RX 590 Nitro+ kod 22 ve kod 31 hatası

zantwin3

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık iki aydır sayısız çözüm deneyip başarısız olduğum için sizlere danışmak istedim. Sistemim, GTA 5 ve RDR2 gibi sistem zorlayabilen bazı oyunları rahatlıkla çalıştırırken, Valorant ve Age of Empires gibi güç gerektirmeyen basit oyunlarda çöküyor. Oyuna girdikten sonra bazen saniyeler içinde, bazen 10-15 dakika içerisinde siyah ekranla karşılaşıyorum. Bilgisayar kapanmıyor, klavye ve fare komutlarımı algılıyor ve ses duyabiliyorum ancak sisteme restart atmadan ekran gelmiyor. Yeniden başlatmamın ardından bazen sistem açılmasına karşın ekran yine gelmiyor, defalarca yeniden başlatmam gerekebiliyor. Açıldığında ise Aygıt Yöneticisi'nden kod 22 hatası alıyorum, ekran kartını elle tekrar devreye soktuktan sonra ise kod 31 hatasına dönüşüyor. Aygıt Yöneticisi'nden tekrar devre dışı bırakıp çalıştırdığımda hata kodları siliniyor ama bu sorundan kurtulamıyorum. DDU ile sürücüleri silip tekrar kurmayı defalarca denedim, daha eski sürümleri dahil. Sisteme birkaç defa format attım, bu da sorunu herhangi bir şekilde çözmedi. Son olarak ise undervolt işlemi uygulamaya karar verdim sorun güç kaynağından olabilir mi diye, bu da hiçbir çözüm getirmedi.

OCCT üzerinden işlemci, GPU ve PSU için ayrı ayrı test yaptım. Sadece GPU 1-2 defa ilk birkaç saniyede hatayla karşılaştım ama çoğu denememde 71 derecenin üzerine çıkmadan kart sorunsuz çalıştı. Diğer parçalar hiç arıza vermedi.
Üstüne üstlük undervolt işlemi yapmamın ardından sistem üzerindeki jaklar bozuldu, kulaklıktan sadece hışırtı sesi geliyor... Aynı kulaklığı diğer cihazlarda denediğimde sorun yok, hangi jak girişine hangi kulaklığı takarsam takayım sadece cızırtı sesi alıyorum.
Bu sorunlarla daha önce cebelleşmiş olan varsa çözüm önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

Sistem bilgilerim; Ryzen 5 2600, RX590 Sapphire Nitro+, Gigabyte B450M S2H, 2x8GB 3000 MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı