RX 6600'de çok fazla slutter oluyor

Moon7Shine

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6600 modelini satın aldım. Performans değerleri yerli yerinde fakat yoğun şekilde stutter sorunu mevcut. Özellikle GPU %100 kullanmayan oyunlarda çok daha fazla gösteriyor kendini.

• AMD Ryzen 5 5600X.
  • MSI B450M Mortar Max.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600 MHz CL16.
  • High Power performance gd 600W.
  • 2 adet M.2 SSD, 2 adet SATA SSD mevcut, HDD yok.

Test ettiğim oyunlar;
Elden Ring (çok sık stutter mevcut)
Borderlands 3 (çok sık stutter mevcut)
Prey (çok sık stutter mevcut)
Halo Infinite (ortalama sıklıkta stutter mevcut)
Forza Horizon 5 (nadir sıklıkta stutter mevcut)
Red Dead Redemption 2 (nadir sıklıkta stutter mevcut)

Daha önce 1660 Super kullanıyordum, şu an test etmek için tekrar taktım ve %1 - %0.1 FPS değerleri çok iyi durumda ve stutter hiç yok diyebilirim. Ayrıca FPS olarak RX 6600'den daha kötü performans vermesine rağmen daha akıcı hissettiriyor, özellikle Elden Ring'de.

Çözüm için yaptıklarım;
  • Anakart BIOS'unu güncelledim.
  • BIOS üzerinden Smart Access Memory aktif ettim, sürücü üzerinden etkinleştirdim. (daha fazla FPS, daha fazla stutter!)
  • DDU ile NVIDIA ve AMD'ye ait sürücülerin sildim, eski ve yeni sürücülerle testler yaptım. (her Driver'den önce DDU ile sildim.)
  • RAM'leri XMP açık ve kapalı hallerde test ettim.
  • AMD chipset sürücülerini yeniden yükledim.
  • AMD FreeSync Premium açık ve kapalı şekilde denedim.
  • Radeon yazılımındaki tüm ekstra özellikleri kapattım, tek tek açarak test ettim.
  • Ekran kartı frekansını sabitledim.
  • CPU frekansını sabitledim.
  • Klasik Windows performans ayarlarını kurcaladım.
  • En güncel Windows 10 ve sürücüler yüklü.

RX 6600 modeli PCI-e 4.0 X8 hattını desteklediği için ve B450 chipsetli anakartlarda PCI-e 4.0 bulunmadığı için ekran kartı mecburen PCI-e 3.0 modunda çalışıyor. Böyle bir durumda bir miktar performans kaybı olabileceğini belirtmişler fakat bu şekilde sürekli stutter yiyerek sorun yaşayan görmedim. Kartın fiziksel olarak bir sıkıntısı yok, WattMan gibi hatalar da vermedi. Ayrıca %50 fan devir hızı + stok performans ayarları 62 63 derecelerde gayet serin çalışıyor.

Önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Borderlands 3'de shutterı hem 5500 XT hem de 6600 XT ile yaşadım hayır bir de AMD sponsorlu oyun sebep ne bilmiyorum. VRAM'e absürt bir yüklenme huyu da var. Witcher 3 5500 XT ile hiç sorun yoktu ama 6600 XT ile hafif shutter oluyor lakin sebebinden emin değilim Google'a Witcher 3 shutter yazında milyon sonuç çıkıyor, belki işlemci zorlanıyor ek yükün üzerinde.

Hocam aklıma gelenler resize bar, bios update deneyebilirsiniz. Bir de ram'leriniz veya işlemciniz overclock'lu ise stok alıp deneyin değişen bir şey olmazsa tekrar eski haline alırsınız.
BİOS güncel, Ram'ler 3000 MHZ fakat anakart kendisi otomatik 2666 MHZ'e alıyor. Ben 3200 MHZ'e çekiyorum. Stok olarak 2666 MHZ bırakayım o zaman o şekilde deneyim.

Borderlands 3'de shutterı hem 5500 XT hem de 6600 XT ile yaşadım hayır bir de AMD sponsorlu oyun sebep ne bilmiyorum. VRAM'e absürt bir yüklenme huyu da var. Witcher 3 5500 XT ile hiç sorun yoktu ama 6600 XT ile hafif shutter oluyor lakin sebebinden emin değilim Google'a Witcher 3 shutter yazında milyon sonuç çıkıyor, belki işlemci zorlanıyor ek yükün üzerinde.
Hocam borderlands 3 1660s ile de sorun oluyor ama mape göre. Oyunun başladı stuttersizken karlı bi bölge var 12 13 saat ilerlendiğinde orası mesela rezalet ben de hiç çözemedim. 6600 xt ile oynanacak seviyede değil.

Witcher 3'ü de şimdi hallettim hairworks ile ilgili her şeyi kapatınca sorun kalmadı.

Bi elden ring kaldı 😂

Hocam borderlands 3 1660s ile de sorun oluyor ama mape göre. Oyunun başladı stuttersizken karlı bi bölge var 12 13 saat ilerlendiğinde orası mesela rezalet ben de hiç çözemedim. 6600 xt ile oynanacak seviyede değil.

Witcher 3'ü de şimdi hallettim hairworks ile ilgili her şeyi kapatınca sorun kalmadı.

Bi elden ring kaldı 😂
BD3'ü benim kartta bitirdim. Takılmalar kesinlikle vardı ama sizin grafikten bir terim kullanmam gerekirse Orta-Nadir arası diyebilirim. Oynarken büyük bir sıkıntı hissetmedim.

Witcher 3 'de hairworks açınca AMD'den şu ayarı da yapmanız lazım :
1652122380245.png

Witcher 3'de hairworks açık bir şekilde mozaik döşeme modunu geçersiz kılıp kendiniz 16x veya 8x'e alırsanız hem performans düzeliyor hem de görüntü normale dönüyor.

Hocam şuan için Elden Ring'i de 2k 60 sabit oynayarak çözebildim tek sıkıntılı oyun Borderlands 3 kaldı o da hemen her sistemde sorun yaşayan bir oyun yanlış anlamadıysam. DX11'de oynanmayacak bi seviyede değil ama takıntılı adam oynayamaz. Onun dışında testteki oyunlardan sorun yaşadığım oyun yok. Bana gelen pulse kartta bi problem varmış ondan emin oldum bu sayede.

6900 XT alacağım. Bir gaza geliyorum. Bu işi benden çok çok daha iyi bilen dostum. PC dünyası ile büyümüş arkadaşım. NVIDIA çok ararsın deyince geri vites yaptım. Yazılım olarak çok sıkıntısı var dedi. Ezelden beri bu işleri derinden takip eder. Umarım yakın zamanda sorununu çözersin.

NVIDIA candır. Ben eskiden 1050 Ti kullanıyordum. F/P diye AMD tarafına geçtim pişman oldum. Evet kart güçlü ve uygun fiyatlı ama öyle olmasının bir sebebi var işte. :D

AMD'nin böyle sorunları çözemeden kendisine premium marka imajı vermeye çalışması çok komik.
Benim RX 5600 XT kartımda stuttering ile çok uğraştım, format bile attım. Yalnızca başka bir Windows sürümü yüklemesi ile çözülmüştü.

Sizin sorununuz muhtemelen DDU ile çözülebilirmiş gibi duruyor. Windows sürüm güncellemesi mi yaptınız yoksa komple yeniden mi kurdunuz? Her GPU sürücüsü değişiminde DDU ile temiz kurulum öneririm. Bu arada her yeni çıkan sürücüye sazan gibi atlayan insanlardan olmayın. Yükleyeceğiniz sürücü için sosyal medyada araştırma yapın, sorun yaşayan var mı kontrol edin.

Son düzenleme:
AMD'nin böyle sorunları çözemeden kendisine premium marka imajı vermeye çalışması çok komik.

Sizin sorununuz muhtemelen DDU ile çözülebilirmiş gibi duruyor. Windows sürüm güncellemesi mi yaptınız yoksa komple yeniden mi kurdunuz? Her GPU sürücüsü değişiminde DDU ile temiz kurulum öneririm. Bu arada her yeni çıkan sürücüye sazan gibi atlayan insanlardan olmayın. Yükleyeceğiniz sürücü için sosyal medyada araştırma yapın, sorun yaşayan var mı kontrol edin.
Sapphire kart için her yol denendi fakat çözüm iade oldu. Asus 6600 XT aldım onda sorun yok akıyor.

Sapphire kart için her yol denendi fakat çözüm iade oldu. Asus 6600 XT aldım onda sorun yok akıyor.

Hayırlı olsun, bu arada bir sorum olacak, kablo olarak display port mu kullanıyordunuz? Eğer öyle ise DP 1.4 olduğuna emin misiniz? ASUS karta geçerken kablo değişimi yapıldı mı yoksa aynı kablo mu?

Bazen DP kablosundan kaynaklı stuttering olabiliyor diye duydum, tecrübenizi aktarabilirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı