RX 590 Siyah Ekran

Bethsung

Centipat
Arkadaşlar Aerocool 500W VX Plus Ryzen 2600 Ve RX 590 Nitro. 1 2ay sorunsuz kullandık ama şimdi hangi oyuna girersek girelim direkt siyah ekrana düşüyor, PC gidiyor. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rica ederim. Orada bahsettiğim ayarlar benim kartım içindi. Siz deneme yanılma yolu ile farklı değerlerde çözebilirsiniz sorunu. Size tavsiyem şuan hangi sürümü kullanıyorsanız DDU programı ile kaldırın. İlk başta 20.4.2 sürümünü deneyin ayar yapmadan. Tekrar hata alırsanız bu dediğim ayarları uygulayın deneyin. Yine hata alırsanız 20.2.2 sürümünü deneyin.
kardeşim -5 yaptım derken azalttın mı 5 yoksa -5e mi çektin

kardeşim -5 yaptım derken azalttın mı 5 yoksa -5e mi çektin
Güç limitini soruyorsun herhalde. İlk başta -10 yapmıştım. Şuan -5 olarak kullanıyorum. Fakat sana tam olarak şu şu ayarı yap diyemem. Çünkü ikimizde RX 590 kullanıyoruz fakat modeller farklı. Modeller aynı olsa bile ayarlar bende çalışsa sende çalışmaz bizzat bu durumu yaşadım. Benim sorunum tam olarak siyah ekran problemiydi. Görüntü gidiyor fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. 20.2.2 sürümünü kullanırken Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp, güç limitini -10 yapınca çözülmüştü. Şuan 20.4.2 sürüm kullanıyorum, Frekans Mhz değerini 90 değer düşürdüm, undervolt uyguladım ve güç limitini -5 yaptım. Bu hata ile karşılaşmadım. Hani sende bu tarz ayarlamalar yaparak belki problemi çözebilirsin. Radeon programından ayar yapacaksan önceki gönderimde de söylediğim gibi hızlı başlatmayı kapatmalısın.

Güç limitini soruyorsun herhalde. İlk başta -10 yapmıştım. Şuan -5 olarak kullanıyorum. Fakat sana tam olarak şu şu ayarı yap diyemem. Çünkü ikimizde RX 590 kullanıyoruz fakat modeller farklı. Modeller aynı olsa bile ayarlar bende çalışsa sende çalışmaz bizzat bu durumu yaşadım. Benim sorunum tam olarak siyah ekran problemiydi. Görüntü gidiyor fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. 20.2.2 sürümünü kullanırken Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp, güç limitini -10 yapınca çözülmüştü. Şuan 20.4.2 sürüm kullanıyorum, Frekans Mhz değerini 90 değer düşürdüm, undervolt uyguladım ve güç limitini -5 yaptım. Bu hata ile karşılaşmadım. Hani sende bu tarz ayarlamalar yaparak belki problemi çözebilirsin. Radeon programından ayar yapacaksan önceki gönderimde de söylediğim gibi hızlı başlatmayı kapatmalısın.
occt test başlattım siyah ekran oldu psu mu yetmiyo

occt test başlattım siyah ekran oldu psu mu yetmiyo
Olabilir o konu hakkında fazla bir bilgim yok fakat 500W PSU kullanıyorsunuz. Yani büyük ihtimalle yetmiyor olabilir. Zaten RX 590 güç tüketen değil gücü resmen emen bir kart. Ama siz yinede dediğim ayarları deneyebilirsiniz. Yeni bir PSU alasıya kadar idare edebilir belki dediğim ayarlar.

undervolt nasıl oluyo
Kartın voltaj ayarlarını düşürmek oluyor. Undervolt yapmaktaki amaç genelde özellikle RX 500 serisi için ihtiyaç gibi birşey. Undervolt sayesinde kartın voltaj ayarlarını düşürerek performans kaybı olmadan sıcaklık değerlerini de düşürüyor. Belki sizin sorununuzu da çözebilir. Forum içerisinde birçok konu mevcut undervolt ile ilgili oralara bakabilirsin. Çünkü undervolt yapacağın ayarları sana tam olarak söyleyemem. Genelde deneme yanılma yolu ile voltaj değerleri bulunur. Aynı kart aynı model olsa da değerler farklılık gösterebilir.

Geri
Yukarı