RX 580 WattMan Hatası

Awdiki

Kilopat
Sapphire RX 580 Pulse kullanıyorum. Normalde WattMan hatasını PC donar ve ben kapatır açtığımda alırdım fakat son 3 günde PC yük altındayken kendine reset atmaya başladı ve WattMan hata bildirimi geldi. Ne zaman FurMark veya Apex Legends girsem FurMark'ta 3 Apex Legends'de 15 dk sonra hatayı alıyorum sorum şu (yapılabilecek her şeyi denedim tek yapamadığım başka bir bilgisayarda ekran kartımı denemek ) sorun PSU'da mı? Undervolt yaptım 90 Watt güç tüketirken de aynı hatayı verdi ve sadece yük altında alıyorum. Ekran kartını mı yoksa PSU'yu mu garantiye vermem lazım?
Denediğim şeyler:
  • 3 Farklı BIOS sürümü
  • 5 Farkı Radeon sürücüsü (sürücüsüz halini denemedim)
  • Undervolt underclock
  • Fast Boot kapatmak
Not: Oyunda ve FurMark'da değerler gayet normal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınız çöktüğü için yeniden açıldığında Wattman hatası alıyorsunuz. Probleminiz Wattman değil, başka bir sorun var. Bilgisayar beklenmedik bir şekilde kapandığında veya çöktüğünde Wattman normal olarak ayarları sıfırlıyor.

Wattman hatası ekran kartı kaynaklı olmak zorunda değil, başka nedenden de çöktüğü için bu uyarıyı alırsınız, size ekran kartının sürücü ayarlarını sıfırladığını bildirir. Mümkünse farklı sistemde test edin. Sıcaklık değerlerine de göz gezdirin. Ayrıca sisteminizin tam özelliklerini yazar mısınız ?

İşlemcinizi ve MB modelinizi yazar mısınız ?
Ryzen 2600 MSI b450 m m2 v2
Güç kaynağınızı belirtir misiniz? Yük altında bu hatayı alıyorsanız Furmark değerlerinin normal olduğunu nasıl bilebiliyorsunuz?
Corsair vs550 kronik sorunu olmayan.
Wattman hatası ekran kartı kaynaklı olmak zorunda değil, başka nedenden de çöktüğü için bu uyarıyı alırsınız, size ekran kartının sürücü ayarlarını sıfırladığını bildirir. Mümkünse farklı sistemde test edin. Sıcaklık değerlerine de göz gezdirin. Ayrıca sisteminizin tam özelliklerini yazar mısınız ?
Farklı bir sistemde test etme imkanım bulunmuyor.
Bilgisayarınız çöktüğü için yeniden açıldığında Wattman hatası alıyorsunuz. Probleminiz Wattman değil, başka bir sorun var. Bilgisayar beklenmedik bir şekilde kapandığında veya çöktüğünde Wattman normal olarak ayarları sıfırlıyor.
Peki sorunu nasıl anlayabilirim ?

Ryzen 2600 MSI b450 m m2 v2

Corsair vs550 kronik sorunu olmayan.

Farklı bir sistemde test etme imkanım bulunmuyor.

Peki sorunu nasıl anlayabilirim ?
Teker teker deneyeceksiniz başka bir çözümü yok. RAMlerinizi, işlemcinizi kontrol edin. Tamamen rastgele bir sürücüden de kaynaklanıyor olabilir. İlk olarak ekran kartınızı stabil bir sistemde kullanın ki sorunun ekran kartından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayın. Ben de sistemimi yeni aldığımda benzer bir sorun yaşıyordum, rastgele bir oyuna girip oynarken beş dakika geçmeden ekran gidip sistem çöküyordu. Sorunum stabil olmayan RAM OCsindendi.

Teker teker deneyeceksiniz başka bir çözümü yok. RAMlerinizi, işlemcinizi kontrol edin. Tamamen rastgele bir sürücüden de kaynaklanıyor olabilir. İlk olarak ekran kartınızı stabil bir sistemde kullanın ki sorunun ekran kartından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayın. Ben de sistemimi yeni aldığımda benzer bir sorun yaşıyordum, rastgele bir oyuna girip oynarken beş dakika geçmeden ekran gidip sistem çöküyordu. Sorunum stabil olmayan RAM OCsindendi.
Biosu default ayarlarda kullanıyorum ekran kartını başka sistemde denemem mümkün değil. Psu ile olup olmadığını başka anlamanın yolu yok mu ?
Sıcaklık değerleri undervolt yaptığım zaman 60 dereceyi geçmiyordu.
Sistemim:
Ryzen 2600
MSI b450m pro m2 v2
Sapphire rx580 pulse
Corsair vs550 watt
Adata su650 120 gb SSD
Seagate 1 tb 7200 rp HDD

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı