RX 6600'de çok fazla slutter oluyor

Moon7Shine

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6600 modelini satın aldım. Performans değerleri yerli yerinde fakat yoğun şekilde stutter sorunu mevcut. Özellikle GPU %100 kullanmayan oyunlarda çok daha fazla gösteriyor kendini.

• AMD Ryzen 5 5600X.
  • MSI B450M Mortar Max.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600 MHz CL16.
  • High Power performance gd 600W.
  • 2 adet M.2 SSD, 2 adet SATA SSD mevcut, HDD yok.

Test ettiğim oyunlar;
Elden Ring (çok sık stutter mevcut)
Borderlands 3 (çok sık stutter mevcut)
Prey (çok sık stutter mevcut)
Halo Infinite (ortalama sıklıkta stutter mevcut)
Forza Horizon 5 (nadir sıklıkta stutter mevcut)
Red Dead Redemption 2 (nadir sıklıkta stutter mevcut)

Daha önce 1660 Super kullanıyordum, şu an test etmek için tekrar taktım ve %1 - %0.1 FPS değerleri çok iyi durumda ve stutter hiç yok diyebilirim. Ayrıca FPS olarak RX 6600'den daha kötü performans vermesine rağmen daha akıcı hissettiriyor, özellikle Elden Ring'de.

Çözüm için yaptıklarım;
  • Anakart BIOS'unu güncelledim.
  • BIOS üzerinden Smart Access Memory aktif ettim, sürücü üzerinden etkinleştirdim. (daha fazla FPS, daha fazla stutter!)
  • DDU ile NVIDIA ve AMD'ye ait sürücülerin sildim, eski ve yeni sürücülerle testler yaptım. (her Driver'den önce DDU ile sildim.)
  • RAM'leri XMP açık ve kapalı hallerde test ettim.
  • AMD chipset sürücülerini yeniden yükledim.
  • AMD FreeSync Premium açık ve kapalı şekilde denedim.
  • Radeon yazılımındaki tüm ekstra özellikleri kapattım, tek tek açarak test ettim.
  • Ekran kartı frekansını sabitledim.
  • CPU frekansını sabitledim.
  • Klasik Windows performans ayarlarını kurcaladım.
  • En güncel Windows 10 ve sürücüler yüklü.

RX 6600 modeli PCI-e 4.0 X8 hattını desteklediği için ve B450 chipsetli anakartlarda PCI-e 4.0 bulunmadığı için ekran kartı mecburen PCI-e 3.0 modunda çalışıyor. Böyle bir durumda bir miktar performans kaybı olabileceğini belirtmişler fakat bu şekilde sürekli stutter yiyerek sorun yaşayan görmedim. Kartın fiziksel olarak bir sıkıntısı yok, WattMan gibi hatalar da vermedi. Ayrıca %50 fan devir hızı + stok performans ayarları 62 63 derecelerde gayet serin çalışıyor.

Önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yarın kart gelecek kıyaslamak için elimdeki 1660S ile farklı farklı oyunlarla testler yapıp notlar alıyorum. Sonuç gerçekten şaşırtıcı neredeyse hiç bir oyunda ciddi bi takılma yok yağ gibi akıyor oyunlar ve ayrıca 1080p için 1660S'in hala baya baya yeterli olduğunu da fark ettim 😂

Ben sırf tüm parçaları değiştirdim, ekran kartı eski nesil kalmasın diye değiştiriyorum.
İlginç, yazılım ve ekran kart arasında doğrudan bir sorun var demek ki.

Arkadaşlar bu konuyu açtığımda sorun Sapphire Pulse Rx 6600 ile ilgiliydi ve hemen her oyunda istisnasız sorun yaşıyordum. Daha sonra iade ettim ve beklemeye başladım.

Daha sonra bir fırsat çıktı ve Asus Dual 6600 XT satın aldım ve kafaya taktığım konu performanstan ziyade stabilite olduğu için hali hazırda elimde bulunan 1660 Super'in %1 ve %0.1 değerlerini not ettim. Bugün 6600XT de geldi ve onla da testler yaptım. Sonuçlar bir iki oyun haricinde normal çıktı. Yani muhtemelen bana gelen Sapphire Rx 6600'da bir problem vardı. Aşağıya aldığım notların olduğu bir tablo bırakıyorum. Pc'de yüklü çok fazla oyun yok, olanlarla idare ettim ve grafik ayarları bire bir aynı değil çünkü gpu değiştirdikten sonra nedense oyunlardaki tüm ayarlar sıfırlandı.

Ayrıca küçük bir not Elden Ring'de fps kilidini üçüncü parti yazılım ile kaldırınca stutter olmuyor.

Belki birilerinin işine yarar.

Edit: Rdr2 Rx 6600 XT testinde resolution scale 1.25x'de kalmış, şimdi farkettim.

1660S V 6600XT.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu konuyu açtığımda sorun Sapphire Pulse RX 6600 ile ilgiliydi ve hemen her oyunda istisnasız sorun yaşıyordum. Daha sonra iade ettim ve beklemeye başladım.

Daha sonra bir fırsat çıktı ve ASUS Dual 6600 XT satın aldım ve kafaya taktığım konu performanstan ziyade stabilite olduğu için halihazırda elimde bulunan 1660 Super'in %1 ve %0.1 değerlerini not ettim. Bugün 6600XT de geldi ve onla da testler yaptım. Sonuçlar normal bir iki oyun haricinde normal çıktı. Yani muhtemelen bana gelen Sapphire RX 6600'da bir problem vardı. Aşağıya aldığım notların olduğu bir tablo bırakıyorum. PC'de yüklü çok fazla oyun yok, olanlarla idare ettim ve grafik ayarları bire bir aynı değil çünkü GPU değiştirdikten sonra nedense oyunlardaki tüm ayarlar sıfırlandı.

Ayrıca küçük bir not Elden Ring'de FPS kilidini üçüncü parti yazılım ile kaldırınca stutter olmuyor.

Eki Görüntüle 1383122

Reis RX6600 alacaktım iyi oldu bu haber.

Arkadaşlar bu konuyu açtığımda sorun Sapphire Pulse Rx 6600 ile ilgiliydi ve hemen her oyunda istisnasız sorun yaşıyordum. Daha sonra iade ettim ve beklemeye başladım.

Daha sonra bir fırsat çıktı ve Asus Dual 6600 XT satın aldım ve kafaya taktığım konu performanstan ziyade stabilite olduğu için hali hazırda elimde bulunan 1660 Super'in %1 ve %0.1 değerlerini not ettim. Bugün 6600XT de geldi ve onla da testler yaptım. Sonuçlar bir iki oyun haricinde normal çıktı. Yani muhtemelen bana gelen Sapphire Rx 6600'da bir problem vardı. Aşağıya aldığım notların olduğu bir tablo bırakıyorum. Pc'de yüklü çok fazla oyun yok, olanlarla idare ettim ve grafik ayarları bire bir aynı değil çünkü gpu değiştirdikten sonra nedense oyunlardaki tüm ayarlar sıfırlandı.

Ayrıca küçük bir not Elden Ring'de fps kilidini üçüncü parti yazılım ile kaldırınca stutter olmuyor.

Edit: Rdr2 Rx 6600 XT testinde resolution scale 1.25x'de kalmış, şimdi farkettim.

Eki Görüntüle 1383122
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Eki Görüntüle 1383122
Sorun yaşamamanıza sevindim, aynı model olmasına rağmen bende aynı şans yok. Sağlık olsun.

SSD'de hepsi. HDD çıkardım yavaş diye dediğiniz gibi.
Hocam Adrenaline yazılımı üzerinden resize bar kapatarak deneyin. Bir de gpu-z üzerinden vram markasını söyler misiniz bana. Eğer micron marka bellek kullanıyorsa internette %10 daha fazla güç tükettiğiyle ilgili bir şeyler okudum. Belki bu çekirdeğin güç çekmesini engelliyordur.

Hocam Adrenaline yazılımı üzerinden resize bar kapatarak deneyin. Bir de gpu-z üzerinden vram markasını söyler misiniz bana. Eğer micron marka bellek kullanıyorsa internette %10 daha fazla güç tükettiğiyle ilgili bir şeyler okudum. Belki bu çekirdeğin güç çekmesini engelliyordur.
Resize barı kapatıp deneyeceğim. GPU-Z kısmı bu şekilde.

Dosya Ekleri

• sad.gif
    sad.gif
    25,6 KB · Görüntüleme: 84

Geri
Yukarı