve gayet iyi bir model. Uygun fiyatlı X570 arayanlar kaçırmasın.)
  • XPG Spectrix D60G 2x8GB 3200MHz CL16 bellek.
  • Gigabyte RTX2070 Super Aorus 8 GB ve Sapphire RX 5700 XT Nitro Plus (sonradan Special Edition yapıldı) 8 GB.
  • XPG Spectrix S40G 256 GB NVMe SSD (sistem)
  • Kingston A2000 500GB NVMe SSD (oyunlar)
  • Phanteks P400A mesh kasa (darkflash CF8 Pro fanlar ile döşendi)
  • SilverStone PF120 ARGB işlemci sıvı soğutucusu.
Testte oyunların 2K Ultra (bazı ayarlar yüksek) ayarlarda oynandığının, testlerin aynı sahnelerde yapıldığının, tüm sürücülerin güncel olduğunun ve arkada herhangi bir program açık olmadığının da altını çizeyim. Haydi, başlayalım.

Red Dead Redemption II
RDR2'de her iki sistemde de işlemci kullanımı düşüktü, %30-50 civarlarında seyretti; buna rağmen ekran kartı kullanımı neredeyse %100'dü. RDR2'de yeşil takım daha yüksek bir performans sergiledi, 2070S 73FPS ortalamayla bitirirken RX 5700 XT 70FPS ortalama gösterdi. Dikkatimi çeken nokta RX 5700 XT'li sistemde RAM ve VRAM kullanımının daha yüksek olmasıydı.

Battlefield V
Battlefield'de işlemci kullanımı RDR2'den daha fazlaydı, çok oynak da olsa ortalama %55'ini kullandı. RX 5700 XT yine daha yüksek RAM kullanırken 2070S'in VRAM kullanımı bu sefer daha yüksekti. RX 5700 XT ortalama 135FPS, 2070S'de ortalama 118FPS ile testi bitirdi.

Far Cry: New dawn
Far Cry'da işlemci kullanımları RDR2 gibi düşük iken RX 5700 XT daha fazla VRAM, 2070S daha fazla RAM kullandı. İki kart da testi 99FPS ortalama ile bitirdi.

Shadow of the Tomb Raider
Tomb Raider'da işlemci kullanımı %30 civarında seyretti. RAM ve VRAM kullanımı RX 5700 XT'de (çok) daha fazlaydı. Yeşil ekip ufak da olsa üstün: RX 5700 XT 71FPS ile, 2070S'de 74FPS ile tamamladı.

Need for Speed: Heat
İşlemci kullanımının %60-70'lerde olduğu oyunumuzda RAM kullanımı RX 5700 XT'de daha azdı, VRAM kullanımı ise daha yüksekti. Testi RX 5700 XT küçük bir üstünlükle 77FPS alarak bitirirken yeşil kart 75FPS aldı.

Hitman II
İşlemci kullanımı %40-50'lerde olan oyunda VRAM kullanımları RX 5700 XT'li sistemde daha fazla, RAM kullanımı ise eşitti. 2070S testi 91FPS ortalamayla, RX 5700 XT'de 88FPS ortalamayla bitirdi.

test hakkındaki kişisel yorumlarım
  • Her iki kartın oyun performansı da birbirine neredeyse eşit. Farklı konfigürasyon ve sahnede değişebilecek kadar küçük üstünlükler var.
  • Oyun teknolojisi bakımından Ray Tracing haricinde başabaş gibiler. NVIDIA iş tarafında biraz daha avantajlı gibi ama Radeon'un avantajlı olduğu yerler de var.
  • Ryzen 5 3600 hikayeli oyunlarda 2080S hatta 2080 Ti besleyebilir gibi duruyor.
  • 8 GB RAM bu kartlarla yetersiz.
  • 4K çözünürlük için 8 GB VRAM az gibi, zira 2K'da bile ortalama 5GB kullanıyor oyunlar.
  • 2070S ile RX 5700 XT arasındaki fiyat farkı çok yüksek, ben olsam RX 5700 XT alırdım. Lakin fiyatları eşit olsaydı yine çok arada kalırdım ama galiba 2070S alırdım.

Yeşil takım yazılarını görünce maç izliyor gibi oldum.😀.Güzel yazı.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim; bu arada PSU'yu belirtmemişim, Thermaltake Toughpower Grand RGB 1200W kullanıldı. S40G SSD, anakart, kasa, işlemci soğutucusu sıfır gerisi ikinci el. RX5700XT ile 6600, RTX2070S ile 7200TL civarına geliyor.

Geri
Yukarı