RX 6700 (Kod 31) hatası

Praudh

Decapat
Daha fazla  
Başlığa net bir şey yazamadım çünkü sorunu ben de bilmiyorum ama yaşadıklarımı ve bulduklarımı size anlatayım. İnşallah bir çözüm buluruz.
Bilgisayarımı yeni aldı henüz bir hafta bile olmadı. Üç defa ekran dondu ve kapandı. İkisi oyunda biri ise oyun vs. açık değilken masaüstünde gerçekleşti. Ekran donuyor ve kapat/aç yapmam gerekiyor. İlk ipucu 144Hz monitörüm şu an 60Hz'e döndü ve 144Hz'e alamıyorum. İkinci ipucuyu ise Aygıt Yöneticisi'nden denk geldim. Sorun yüksek ihtimal ekran kartıyla alakalı. Resimi aşağıya bırakıyorum. Şu anda ekran kartını sistem görmüyor. Sorun nedir, nasıl çözebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Son olarak şu an bir şey daha yaşadım. AMD'nin sitesinden en güncel driverini indirdim. Yükledi ve düzeldi fakat 1 dakika sonra yine aynı olay yaşandı.

Açıkçası parçalara bir zarar vermesinden korkuyorum onun dışında hallolur elbet diye düşünüyorum. Sorun nedir tam olarak?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    58,4 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleyen: Moderatör:
Yarın gönderiyorum yapacak bir şey yok. Tüm kasayı göndereceğim. İade talebinde bulunamıyoruz sanırım aradığımda hazır sistem olduğu için böyle bir durum söz konusu değil dediler. Bakalım sonumuz hayrolsun.

Geldiğinde sorun devam ediyorsa eğer ekran kartını satmak var aklımda ama kart sorunlu değil mi yani sorunlu bir kartı mı satacağım. Satanlar bunu nasıl değerlendiriyor kaçırdığım bir nokta var büyük ihtimal.

Yarın gönderiyorum yapacak bir şey yok. Tüm kasayı göndereceğim. İade talebinde bulunamıyoruz sanırım aradığımda hazır sistem olduğu için böyle bir durum söz konusu değil dediler. Bakalım sonumuz hayrolsun.

Geldiğinde sorun devam ediyorsa eğer ekran kartını satmak var aklımda ama kart sorunlu değil mi yani sorunlu bir kartı mı satacağım. Satanlar bunu nasıl değerlendiriyor kaçırdığım bir nokta var büyük ihtimal.
Henüz bunun için geniş bir açıklama yok, ama geniş bir kitlenin birebir aynı sorunları yaşadığı kanıtlar var :D Örnek daha önce ki yorumumda yazdığım gibi. B450 chipset anakartımda BIOS üzerinden SAM aktif edince sorun yaşadığım oyun çözülüyordu. Ama kısa süre sonra upgrade ettiğim anakartta açık ve kapalı şekilde bile olsa sorun hep devam etti. Üstelik eskisine göre çok daha iyi olan ve chipset daha yeni olan bir anakarttı. Ben de sattığım kişiye bunu belirttim. Oda zaten oynadığım oyunla pek ilgili olmadığını söyledi. Ben zaten gerekli tüm testleri yapmıştım, ayrıca sattığım kişiyi 3 gün boyunca kendi bilgisayarında test yapmasını bekledim :) Onda bir problem olmamıştı, ben de sattığım için kurtuldum bu şekilde. Yani bozuk değil, bir tür saçma sapan uyumsuzlukta var ortada, ama bahsettiğim bilindik sitelerde genel olarak kitlenin yüksek FPS oyunlarda RX 6000 serisi ekran kartların problem yarattığını açıklamış, ki altına yapılan yorumlar hep aynı, farklı setup bilgisayarları olan kullanıcılar olsada, problemler aynı. Bu açıklamaları yapanların yazdıklarını okuyunca bu serinin yüksek GPU Clock core olduğu için olduğunu okudum. Bir de dikkatimi şu çekmişti benim. Default TDP değerine sahip modeller daha çok bu sorun oluşuyordu, bazı marka modellerde TDP değeri 30-40W arttırılmış...

@Praudh Radeon RX 6000 Series seems to have have issues with certain high FPS intensive games

Yapacak bir şey yok 15.5k verdik ve sorunla karşılaştık. Hazır sistemin iadesi de kolay olmuyor yani onların istemesi gerekiyor ki bu da çok düşük bir ihtimal. Yarın gönderiyorum sistemi ondan sonra ne olacaksa olsun. Teşekkürler destekleriniz için.

Umarım donanımsal değildir, ama sanıyorum ki sizin probleminiz donanımsal gibi. Bakalım. Bizide haber verirsin artık, merak ettim sonucunu :) İyi akşamlar.

Henüz bunun için geniş bir açıklama yok, ama geniş bir kitlenin birebir aynı sorunları yaşadığı kanıtlar var :D Örnek daha önce ki yorumumda yazdığım gibi. B450 chipset anakartımda BIOS üzerinden SAM aktif edince sorun yaşadığım oyun çözülüyordu. Ama kısa süre sonra upgrade ettiğim anakartta açık ve kapalı şekilde bile olsa sorun hep devam etti. Üstelik eskisine göre çok daha iyi olan ve chipset daha yeni olan bir anakarttı. Ben de sattığım kişiye bunu belirttim. Oda zaten oynadığım oyunla pek ilgili olmadığını söyledi. Ben zaten gerekli tüm testleri yapmıştım, ayrıca sattığım kişiyi 3 gün boyunca kendi bilgisayarında test yapmasını bekledim :) Onda bir problem olmamıştı, ben de sattığım için kurtuldum bu şekilde. Yani bozuk değil, bir tür saçma sapan uyumsuzlukta var ortada, ama bahsettiğim bilindik sitelerde genel olarak kitlenin yüksek FPS oyunlarda RX 6000 serisi ekran kartların problem yarattığını açıklamış, ki altına yapılan yorumlar hep aynı, farklı setup bilgisayarları olan kullanıcılar olsa da, problemler aynı. Bu açıklamaları yapanların yazdıklarını okuyunca bu serinin yüksek GPU Clock Core olduğu için olduğunu okudum. Bir de dikkatimi şu çekmişti benim. Default TDP değerine sahip modeller daha çok bu sorun oluşuyordu, bazı marka modellerde TDP değeri 30-40W arttırılmış...

@Praudh Radeon RX 6000 Series seems to have have issues with certain high FPS intensive games

Hangi karta sahiptiniz ve hangi FPS oyununda yaşadınız bu problemi?

Hangi karta sahiptiniz ve hangi FPS oyununda yaşadınız bu problemi?
RX 6500 XT.

Yanında önce 8GB RAM vardı. Anakart ASUS B450-F Gaming idi. İşlemci Ryzen 5 5600X. Daha sonra RAMleri Dual yaptım. Ondan sonra anakart Gigabyte B550 Aorus Pro AC geçtim. İşlemci yine aynıydı. Ekran kartını 100 metre yanımda ki internet cafede 2 bilgisayarda denemiştim problem yoktu. Sorunu daha çok CS:GO'da yaşamıştım. FPS ortalama max 200 oluyordu. Ve sürekli 600-200 gibi değişiyordu, ama daha çok 100-200 arası dalgalanıyordu. Valorant oyunundan aldığım FPS normale göre daha doğru görünüyordu, ama FPS değişimleri tutarsızdı yine. Genel olarak AAA oyunlarında hiçbir problem yoktu. Benchmarklardan aldığı skor hatta bir tık daha iyiydi genele göre. CS:GO'da bir başlatma komutu yazarak FPS sorununu çözüyordum, ama oyunu aşağı aldığım zaman ya oyun kapanıyordu, ya da PC kapanıyordu bu komutla birlikte. O komutta Diretx ile alakalıydı. Zaten 6000 serisi FPS tutarsızlığı genelde hep Diretx 9 oyunlarda oluyormuş, ya da yüksek FPS oyunlarda işte. Ama kimi kullanıcı AAA oyunlarda da bu saçma FPS tutarsızlığı ev dropları yaşamış. Nvidia tarafında da bu tür sorunlar mevcut, ama bu sorunlar genelde farklı yazılımların etkisi oluyordu.

NOT: Bu arada bu modelin PCI 4.0 gereksinimden dolayı olduğunu söyleme lütfen. Çünkü B450-F anakart PCI 3.0 destekliydi ve problem (En azından SAM sorunu çözüyordu) yoktu. Bir sonra ki B550 anakartım PCI 4.0 destekliydi. Onu BIOS'tan PCI 3.0 yaparakta denedim. Ekran kartı ile ilgili BIOS'da ne ayar varsa denemiştim.

Bugün haber geldi pckolikten. Ekran kartını değiştirdiklerini ve yarın kargoya vereceklerini söylediler. Benim insanlara olan güvensizliğimden dolayı emin olamadım. Böyle bir şey yapmış olma ihtimalleri nedir? @Quarit

Bugün haber geldi pckolikten. Ekran kartını değiştirdiklerini ve yarın kargoya vereceklerini söylediler. Benim insanlara olan güvensizliğimden dolayı emin olamadım. Böyle bir şey yapmış olma ihtimalleri nedir? @Quarit

Hocam merhaba. Sorun devam ediyor mu, bitti mi, nasıl çözüldü? Bende de aynı sorun var da o yüzden soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı