RX 580 İçin 500-800 TL Monitör Tavsiyesi

Konuyu okudum bayağı ve şunları söylemek istiyorum:
1- RX 580 için 144Hz yersiz olur çünkü 144FPS üstüne çıkabileceği(yüksek ayarlarda) az oyun var.
2- IPS paneller gecikme süresi olarak 4 milisaniyenin altına düşemezler. Benim şu an kullandığım monitörde olduğu gibi Blur Motion 1Ms olabilir sadece.
3- Oyun oynayacaksanız VA ve TN paneller 1Ms ile IPS panelin önüne geçer.
4- IPS VA ve TN panellerden daha güzel ve canlı görüntü verir.
5- Curved monitörler garip gelse de alıştığınız sürece düz yüzeyli monitörlerden çok daha güzel bir deneyim sunar.

Önerim olarak ise Samsung'un curved monitörü gayet güzel. Ben bunu kullanıyorum çok memmunum: LG 24MP59G 24
Şunlara bakabilirsiniz:
- SA230bid 23'' IPS LED VGA PlusDVI PlusHDM Monitör ACER | Trendyol
- Acer KG221QBMIX 21.5'' 1ms 75Hz (Analog+HDMI) Freesync Full Fiyatı
- AOC G2260VWQ6 21.5" 75 Hz 1ms (Analog+HDMI+Display) Full HD Fiyatı
- https://urun.gittigidiyor.com/bilgi...lsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Kafamdaki birçok soruya direkt cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bilgilerdi. İhtiyaç doğrultusunda filtreleme yaptığımda AOC 22V2Q karşıma çıkıyordu.
1) IPS panel daha çok keyif alacağımı düşünüyorum.
2) VA da üzmez elbette. Samsung 72Hz ye kadar çıkabiliyor 60-75Hz arasında bir fark hissettirir mi?
Yarın Vatana uğrayıp son kararımı verebilirim. Samsung uygun fiyata düşmüştü kaçırdık onu o fiyat segmentinde bir fiyata alacağım artık.
Tekrardan teşekkürler

60 75Hz arasında pek fark yok. İllaha var ama "Aa 75 HZ'ye geçtim bu neymiş yav 60Hz falan çöp" diyebileceğiniz bir fark yok. Olsa daha iyi olur ama olmasa çok da fark etmez.

GTX660M kullandığım için FreeSync nasıl bilmiyorum :D Ben aldığımda yanında Razer mouse veriyorlardı ondan aldım lakin monitörden de gayet memmunum.

Öyle bir şey olduğu taktirde iade alırlar zaten
IPS de ışık sızması sorun olarak kabul edilmiyor. Yani ışık sızması var diye iade edemiyorsunuz. Ölü piksel konusunda ise kaç piksel den sonrası bizim yasalarımıza göre kusur kabul ediliyor emin değilim.
Konuyu okudum bayağı ve şunları söylemek istiyorum:
1- RX 580 için 144Hz yersiz olur çünkü 144FPS üstüne çıkabileceği(yüksek ayarlarda) az oyun var.
2- IPS paneller gecikme süresi olarak 4 milisaniyenin altına düşemezler. Benim şu an kullandığım monitörde olduğu gibi Blur Motion 1Ms olabilir sadece.
3- Oyun oynayacaksanız VA ve TN paneller 1Ms ile IPS panelin önüne geçer.
4- IPS VA ve TN panellerden daha güzel ve canlı görüntü verir.
5- Curved monitörler garip gelse de alıştığınız sürece düz yüzeyli monitörlerden çok daha güzel bir deneyim sunar.

Önerim olarak ise Samsung'un curved monitörü gayet güzel. Ben bunu kullanıyorum çok memmunum: LG 24MP59G 24
Şunlara bakabilirsiniz:
- SA230bid 23'' IPS LED VGA PlusDVI PlusHDM Monitör ACER | Trendyol
- Acer KG221QBMIX 21.5'' 1ms 75Hz (Analog+HDMI) Freesync Full Fiyatı
- AOC G2260VWQ6 21.5" 75 Hz 1ms (Analog+HDMI+Display) Full HD Fiyatı
- https://urun.gittigidiyor.com/bilgi...lsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Rx 580 ile 144hz in yersiz olacağı konusunda size katılmıyorum. Çünkü 144fps yi geçmeniz gerekmiyor. 75fps yi geçiyor iseniz 75hz yetersiz kalıyor demektir.
Kullandığım için söylüyorum rx 580 ile 144hz monitor kullanıyorum. Battlefield 1 orta ayarlarda 90-120 fps arası performans alıyorum. Pubg de düşük ve orta karışık detay 80-140 fps arası geziyor. Amd nin son sürücüler ile kartları oldukça güçlendi diyebilirim.
Kafamdaki birçok soruya direkt cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bilgilerdi. İhtiyaç doğrultusunda filtreleme yaptığımda AOC 22V2Q karşıma çıkıyordu.
1) IPS panel daha çok keyif alacağımı düşünüyorum.
2) VA da üzmez elbette. Samsung 72Hz ye kadar çıkabiliyor 60-75Hz arasında bir fark hissettirir mi?
Yarın Vatana uğrayıp son kararımı verebilirim. Samsung uygun fiyata düşmüştü kaçırdık onu o fiyat segmentinde bir fiyata alacağım artık.
Tekrardan teşekkürler

Yeni monitörlerde 75hz artık standart oldu gibi o yüzden 60 mi yoksa 75 mi diye düşünmeye gerek yok. Aralarında fiyat farkı yüksek ise 60hz de tercih edilebilir. Aynı fiyat ya da cüzi bir fark var ise 75hz daha mantıklı olur. İmkan var ise 144hz tabii ki daha iyi.

Son düzenleme:
144Hz elbette alınabilir. Lakin demek istediğim şey 144FPS üstünü görmediğiniz sürece 144Hz'nin verdiği hissi almayacağınız. Bir sorun teşkil etmez. Lakin fiyat aralığını düşününce ne yazık ki 144Hz iyi bir monitör alınamıyor.

144Hz elbette alınabilir. Lakin demek istediğim şey 144FPS üstünü görmediğiniz sürece 144Hz'nin verdiği hissi almayacağınız. Bir sorun teşkil etmez. Lakin fiyat aralığını düşününce ne yazık ki 144Hz iyi bir monitör alınamıyor.

144hz için 144 fps nin üstünü görmeniz zaten gerekmez.
Daha üstünü görüyorsanız zaten 144 değil 240hz bakmak gerekir. Demek istediğim alınan fps 90-120 civarında ise bile akıcılık oldukça keyifli oluyor. Şahsen 60, 75 ve 144hz monitor kullanmış biri olarak söylüyorum.

Bu arada monitor alma zamanı tam 1 ay önce idi maalesef. Viewsonic VX2458 999tl ye satıldı.
144hz 1ms kavisli va Panel monitor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı