RX 6700 XT sistemde düşük FPS ve anlık takılmalar

RAM
2x8 GB Apacer 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
A-data XPG SX8200 Pro
Ekran kartı
XFX Speedster QICK 319 AMD Radeon RX 6700 XT
Anakart
MSI B550M PRO
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Daha öncede bu konuyla ilgili konu açmıştım herhangi bir çözüm üreten olmadı. Bilgisayar servise gitti geldi ve sorunsuz dendiği hâlde hâla sorun olduğu gibi devam ediyor. Yalnız serviste sanırım yük altında test edilirken coil whine sorunu önemli ölçüde geçmiş.

Hemen konuya geçersek; PUBG oynarken anlık FPS düşüşleri oluyor ve FPS ultra 1080p ayarlarda 120 civarı. Birazdan Arkam Knight oyununda da test edeceğim. Sırayla bir kaç oyun indirip yine duruma bakacağım. Oyun sırasında GPU kullanımında, hızında, çektiği güçte anlık düşmeler oluyor. GPU kullanımı %94-%95'ten %85-%75 lere anlık düştüğünü görebiliyorum. Ayrıca GPU Kullanımı asla %99 olmuyor. PUBG'de iken ekran kartı sıcaklığı normal, işlemci ise 80 derecede çalışıyor fakat buna normal diyen çok kişi var o yüzden bunu da geçiyorum. Benimle aynı işlemciyi kullanan bir arkadaş işlemcisinin sürekli 4.0 GHz ve üstü çalıştığını söylüyor. Benimkisi 3.5 dolaylarında oyun sırasında. PBO ve XMP ayarları açık. Yazılımsal olarak format dışında deneyebileceğim bir şey kalmadı. O yüzden driverdı biostu bunları boşverin. Şu anda AMD'nin kararlı sürümü kurulu.

Kasam: Corsair Carbide Spec-Delta 650W PSU. İlginç şekilde kasanın vidalarını çevirirken kulaklığa parazit geliyor. Bu elektrik kaçağı mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Forumda bu konularda bilgili kişiler varsa etiketleyebilirseniz sevinirim.

Msı afterburnerı indirip bakacağım. Radeon da cpu kullanımını yanlış gösteriyor.

Reis şuan baktım çok ilginç dün gece biosu güncelledim sabah test ettim yine vardı. Şuan bakıyorum farklı bi ayar falanda yapmadım ama düzelmiş. Nasıl oldu bilmiyorum yine de değerleri atıyorum sana.
Bu attığım Orta ayarlarda vsync açık
Eki Görüntüle 1807504
Bu attığımda ultra ayarlar iEki Görüntüle 1807507şleme ölçeği de sonunda.

Bence tek çubuk ram ve 10400F ile aldığın değerler normal. Zaten kullandığın RAM 3600 olsa bile anakartın muhtemelen B serisi ve en fazla 2666 ya da 2933 MHz destekliyordur diye tahmin ediyorum.

Bu şartlarda aldığın FPS rakamları aslında iyi bile bana göre.

Son düzenleme:
Bence tek çubuk ram ve 10400F ile aldığın değerler normal. Zaten kullandığın RAM 3600 olsa bile anakartın muhtemelen B serisi ve en fazla 2666 ya da 2933 MHz destekliyordur diye tahmin ediyorum.

Haklısın hocam olabilir. Ram aldı 2x8 geliyor. Ama benim işlemcim darboğaz yapıyor %20 civarı var gibi 1080p de oynuyorum çünkü
Dying light 2 de çok iyi aslında hiç sorun yok. Ama Spiderman miles morales de deneyim dedim gpu kullanımı %50 %70 civarı, işlemci %80 %90 kullanıyor.

Haklısın hocam olabilir. Ram aldı 2x8 geliyor. Ama benim işlemcim darboğaz yapıyor %20 civarı var gibi 1080p de oynuyorum çünkü
Dying light 2 de çok iyi aslında hiç sorun yok. Ama Spiderman miles morales de deneyim dedim gpu kullanımı %50 %70 civarı, işlemci %80 %90 kullanıyor.

Çift kanalın faydası olur. Kullanımın düşük olması hafif darboğaza işaret eder fakat oyununa göre gayet normal kabul edilebilir. GPU ve CPU kullanımı FPS ile doğru orantılı artar hangi bileşen ilk limitine ulaşırsa o noktada tıkanır.

Hem CPU hem GPU %100'ün altında olmasına rağmen darboğaz olabilir genelde oyunların optimizasyonunun mükemmel olmamasından kaynaklı bir durum. Böyle oyunlarda daha hızlı ram, çift kanal bellek, işlemci veya RAM'e hız aşırtma gibi yöntemlerle FPS artırılabilir.

PUBG işte tam böyle bir oyun bunu göze alınca tek kanal RAM ile 144 FPS alabiliyorsanız gayet tatmin edici bir sonuç bence. Son olarak V-sync açık tutmanız GPU kullanımını düşürür not edeyim FPS'i limitliyor çünkü. Amacınız daha yüksek GPU kullanımı ise FPS'i serbest bırakın çıkabildiği kadar çıksın.

Son düzenleme:
Kardeşim çok teşekkür ederim paylaştığın için bu bilgilerini yapacağım. Tekrardan teşekkürler. Evet dediğin gibi PUBG optimizasyonu sıkıntılı oyun.

Reis işlemci GHz 4.3'e nasıl sabitlerim?

Öncelikle rica ederim kardeşim sorununu çözebilirsek daha güzel olacak.

BIOS ayarlarına gir orada işlemci voltajı otomatiktedir onu 43,00 olarak ayarlarsan 4,3 GHz olacaktır ama benim tavsiyem aynı işlemciyi ben 4,50 GHz de kullanıyorum.

Bu dediğimi aynı zamanda AMD Ryzen Master programını indirip oradanda yapabilirsin manuel olarak seç daha sonra voltaj kısmını 1.1 olarak ayarla GHz kısmını 4,500 olarak ayarla GHz 4,5 e çıkacaktır. Eğer bütün bu dediklerini yaptıktan sonra olmazsa şu an iş yerindeyim akşam eve geçtiğimde bana bir TeamViewer gönder beraber bakalım AMD sitesinden chıpsetleri falan indirip kurdun değil mi bir de onları sorayım.

Çift kanalın faydası olur. Kullanımın düşük olması hafif darboğaza işaret eder fakat oyununa göre gayet normal kabul edilebilir. GPU ve CPU kullanımı FPS ile doğru orantılı artar hangi bileşen ilk limitine ulaşırsa o noktada tıkanır.

Hem CPU hem GPU %100'ün altında olmasına rağmen darboğaz olabilir genelde oyunların optimizasyonunun mükemmel olmamasından kaynaklı bir durum. Böyle oyunlarda daha hızlı RAM, çift kanal bellek, işlemci veya RAM'e hız aşırtma gibi yöntemlerle FPS artırılabilir.

PUBG işte tam böyle bir oyun bunu göze alınca tek kanal RAM ile 144 FPS alabiliyorsanız gayet tatmin edici bir sonuç bence. Son olarak V-Sync açık tutmanız GPU kullanımını düşürür not edeyim FPS'i limitliyor çünkü. Amacınız daha yüksek GPU kullanımı ise FPS'i serbest bırakın çıkabildiği kadar çıksın.

Aynen bende aynı şeyi söylemek istedim V-Sync veya AMD Adrenalin programı üzerinde benim yaptığım ayarları yaparsanız FPS'in serbest kalır ekran kartını hiçbir şekilde kısıtlamamış olursun ama kim ne derse desin bende bu ekran kartını takarken birçok araştırmadan Ryzen 5 5600 işlemcinin yeterli olduğunu gördüm fakat bende 1080p monitör kullanıyorum bence 1080p de yeterli gelmiyor mesela Warzone oynarken en basit olarak ayarları en düşüğe çektiğimde çamur gibi oluyor ve FPS de çok bir fark olmuyor veya oyunda öldükten sonra hapse düşüyosun orada çok fazla bir grafik içeren bir şey yok işlemcinin işleyeceği çok fazla bir şey yok küçük bir alandasın işlemci ve ekran kartı kullanımını izliyorum mesela orada yükseliyor FPS ekran kartı kullanımıda aynı şekilde yükseliyor bence bu işlemci 1080p de 6700XT için yetersiz.

Son düzenleme:

Bu arada söylemeyi unutmuşum z490 A PRO var 4800 mhz. Bu ara yardımların ve söylediğin bilgilerin için teşekkür ederim

Hem CPU hem GPU %100'ün altında olmasına rağmen darboğaz olabilir genelde oyunların optimizasyonunun mükemmel olmamasından kaynaklı bir durum. Böyle oyunlarda daha hızlı ram, çift kanal bellek, işlemci veya RAM'e hız aşırtma gibi yöntemlerle FPS artırılabilir.

PUBG işte tam böyle bir oyun bunu göze alınca tek kanal RAM ile 144 FPS alabiliyorsanız gayet tatmin edici bir sonuç bence. Son olarak V-sync açık tutmanız GPU kullanımını düşürür not edeyim FPS'i limitliyor çünkü. Amacınız daha yüksek GPU kullanımı ise FPS'i serbest bırakın çıkabildiği kadar çıksın.
Bugün 2x8 ram geldi. Toplamda 32 gb ram oldu Spiderman miles morales ve pubg de çok çok fark etti. Yüksek ayarlarda ışın izleme de açık ve yüksek Spiderman de ram gelmeden 30 40 arası idi şuan 60 70 civarı akıcı oynayabiliyorum

BIOS ayarlarına gir orada işlemci voltajı otomatiktedir onu 43,00 olarak ayarlarsan 4,3 GHz olacaktır ama benim tavsiyem aynı işlemciyi ben 4,50 GHz de kullanıyorum.

Bu dediğimi aynı zamanda AMD Ryzen Master programını indirip oradanda yapabilirsin manuel olarak seç daha sonra voltaj kısmını 1.1 olarak ayarla GHz kısmını 4,500 olarak ayarla GHz 4,5 e çıkacaktır. Eğer bütün bu dediklerini yaptıktan sonra olmazsa şu an iş yerindeyim akşam eve geçtiğimde bana bir TeamViewer gönder beraber bakalım AMD sitesinden chıpsetleri falan indirip kurdun değil mi bir de onları sorayım.

Aynen bende aynı şeyi söylemek istedim V-Sync veya AMD Adrenalin programı üzerinde benim yaptığım ayarları yaparsanız FPS'in serbest kalır ekran kartını hiçbir şekilde kısıtlamamış olursun ama kim ne derse desin bende bu ekran kartını takarken birçok araştırmadan Ryzen 5 5600 işlemcinin yeterli olduğunu gördüm fakat bende 1080p monitör kullanıyorum bence 1080p de yeterli gelmiyor mesela Warzone oynarken en basit olarak ayarları en düşüğe çektiğimde çamur gibi oluyor ve FPS de çok bir fark olmuyor veya oyunda öldükten sonra hapse düşüyosun orada çok fazla bir grafik içeren bir şey yok işlemcinin işleyeceği çok fazla bir şey yok küçük bir alandasın işlemci ve ekran kartı kullanımını izliyorum mesela orada yükseliyor FPS ekran kartı kullanımıda aynı şekilde yükseliyor bence bu işlemci 1080p de 6700XT için yetersiz.
Valla kardeşim ne kadar teşekkür etsem az gerçekten çok yardımcı oldun eğer olmasaydı Teamviewer ile hallederdik. Ama sorun çzöüldü gibi tek işlemci hızını sabitlemedim. Çünkü 2x8 aldığım ram sabah geldi, taktığım da işlemci kendini 4000 ve 4300 civarına çıkarttı. Pubg de ilk girdiğim de bir takılma meydana geldi ama baktığımda ping de çıkmışta Pubg ye çok şey yapmıyorum optimizasyon olarak gerçekten çok kötü.
Chıpset demişsin chıpset driverını indiriyorum ama bana verdiği hata amd bileşenlerinde çalışır gibi bir hata idi hatırlamıyorum pek işlemcim intel olduğu için mi acaba İntelin chipsetinimi indireyim ?

Son düzenleme:
Hocam ben i5 10400f kullanıyorum, burda bahsettiginiz olay 10400f ile alakali dimi , yanlış anlamadim? Bahsettiginiz ayar sonucu tek cekirdek hizimi yükseliyor yoksa butun cekirdeklerin hızımı 4.3 ulaşıyor,benim işlemcim tek cekirdek hizi 4.3 görüyor ama oyuna felan girdigimde 3.9 gecmiyor ,cevabiniz icin şimdiden tşkler

Hocam ben i5 10400f kullanıyorum, burda bahsettiginiz olay 10400f ile alakali dimi , yanlış anlamadim?

Hocam ben i5 10400F kullanıyorum, burada bahsettiginiz olay 10400F ile alakali değil mi, yanlış anlamadim? Bahsettiginiz ayar sonucu tek cekirdek hizimi yükseliyor yoksa butun cekirdeklerin hızımı 4.3 ulaşıyor, benim işlemcim tek cekirdek hizi 4.3 görüyor ama oyuna falan girdigimde 3.9 gecmiyor, cevabiniz icin şimdiden teşekkürler.

Kardeşim ben işlemcini AMD sanıyordum senin yanlışlık oldu söylediklerimi unut tamamen 😂 intelse de BIOS ayarları üzerinden XMP profıle 1 ayarını seçmen lazım daha sonra işlemcini tam verimde kullanman için GHz Max kaç destekliyorsa onu ayarlaman lazım daha sonra Windows'tan da güç ayarlarına girip ayarları yüksek performansa alman lazım o zaman zaten işlemcinin GHz yükseldiğini göreceksin Denetim Masası'ndan güç seçenekleri oradan yüksek performansı seçersen işlemcin olabildiğince GHz yükselir ve daha iyi performans alırsın.

Bu arada söylemeyi unutmuşum Z490-A Pro var 4800 MHz. Bu ara yardımların ve söylediğin bilgilerin için teşekkür ederim.

Bugün 2x8 RAM geldi. Toplamda 32 GB RAM oldu Spider-Man Miles Morales ve PUBG de çok çok fark etti. Yüksek ayarlarda ışın izleme de açık ve yüksek Spider-Man'de RAM gelmeden 30 40 arası idi şu an 60 70 civarı akıcı oynayabiliyorum.

Vallahi kardeşim ne kadar teşekkür etsem az gerçekten çok yardımcı oldun eğer olmasaydı TeamViewer ile hallederdik. Ama sorun çzöüldü gibi tek işlemci hızını sabitlemedim. Çünkü 2x8 aldığım RAM sabah geldi, taktığım da işlemci kendini 4000 ve 4300 civarına çıkarttı. PUBG de ilk girdiğim de bir takılma meydana geldi ama baktığımda ping de çıkmışta PUBG'ye çok şey yapmıyorum optimizasyon olarak gerçekten çok kötü.
Chıpset demişsin chıpset driverını indiriyorum ama bana verdiği hata AMD bileşenlerinde çalışır gibi bir hata idi hatırlamıyorum pek işlemcim Intel olduğu için mi acaba Intel'in chipsetinimi indireyim?

Rica ederim kardeşim sende denetim masası güç seneçeklerinden yüksek performansa al zaten GHz yükselir ayrıca Windows 10 arka plan uygulamaları var onları kapatın ve YouTube'da Windows 10 gereksiz uygulamaları kapatma adlı bir video var
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodakileri harfiyen uygulayın en yüksek verimi alırsınız.

Son düzenleme:
Yalnız değilmişim be .- rx 6700 xt -ryzen 5 5600 -8+8 3200 mhz ram- asus b450m dragon sistemde asassins creed origin - hogwarts legacy - rdr2 - god of war-pubg- oyunlarında kalabalık yerlerde gpu kullanımı düşüyor ve drop başlıyor .birçok yöntem denedim . ddu ile sürücü sildim yükledim oc yaptım olmadı volt düşürdüm olmadı ayarları kurcaladım olmadı . Var mı kesi çözüm ?

Yalnız değilmişim be.- RX 6700 XT -Ryzen 5 5600 -8+8 3200 MHz RAM- ASUS B450M Dragon sistemde asassins Creed Origin - Hogwarts Legacy - RDR2 - God of War-PUBG- oyunlarında kalabalık yerlerde GPU kullanımı düşüyor ve drop başlıyor. Birçok yöntem denedim. DDU ile sürücü sildim yükledim OC yaptım olmadı volt düşürdüm olmadı ayarları kurcaladım olmadı. Var mı kesi çözüm?

Hangi sürücüyü kullanıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı