RX 6700 (Kod 31) hatası

Praudh

Decapat
Daha fazla  
Başlığa net bir şey yazamadım çünkü sorunu ben de bilmiyorum ama yaşadıklarımı ve bulduklarımı size anlatayım. İnşallah bir çözüm buluruz.
Bilgisayarımı yeni aldı henüz bir hafta bile olmadı. Üç defa ekran dondu ve kapandı. İkisi oyunda biri ise oyun vs. açık değilken masaüstünde gerçekleşti. Ekran donuyor ve kapat/aç yapmam gerekiyor. İlk ipucu 144Hz monitörüm şu an 60Hz'e döndü ve 144Hz'e alamıyorum. İkinci ipucuyu ise Aygıt Yöneticisi'nden denk geldim. Sorun yüksek ihtimal ekran kartıyla alakalı. Resimi aşağıya bırakıyorum. Şu anda ekran kartını sistem görmüyor. Sorun nedir, nasıl çözebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Son olarak şu an bir şey daha yaşadım. AMD'nin sitesinden en güncel driverini indirdim. Yükledi ve düzeldi fakat 1 dakika sonra yine aynı olay yaşandı.

Açıkçası parçalara bir zarar vermesinden korkuyorum onun dışında hallolur elbet diye düşünüyorum. Sorun nedir tam olarak?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    58,4 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleyen: Moderatör:
Windows Update'i durdurdum. Attığınız linkten nasıl silme işlemi yapabilirim? @Quarit
Attığım link tıkladığınız zaman AMD silme aracı direkt inmesi gerekiyor. Uygulamayı çalıştırdığınız zaman "Güvenli mod ile başlatılacak" uyarısı verecek. Ona tıkladığınız zaman PC reset atıp Güvenli mod ile açılacak ve uygulama AMD ile ilgili ne varsa silecek, tekrar kurulum yapabilirsiniz, ama lütfen update kapalı olduğundan emin olun. Ve diğer söylediğim ilk yöntemi denemeyi unutmayın.

Olmamış, onun yerine buraya girin; https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

Click AMD Cleanup Utility for Windows® basın ve indirin.

Attığım link tıkladığınız zaman AMD silme aracı direkt inmesi gerekiyor. Uygulamayı çalıştırdığınız zaman "Güvenli mod ile başlatılacak" uyarısı verecek. Ona tıkladığınız zaman PC reset atıp Güvenli mod ile açılacak ve uygulama AMD ile ilgili ne varsa silecek, tekrar kurulum yapabilirsiniz, ama lütfen update kapalı olduğundan emin olun. Ve diğer söylediğim ilk yöntemi denemeyi unutmayın.

Olmamış, onun yerine buraya girin; https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

Click AMD Cleanup Utility for Windows® basın ve indirin.
İlk yöntemi denedim ki daha önce de denemiştim çözüm olmadı maalesef. Linke tıkladığımda bir uygulama indirmiyor ve bir bağlantı da göremedim.

Şimdiki link ile oldu, deniyorum.

Maalesef bu da olmadı, aynı şekilde devam ediyor.
Bir mantık yürütüyorum şimdi. Bir yerden okudum, ve inan ki ben de ilk başta cebelleşmiştim bu sorun için. Tabii eğer birebir aynı sorunu yaşıyorsak, ben öyle olduğunu düşünüyorum. Şimdi tekrar şu şekilde yapar mısın. Windows update kesinlikle tamamen kapalı kalması gerek, güncellemeyi ertele yöntemi ile yapma, direkt hizmetlerden kapalı olsun.

1. Aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıkla ve "Cihazı kaldır" de, açılan ufak pencerede "Bu cihazın sürücü yazılımını sil" seçeneği varsa tik koy ve sil, yoksa direkt kaldırsın.

2. Tekrar AMD silme aracını kullan ve aynı işlemi yap.

3. AMD driver kur.

Umarım bu işe yarar, yaramazsa eğer Windows 10 dene, en azından ekran kartının donanımsal ya da yazılımsal bir problem olduğu anlaşılır az çok...

Öncelikle windows 10'da denedim ve her şey ama her şey aynıydı. AMD driverı kur derken ekran kartı driverımı(AMD Software) yoksa Auto-Detect and Install uygulamasını mı?

