RX 590 Nitro Isınıyor

Opsitex

Centipat
Ryzen 5 2600 Stok soğutucu
Rampage Redcore 500W+80Plus Kasa
RX 590+Nitro 8 GB
8 GB RAM
B450MATX Anakart
240SSD
Sistemi 2 hafta falan önce aldım. Sadece kasanın önünde 3 adet 120MM fan var. Egzoz fanı yok, oyunlarda CPU'nun sıcaklığı 80'lerde geziyor. Pugb Lite'da falan da aynı. Bir de kasanın yan kapağını açtım, doğru bir hareket mi? Egzoz fanı alacağım. O zaman kapak açık mı kapalı mı olsun? Bir de bu durumda sıcaklık normal mi? 80 derece falan ekran kartı, 60-65 iken işlemci 80'lerde hep. Yanıtlarsanız sevinirim kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 2600 Stok soğutucu
Rampage Redcore 500W+80Plus Kasa
RX 590+Nitro 8 GB
8 GB RAM
B450MATX Anakart
240SSD
Sistemi 2 hafta falan önce aldım. Sadece kasanın önünde 3 adet 120MM fan var. Egzoz fanı yok, oyunlarda CPU'nun sıcaklığı 80'lerde geziyor. Pugb Lite'da falan da aynı. Bir de kasanın yan kapağını açtım, doğru bir hareket mi? Egzoz fanı alacağım. O zaman kapak açık mı kapalı mı olsun? Bir de bu durumda sıcaklık normal mi? 80 derece falan ekran kartı, 60-65 iken işlemci 80'lerde hep. Yanıtlarsanız sevinirim kolay gelsin.
Egzoz fan alana kadar oyun oynama. Fanı alınca da kasanın kapağını kapat ki hava sirkülasyonu doğru bir şekilde olsun. Senin kasanın da maalesef önden pek hava girişi yok sanırım. Öndeki cam çıkıyorsa onuda sökebilirsin ama yan kapak kapalı kalsın.

İşlemciniz çok yüksek ısı değerlerine sahip. Egzoz fan şart. Ekran kartı bu yaz aylarında kabul edilebilir sıcaklık. 85 ve 85 den sonrası sıkıntı ama. Kasanın yan kapağının açık olması daha çabuk tozlanmasına sebep olur.

Ön fanlardan SSD ya da HDD'ye hava göndermeyen fanlardan birini alıp egzoz fanı olarak kullan. Baya fark olur. Ayrıca CPU fanın kaç RPM'de dönüyor? Bu programdan kontrol edebilirsin. Eğer çok düşükse BIOS'a girip CPU fanının hızını artır. Ben sıcaklığa göre ayarladım işlemci 40 dereceyse fan %50'de çalışsın 65 dereceyse %100'de çalışsın gibi. Isındıkca fan ona göre hızlanıyor.

Egzoz fansız kasa sattıklarınıda ilk defa görüyorum. Öndeki fanlardan en alttakini söküp takabilirmisin diyecem ama galiba çapı büyük gelir egzoz fanı için. Bi bak istersen oluyor mu yada alıver ucuza bulursun 10-20 TL arası ledsiz filan düz birşey. Öndeki pleksi glass galiba o sökülüyorsa sök bence hava akışı kötü sonuçta almışsın kasa kasadır.

Egzoz fan olmadığından ve güç kaynağı kaliteli olmadığından ısınıyor gibi duruyor. Anakart'ın üstündeki fan pinlerini kontrol etmende fayda var. CPU Fan yerine Sistem fanı olarak takmış olabilirsin.

Başlık yanlış!
Egzoz fanınız olmadığı için büyük ihtimalle bu durumu yaşıyorsunuz. Yeni bir fan alabilir veya öndeki 1 adet fanı egzoz görevi için arkaya takabilirsiniz, sirkülasyon doğru sağlandığında kapağın kapalı olması bir +'dır.

Şimdi burada ekran kartı sıcaklığı 60-65 mi? Eğer böyleyse 60-65 ısınma değildir. 60-65 en normal değerler. Ama işlemci 80’e ulaşıyorsa bu yüksek bir değer. Bunun en büyük nedeni de stok soğutucu. Ben ryzen işlemcileri stok soğutucu ile kullanmayı çok tavsiye etmiyorum zira tam performans almak için biraz yüksek ısıda çalışmış oluyor. Sıvı soğutma ya da iyi bir hava soğutma ile turbo modda o ısı değerlerini 80’den 65-70’e düşürebilirsin ki bence bu da normal değer. Ben şu an turbo modda 4.2 GHZ’de 65-68 derece aralarında kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı