RX 5700XT ve Ryzen 5 3600 sistem

MelihTMF

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar Technopat ailesi bundan bir 1 hafta önce Intel i5 3.nesil işlemcili 8 yıllık 4 GB RAM'li HD 7670M'li 8 yıllık harddiski bad sector dolu bir laptopla ömür törpüledim her oyunu 720P de Low ayarlarda açmak... O his anlatılmaz yaşanır sistemi aslında 1-2 ay önce toplamaya başladım parça parça ama M.2 SSD, kasa ve işlemci soğutucu eksiği vardı o yüzden şu 2 gündür sistemi tam olarak kullanıyorum herkese önerileri için teşekkür ederim görgüsüzlük gibi gözükürse affola ama sadece heyacanımı paylaşmak ve benzer sistem almak isteyen, benzer sistemi olup sorun yaşayana yardımcı olmak için sistem özelliklerini ve resmini koyuyorum FPS değerleri merak eden olursa söyleyebilir denerim oyunları. Allah daha iyilerini inşallah size nasip eder.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: RX 5700XT Sapphire Pulse.
PSU: 600W High Power 80+Bronze eco.
RAM: G.Skill 3600MHz 16 GB DDR4 RAM.
M.2 SSD: Kingston A2000 500GB.
Harddisk: 1 TB Seagate 7200RPM.
Kasa: Aerocool ore saturn.
Anakart: B450 GAMING Plus Max.
İşlemci soğutucu: Snowman T6 120mm.
Şimdi birkaç sorum var öncelikle Ryzen 5 3600 kullanan arkadaşlarım ideal O.C değerlerini paylaşırsa sevinirim çünkü bazı oyunlarda darboğaz yapıyor kart. İşlemci sıcaklığım şu an 50-55 derece arası oyunlarda boşta 35-40 arası gidip geliyor ekran kartım oyunda %100 fan kullanırken 72 derece oluyor VRM sıcaklığı 88 dereceye yanaşıyor bu sağlıklı mı acaba? Bir de anakart vidalarından 2 tanesini tam takamadım sıkıntı olur mu? Ekran kartının Display Port girişini kasanın demir plakası kapatıyordu onu kopardım ve kasanın vida kısmına uymuyor kartın vida girişleri ne yaptıysam uyduramadım bende en son diğer deliklerden sıktım vidaları sabit duruyor ama sağlıklı mı bilemiyorum. Arada bir fana bir şey değiyormuş gibi ses geliyor ama değen bir şey yok onu da çözemedim. Son sorum 600W PSU 12V kanalından 572W veriyor bu sistem için yeterli mi?

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    114,8 KB · Görüntüleme: 42
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    131,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Öncelikle hayırlı olsun. Güzel bir sistem toplamışsın. Fakat bu PSU'yu seçerken OC yapmamayı göze almış olman gerekir. Çok riskli olacaktır.
Hangi oyunlarda darboğaz yapıyor? Turboya çıktığında yapmaması gerekir normal şartlarda.

Öncelikle hayırlı olsun. Güzel bir sistem toplamışsın. Fakat bu PSU'yu seçerken OC yapmamayı göze almış olman gerekir. Çok riskli olacaktır.
Hangi oyunlarda darboğaz yapıyor? Turbo'ya çıktığında yapmaması gerekir normal şartlarda.

Özellikle GTA 5 %70 GPU kullanımına düşüyor en yüksek MSAA X8 ayarında bile işin garibi işlemcinin sadece %15-20 civarını kullanıyor. Başka örnek vermek gerekirse Dying Light'da aynı şekilde aklıma gelmeyen 5-6 tane oyunda böyle sadece RDR2'de sorun yaşamadım onda işlemci kullanımı %5-8 arası :D.
Hangi oyunlarda darboğaz yapıyor? Turbo'ya çıktığında yapmaması gerekir normal şartlarda.

O.C yapılı durumda 4.05 GHz 1.275V verdim 15 dakikalık stres testinde ekran kartı 225W gördü işlemci 75W gördü. Boştaki sıcaklık değerleri:

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    28,3 KB · Görüntüleme: 38
Merhabalar Technopat ailesi bundan bir 1 hafta önce Intel i5 3.nesil işlemcili 8 yıllık 4 GB RAM'li HD 7670M'li 8 yıllık harddiski bad sector dolu bir laptopla ömür törpüledim her oyunu 720P de Low ayarlarda açmak... O his anlatılmaz yaşanır sistemi aslında 1-2 ay önce toplamaya başladım parça parça ama M.2 SSD, kasa ve işlemci soğutucu eksiği vardı o yüzden şu 2 gündür sistemi tam olarak kullanıyorum herkese önerileri için teşekkür ederim görgüsüzlük gibi gözükürse affola ama sadece heyacanımı paylaşmak ve benzer sistem almak isteyen, benzer sistemi olup sorun yaşayana yardımcı olmak için sistem özelliklerini ve resmini koyuyorum FPS değerleri merak eden olursa söyleyebilir denerim oyunları. Allah daha iyilerini inşallah size nasip eder.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: RX 5700XT Sapphire Pulse.
PSU: 600W High Power 80+Bronze eco.
RAM: G.Skill 3600MHz 16 GB DDR4 RAM.
M.2 SSD: Kingston A2000 500GB.
Harddisk: 1 TB Seagate 7200RPM.
Kasa: Aerocool ore saturn.
Anakart: B450 GAMING Plus Max.
İşlemci soğutucu: Snowman T6 120mm.
Şimdi birkaç sorum var öncelikle Ryzen 5 3600 kullanan arkadaşlarım ideal O.C değerlerini paylaşırsa sevinirim çünkü bazı oyunlarda darboğaz yapıyor kart. İşlemci sıcaklığım şu an 50-55 derece arası oyunlarda boşta 35-40 arası gidip geliyor ekran kartım oyunda %100 fan kullanırken 72 derece oluyor VRM sıcaklığı 88 dereceye yanaşıyor bu sağlıklı mı acaba? Bir de anakart vidalarından 2 tanesini tam takamadım sıkıntı olur mu? Ekran kartının Display Port girişini kasanın demir plakası kapatıyordu onu kopardım ve kasanın vida kısmına uymuyor kartın vida girişleri ne yaptıysam uyduramadım bende en son diğer deliklerden sıktım vidaları sabit duruyor ama sağlıklı mı bilemiyorum. Arada bir fana bir şey değiyormuş gibi ses geliyor ama değen bir şey yok onu da çözemedim. Son sorum 600W PSU 12V kanalından 572W veriyor bu sistem için yeterli mi?
Hayırlı olsun,psu yetecektir,üreticinin tavsiye değeri 700w ama şişiriyorlar biraz.Sürücü sorunu olmaz ise inşallah epey zaman gidecek bir sistem.OC ile sıkıntı olabilir ama yeni gördüm düzelteyim.

Hayırlı olsun, PSU yetecektir, üreticinin tavsiye değeri 700W ama şişiriyorlar biraz. Sürücü sorunu olmaz ise inşallah epey zaman gidecek bir sistem. OC ile sıkıntı olabilir ama yeni gördüm düzelteyim.

3600 MHz'ye sabitlersem darboğaz olur mu 1080P'de?

Yeni konular

Geri
Yukarı