Öncelikle windows 10'da denedim ve her şey ama her şey aynıydı. AMD driverı kur derken ekran kartı driverımı(AMD Software) yoksa Auto-Detect and Install uygulamasını mı?
Driver için Auto-Detect değil, direkt Windows 11 için uyumlu driver indirip kurun;

Adrenalin 22.10.2 Optional (WHQL) > "DOWNLOAD" basın ve indirin.

Aslında bu driver daha sağlıklı;

Windows 11'den;

Revision Number
Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL) > "DOWNLOAD"

"RX 6700 XT" yazıyor ama sizin model ile uyumlu bir driverdır.

Elimizden geleni yapalım. Çünkü ben de RX 6000 serisi bir model ile o kadar tuhaf sorunlar yaşadım ki, garantilik bir durum değildi aslında, tamamen saçma sapan yazılımsal bir sorundu. Ben de zaten satıp kurtuldum. Umarım sizin sorununuz driver ile alakalıdır, en azından garantiye yollamazsınız, umarım donanımsal bir problem değildir. Bakalım, bu da olmazsa en azından önce farklı bir bilgisayarda deneyin, iyice emin olduktan sonra garanti için yapılacak bir şey kalmayacak geriye :/

Son düzenleme:
Bunlar da olmadı maalesef. 6700 XT'yi kuramadı hata verdi software. Tekrar 22.10.2'yi denedim 6700 için yine aynı maalesef. Yarın tüm kasayla birlikte kargoya vereceğim. Hakkımızda hayırlısı.

Başka çözümü olan varsa yarına kadar deneyeceğim bu arada :)

Ek olarak sattım dediniz bunu başka insanlardan da duydum. Sorunlu bir kart ise eğer yani ortada bir sorun var başka bir sistemde hata vermiyor mu yada nasıl bir şey çıkıyor ortaya? @Quarit

Bunlar da olmadı maalesef. 6700 XT'yi kuramadı hata verdi software. Tekrar 22.10.2'yi denedim 6700 için yine aynı maalesef. Yarın tüm kasayla birlikte kargoya vereceğim. Hakkımızda hayırlısı.

Başka çözümü olan varsa yarına kadar deneyeceğim bu arada :)

Ek olarak sattım dediniz bunu başka insanlardan da duydum. Sorunlu bir kart ise eğer yani ortada bir sorun var başka bir sistemde hata vermiyor mu yada nasıl bir şey çıkıyor ortaya? @Quarit

Çoğu bilindik incileme ve test yapan sitelerde RX 6000 serisi kartların özellikle yüksek FPS oyunlarda genel olarak sorun yarattığını anlatmış. Yani bu % sizin yaşadığınız sorundan daha çok. Ben de onlardan birisiydim, ve aynı zamanda sizin yaşadığınız bu sorunuda yaşamıştım. Tabii ben bu sorunu aygıt yöneticisinden dediğim yöntemi yaparak çözmüştüm, diğer sorun ise beni çıldırtmıştı. AMD Support'a yazdığım zaman topu oyuna atmıştı :p Eğer bu sorun 1 oyun için olsaydı AMD Support yazan kişiye hak verirdim, mantıksız şekilde oyuna yönelttiği için inanmadım söylediğine. Daha sonra bu serinin özellikle yüksek FPS oyunlarda çok tutarsız olduğunu gördüm. Kimileri mesela anakart BIOS ayarlarından Smart Access Memory aktif ederek çözmüş, ki işin komik tarafı ben de B450 chipset anakartım ile bu problemi böyle çözmüştüm, daha sonra ki B550 extreme seviye anakartımda açık kapalı fark etmeksizin problem devam etmişti. Windows 10&11 tüm sürümleri denemiştim, aynı zamanda AMD driver sürümlerini, çeşit çeşit yöntemler deneyerek hiçbir olumlu sonuca ulaşamamıştım. Ben de gidip satarak kurtulmuştum. Bence kasayı götürmeden önce eğer şansınız varsa sadece ekran kartını farklı bir bilgisayarda denemeye çalışın, en azından bir internet cafe varsa eline 20 TL atıp deneyin :) Windows 10'da ben ama o Windows güncelleme problemini yaşamamıştım, fakat dediğim gibi Windows'un ve AMD'nin her sürümünde tutarsız FPS sorunu yaşamıştım. Gerçekten konu performans olsaydı Nvidia düşünürken 2 kez düşünebilirdim, ama şu uyumluluk da çok önemli bir şey, o yüzden bir daha AMD ekran kartı kullanmamaya yemin ettim :p

Geri
Yukarı