RX 6600 için R5 5500 vs i3 12100F

Senden büyük fanboy mu var konuda acaba, çöpten hallice işlemciyi övüyorsun. Git Ryzen 5600 falan öv öveceksen, o 5500 denen yamuk mimarili önbellek fakirinin ne oyun performansı varmış merak ettim.
Senin o çöpten hallice dediğin işlemciyi alabilmek için bile saatlerce çalışan emek veren insanlar var bütçesi sırf ona yetiyor diye onu alabiliyorlar. Neden bu kadar acımasızsın?

Senin o çöpten hallice dediğin işlemciyi alabilmek için bile saatlerce çalışan emek veren insanlar var bütçesi sırf ona yetiyor diye onu alabiliyorlar. Neden bu kadar acımasızsın?

O zaman Turbox bilgisayarları da gömmeyelim ne de olsa alanlar saatlerce çalışıp emek vermiş?

Teknolojik ürünlerde duygusallığa yer yoktur. Benim kullandığım ekran kartını da Youtube'da koca koca kanallar gömüyor ama gidip "niye acımasızsınız?" diye sormuyorum. Ryzen 4100, 4500 AMD'nin kendi müşterilerine attığı doğrudan kazık, 5500 ise çakal esnaf misali piyasaya saldığı bir işlemcidir.

Tüm Ryzen 5000 ailesindeki APU olmayan işlemciler arasında PCIe 4.0 desteğine sahip olmayan, mimarisi farklı ve zayıf olan, önbelleği düşük olan (3500X'in dahi yarısı kadar) saçma sapan bir model. 12100F en azından üzerine çakallık yapılmamış ve olması gerektiği gibi çıkmış bir işlemci.

AMD bu işlemciyi piyasaya sürerken kendi müşterilerine bile saygısı yoktu. Gidip giriş ve orta seviyeye koyduğun ekonomik kartlar PCIe 4.0 x4 ve PCIe 4.0 x8 destekli olacak, üzerine gidip ekonomik işlemciyi PCIe 3.0 destekli yapacaksın Ryzen 3100 gibi bir işlemci bile 4.0 desteğine sahipken. Olay öyle "6 çekirdeği var kesin iyidir" düz mantığına indirgenemez anlayacağın. 5500 yerine Vermeer mimarili bir 5300X çıksaydı eğer 12100F'i önermezdi kimse burada.

O zaman Turbox bilgisayarları da gömmeyelim ne de olsa alanlar saatlerce çalışıp emek vermiş?

Teknolojik ürünlerde duygusallığa yer yoktur. Benim kullandığım ekran kartını da YouTube'da koca koca kanallar gömüyor ama gidip "niye acımasızsınız?" diye sormuyorum. Ryzen 4100, 4500 AMD'nin kendi müşterilerine attığı doğrudan kazık, 5500 ise çakal esnaf misali piyasaya saldığı bir işlemcidir.

Tüm Ryzen 5000 ailesindeki APU olmayan işlemciler arasında PCI-e 4.0 desteğine sahip olmayan, mimarisi farklı ve zayıf olan, önbelleği düşük olan (3500X'in dahi yarısı kadar) saçma sapan bir model. 12100F en azından üzerine çakallık yapılmamış ve olması gerektiği gibi çıkmış bir işlemci.

AMD bu işlemciyi piyasaya sürerken kendi müşterilerine bile saygısı yoktu. Gidip giriş ve orta seviyeye koyduğun ekonomik kartlar PCI-e 4.0 X4 ve PCI-e 4.0 X8 destekli olacak, üzerine gidip ekonomik işlemciyi PCI-e 3.0 destekli yapacaksın Ryzen 3100 gibi bir işlemci bile 4.0 desteğine sahipken. Olay öyle "6 çekirdeği var kesin iyidir" düz mantığına indirgenemez anlayacağın. 5500 yerine vermeer mimarili bir 5300X çıksaydı eğer 12100F'i önermezdi kimse burada.

Ryzen 5500 sistem daha ucuza geldi misal AMD kartlar gibi yoksa Intel, NVIDIA'da alır geçerdim 5500 çöp deyip almayın diyen bir eleman vardı sonradan 6650 XT'li kartlarla kullandı gırla sattırdı şöyle iyi böyle iyi dedi Ryzen 5 5600 ile mesela i5 12400F mi deseler yine Intel derim ama fiyat olayına baktığın zaman Ryzen daha ucuzsa evet hiçbirine sponsor değiliz bana adam bedava vermiyor sonuçta parayla aldığımız ürünler PCI 3.0 olayındaysa 6500 XT ile kullanırsan düşüşü fark ettiriyor ama kartı 3060-6600 yaptığın zaman farkı kapatıyor diye biliyorum videoları mevcut.
Bütçesi olan adam zaten R7 5800X alır geçer ben alırdım mesela ama bunun soğutucusu bilmem neyi de ek olarak var masraf...
Ben yine not edeyim sırf oyun için almadım R7'yi de onun için almazdım zaten sırf oyun değil mevzum.
Anlamadığım sarı sitede de 2.eller de R5 5500 daha pahalı 12100F'e göre.
Tek tek almakta akıl mantığa uymuyor ve anakart daha pahalı gelir Intel soket de yanlış değilsem.
Beni düşündüren ileride oyunlar çoklu çekirdek kullanırsa 6 çekirdek olduğu için 5500 daha mı iyi olur acaba diyeceğimde sürekli güncel şeyler çıktıkça zaten bu işlemciler eskiyecek bir yere kadar aslında orası da var.

Son düzenleme:
Senden büyük fanboy mu var konuda acaba, çöpten hallice işlemciyi övüyorsun. Git Ryzen 5600 falan öv öveceksen, o 5500 denen yamuk mimarili önbellek fakirinin ne oyun performansı varmış merak ettim.
Dalga mı geçiyosun haha. R5 5500 fiyatında ona yaklaşacak tek işlemci yok şu anda sıfır olarak. 5600 ile neredeyse 2 kat fiyat farkı var, 12100F bazı oyunlarda tek çekirdek performansı sebebiyle önde fakat çoklu çekirdek işlem gücü olarak 5500 çok çok daha iyi. Ayrıca tabii ki i3 almak için anakarta daha fazla para vermek gerekiyor. Bu mantıkla parası olmayan birisinin bilgisayar almaması gerekiyor, iki katı para biriktirip 5600 alması gerekiyor ahahahaha... Ayrıca unutmuşum, 5600 aldığın anda 1500 lira soğutucu masrafı da çıkıyor, 5500ün fiyatının iki katından 1000 lira falan daha pahalıya patlamış oluyor 😃😃

Konu sahibi arkadaşa önerim 5500.

Dalga mı geçiyosun haha. R5 5500 fiyatında ona yaklaşacak tek işlemci yok şu anda sıfır olarak. 5600 ile neredeyse 2 kat fiyat farkı var, 12100F bazı oyunlarda tek çekirdek performansı sebebiyle önde fakat çoklu çekirdek işlem gücü olarak 5500 çok çok daha iyi. Ayrıca tabii ki i3 almak için anakarta daha fazla para vermek gerekiyor. Bu mantıkla parası olmayan birisinin bilgisayar almaması gerekiyor, iki katı para biriktirip 5600 alması gerekiyor ahahahaha... Ayrıca unutmuşum, 5600 aldığın anda 1500 lira soğutucu masrafı da çıkıyor, 5500'ün fiyatının iki katından 1000 lira falan daha pahalıya patlamış oluyor 😃😃

Hocam bende 5500'ü satıp 5600'e geçeceğim yüksek ihtimal.

Dalga mı geçiyosun haha. R5 5500 fiyatında ona yaklaşacak tek işlemci yok şu anda sıfır olarak. 5600 ile neredeyse 2 kat fiyat farkı var, 12100F bazı oyunlarda tek çekirdek performansı sebebiyle önde fakat çoklu çekirdek işlem gücü olarak 5500 çok çok daha iyi. Ayrıca tabii ki i3 almak için anakarta daha fazla para vermek gerekiyor. Bu mantıkla parası olmayan birisinin bilgisayar almaması gerekiyor, iki katı para biriktirip 5600 alması gerekiyor ahahahaha... Ayrıca unutmuşum, 5600 aldığın anda 1500 lira soğutucu masrafı da çıkıyor, 5500ün fiyatının iki katından 1000 lira falan daha pahalıya patlamış oluyor 😃😃

Hayır burada iki işlemciyi kıyaslıyoruz. 12100F'in çekirdek dezavantajı var diye çöpü de övmeyeceğiz. Kullananlara Allah sabır versin, %1 lowları yerlerde sürünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı