Çözüm RX 6700 XT WattMan hatası (RX6000 serisi)

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ensar cavit

Hectopat
Daha fazla  
RAM
ADATA XPG SPECTRIX D80 16GB (2x8GB) 3000MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 1TB
Ekran kartı
XFX SPEEDSTER QICK 319 RX 6700 XT
Anakart
MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Herkese Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi WattMan hatasını çözdüm yaklaşık bundan 1 ay önce RX 6700XT satın aldım ve WattMan'den çok daraldım özellikle hikaye tabanlı oyunlarda hiçbir şekilde WattMan hatası almıyorum her zaman Online tabanlı oyunlarda alıyorum Valorant, Rust vs gibi bundan önce de hep AMD kart kullandım RX580, RX6600 gibi kartlar hepsinde bu hatayı aldım ama RX6700 XT kadar olmadı çözüme geçelim bu yazımı WattMan yaşayan herkesin görmesini istiyorum.

Denediğim ve işe yaramayan işlemler;

1- format atmak: Windows 11Pro kullanıyorum ve format attığım halde hiçbir işe yaramadı her şeyi temiz kurulum yaptım chipset ve ekran kartı driveri gibi.

2- DDU ile temiz driver kurulum yapmak bu işlemde işe yaramadı.

3- RAM frekansı RAM'lerimin stok hızı 3000 MHz chipleri Samsung olduğundan dolayı 3433 MHz de çalıştırıyordum ve bundan olabileceğini düşündüm 3000'e çektim olmadı 3200'e çektim işe yaramadı.

Çözüm;

1- SSD programlarında örneğin Samsung gibi firmalarda Samsung Magician gibi programlar Bulunuyor bu programda Rapid mod ayarı bulunuyor Rapid mod nedir sorusuna gelecek olursak bir nevi RAM'ler ile transfer sürecine girip SSD nizin hızını daha yükseklere çıkartıyor bu ayarı kapatın sizde farklı SSD varsa bu ayar bulunuyor ise yine de kapatın.

2- ekran kartı frenkans ayarı voltaj vermeden düşürme bende RX 6700 XT mevcut ve kartın Core Boost frekansı 2584MHz ben MSI Afterburner yazılımı tarafından internete baktığımda RX 6700 XT stock Core Game Boost hızı 2424MHz gorunuyor kartın Core MHz'sini 2584MHz'den 2424MHz'e çektim yani stock Game Boost hızına benim kartım V2 OC olarak gorunuyor kutu üzrine baktığımda ve frekans değeri yüksek olduğu için oyunlarda anlık voltaj düşmelerinde WattMan atıyor rastgele bir şekilde Valorant'ta Alt Tab atarken wattmen yiyorum maça tam girerken map load ekranını gödüğüm esnada Alt Tab attığımda her zaman WattMan atıyordu ve maç içinde hiç Alt Tab atmasam bile rastgele WattMan atıyordu. Aynı şekilde Rust oyununda Wattman yaşıyordum Rastgele bir şekilde , Sizin kartınız örneğin RX 6600 XT, RX6600, RX6700, RX6800, RX6800XT, RX6900, XT ise İnternet Üzerinden stock Core Game Boost hızına bakarak hızını base Game Boost hızına çekebilirsiniz.

Ayarları Kolay bir şekilde yapmanız adına fotoğraftan bakıp yapabilirsiniz;

-Samsung Magician'dan Rapid mod Ayarını kapatma.

Ekran görüntüsü 2023-03-24 003218.png

-Ekran kartı Core MHz düşürme dilerseniz Online oyunlara girerken Msi afterburner Programı üzreinden profil atayıp stock Core Game Boost MHz ile giriş yapın Online oyun oynamayacağınız zaman geri stock kendi Core Mhz profiline alabilrisiniz reset butonuna Tıklayıp

Ekran görüntüsü 2023-03-24 003311.png
Ekran görüntüsü 2023-03-24 003410.png

Umarım Bu sorunu yaşayan Herkesde Wattman Hatası çözülür Sağlıklı günler Dilerim.

Son düzenleme:
Herkese merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi WattMan hatasını çözdüm yaklaşık bundan 1 ay önce RX 6700XT satın aldım ve WattMan'den çok daraldım özellikle hikaye tabanlı oyunlarda hiçbir şekilde WattMan hatası almıyorum her zaman Online tabanlı oyunlarda alıyorum Valorant, Rust vs gibi bundan önce de hep AMD kart kullandım RX580, RX6600 gibi kartlar hepsinde bu hatayı aldım ama RX6700 XT kadar olmadı çözüme geçelim bu yazımı WattMan yaşayan herkesin görmesini istiyorum.

Denediğim ve işe yaramayan işlemler;

1- format atmak: Windows 11Pro kullanıyorum ve format attım halde hiçbir işe yaramadı her şeyi temiz kurulum yaptım chipset ve ekran kartı driveri gibi.

2- DDU ile temiz driver kurulum yapmak bu işlemde işe yaramadı.

3- RAM frekansı RAM'lerimin stok hızı 3000 MHz chipleri Samsung olduğundan dolayı 3433 MHz de çalıştırıyordum ve bundan olabileceğini düşündüm 3000'e çektim olmadı 3200'e çektim işe yaramadı.

Çözüm;

1- SSD programlarında örneğin Samsung gibi firmalarda Samsung Magician gibi programlar oluyor bu programda Rapid mod ayarı bulunuıyor Rapid mod nedir sorusuna gelecek olursak bir nevi RAM'ler ile transfer sürecine girip SSD nizin hızını daha yükseklere çıkartıyor bu ayarı kapatın sizde farklı SSD varsa bu ayar bulunuyor ise yine de kapatın.

2- Ekran kartı frenkans ayarı voltaj vermeden düşürme bende RX 6700 XT mevcut ve kartın Core Boost frekansı 2584MHz ben MSI Afterburner yazılımı tarafından internete baktığımda RX 6700 XT stok Core Game Boost hızı 2424MHz gorunuyor kartın Core MHz'sini 2584MHz'den 2424MHz'e çektim yani stok Game Boost hızına benim kartım V2 OC olarak gorunuyor kutu üzrine baktığımda ve frekans değeri yüksek olduğu için oyunlarda anlık voltaj düşmelerinde WattMan atıyor rastgele bir şekilde Valorant'ta Alt Tab atarken wattmen yiyorum maça tam girerken map load ekranını gorurken Alt Tab attığımda her zaman WattMan atıyordu ve maç içinde hiç Alt Tab atmasam bile rastgele WattMan atıyordu. Sizin kartınız örneğin RX 6600 XT, RX6000, 6700, 6800, 6800XT, 6900, XT ise stok Core Game Boost hızına bakarak çekebilirsiniz.

Ayarları yapmanız adına fotoğraftan bakıp yapabilirsiniz.
Yüksek ihtimal kart stok halde olmadığı için hata ile karşılaştınız.
Bazı modeller fabrika çıkışlı OC a sahip olduğu için yeni kartlarda Wattman hatalarına rastlanabiliyor.
Bunun yanında kartı stok halde kullanmak ve dengeli UV Wattman hatalarına çözüm olabilir.

6 aydır ASUS Dual 6700XT OC kullanıyorum, kendi yaşadığım deneyime göre bilgi eklemek istedim; sistemi ilk topladığımda işlemciye voltaj, frekans için stabil değeri bulana kadar bilgisayarın kapanmasında ve ekran kartına OC yaptığımda (Afterburner ve AMD kendi driverından denedim) WattMan alıyordum. İşlemciye stabil değeri bulduktan sonra ve ekran kartına hiçbir şekilde OC işlemi uygulamadan stok default halde bırakınca WattMan hatası hiç almadım. Bu WattMan muhabbeti çok ince bir olay, elektrik gittiğinde bile koruma amacıyla ekran kartı WattMan hatası verip defaulta döner.

Ryzen 5700x ve shaphire nitro 6700xt modeli 32gb ram 3200mhz ram ve 2 adet Samsung ssd , birisi M2 1tb 980pro yaklaşık ben de 7-8 aydır kullanıyorum, hiç wattman almadım. Biraz şans işi gerçekten diye düşünüyorum

İşin özeti aslında şu; Sistem stabil çalıştığı sürece Wattman yemiyorsun. Genelde yazılımsal sıkıntılarda önce siyah ekran ardından wattman yeniyor.

Geri
Yukarı